آیا مأموریت ناتو در افغانستان پایان یافته است؟

- ۱۵ سنبله ۱۳۹۳

mnandegar-3ناتو خواهان امضای یک موافقتنامه با افغانستان است تا بتواند حضور نیروهایش را پس از ۲۰۱۵ تضمین کند. این درحالی است که رییس‌جمهور آینده افغانستان تعیین نشده و کابل قادر به امضای چنین موافقتنامه‌یی نیست.
در چمن سبز گلف پیشروی هوتل سلتیک مانور، محل برگزاری کنفرانس سران ناتو، تانک نظامی بریتانیایی، هواپیمای جنگی، اسلحه وخمیه‌های شفاخانه نظامی قرار داده شده بودند. پیشروی دروازه ورودی اصلی که سران دولت‌ها و حکومت‌ها داخل می‌شدند یک جت جنگی سبزرنگ ایستاده بود. در حقیقت امر این یک مودل پلاستیکی بود که به بزرگی یک هواپیمای اصلی ساخته شده بود.
نشست سران ناتو در ویلز، کاملاً متفاوت از اجلاس شیکاگو یک برآمد رزمنده ازخود را به نمایش گذشت. درکنفرانس شیکاگو جلوه‌های نظامی بسیار مطرح نبود.
خروج از افغانستان ادامه دارد
در عین زمان ناتو بزرگترین پروژه‌اش را تا کنون به پایان رساند که در سال‌های گذشته روی دست گرفته بود. این پروژه عبارت بود توظیف نیروهای بین المللی امنیتی( آیساف) در افغانستان که توسط ناتو هدایت می‌‌شد و تاپایان سال جاری به طور منظم پایان می‌یابد. خارج‌شدن ۴۰ هزار سرباز باقی‌مانده مطابق به برنامه ناتو جریان دارد. ۲۸ کشور عضو و ۲۰ کشور متحد ناتو به عین ترتیب در مورد نیروهایی فکر می‌کنند که بعد از زمان خروج کامل این نیروها از افغانستان مطرح می‌‌‌باشند. در نیوپورت، همه کشورهایی‌که به افغانستان سرباز فرستاده اند مشترکاً باهم مشورت می‌کنند. از افغانستان کدام رییس دولتی در این همایش شرکت نکرده است، زیرا شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری تا هنوز پایان نیافته است. اما ناتو به یک حکومت کارآ در کابل نیاز دارد، تا یک قرار داد مستقر شدن نیروها را برای ماموریت بعدی ای که در افغانستان در نظراست امضا کند.
اندرز فو راسموسن دبیرکل پیمان ناتو در نیوپورت خاطر نشان کرد که « زمان آهسته آهسته کوتاه می‌گردد». او افزوده است:« من از این واقعیت تشویق شده‌ام که هردو نامزد ریاست‌جمهوری آماده اند همین‌که کارشان را آغاز نمایند، موافقتنامه را امضا کنند. از این رو من امیداوارم که توافقات ضروری بتواند به موقع به عمل بیاید». دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در ولز تقاضا نمود که سیاستمداران افغانستان باید پس از مشارکت بزرگ مردم در انتخابات به فکر این باشند که در فرجام نتیجه آن در عمل پیاده شود. کامرون در نشت مشترک کشورهای های آیساف گفت« حتا اگر ما به خاطر یک مرحله جدید مناسبات با افغانستان تلاش کنیم، ما در آن کشور می‌مانیم و به امید آن که مردم آن در صلح و رفاه باشند، مکلف می‌باشیم»

ماموریت جدید ناتو در افغانستان معلوم نیست
ایالات متحده امریکا و ناتو می‌خواهند حدود ۱۵ هزار سرباز در افغانستان نگهدارند تا به اردو و پولیس آن کشور مشورت و آموزش بدهد. رهبری همه عملیات ها در جنگ علیه طالبان و شورشیان را قرار است نیروهای افغانستان به تنهایی بردوش گیرند. قرار است مسئولیت امنیت به حدود ۳۰۰ هزار سرباز و پولیس انتقال داده شود که در سال های اخیر توسط ماموریت آیساف آموزش داده شده و تمرین دیده اند. اردوی فدرال آلمان نیز در این ماموریت بعدی سهم می گیرد.
جنرال جیمز مک کانوایل، فرمانده ناتو در ولایت‌های شرقی افغانستان ، اندکی پیش از این در یک کنفرانس مطبوعاتی اعتراف نمود که وضع امنیتی در بسیاری از مناطق افغانستان خرابتر شده است. در خود شهر کابل نیز به طور منظم سوء قصد با بمب و حملات طالبان صورت می‌گیرد. اما او به این نظر است که ادارات افغانستان سر از سال ۲۰۱۵ می توانند از عهده تامین امنیت برآیند. مک کانوایل گفت:« تاحال شورشیان می‌گفتند که ما علیه نیروهای اشغالگر می جنگیم. با خارج شدن نیروهای آیساف این دلیل از بین رفت. آن ها آشکارا علیه مردم بی گناه و ملکی افغانستان بمب پرتاب می کنند».
ناتو پیوسته گفته است که وضع امنیتی افغانستان بهبود یافته است. اما گزارش های مخالف زیادی از افغانستان این نگرانی را به وجود آورده است که طالبان که ۱۳ سال پیش از قدرت برکنار شدند، توانسته اند به طور قابل ملاحظه‌یی قوی تر گردند. این که اوضاع چقدر مطمیین است، یک حادثه در حاشیه ملاقات سران ناتو در نیوپورت بیانگر آن می‌باشد. یک دگرمن عضو هیأت بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان، در بریتانیا درخواست پناهنده‌گی سیاسی داد. روزنامه بریتانیایی «تایمز» گزارش داده است که این افسر دیگر نمی‌خواهد به افغانستان برگردد.
افغانستان نباید عراق گردد
راسموسن دبیرکل ناتو به طور بلاشرطی حضور این اتحادیه نظامی در افغانستان را ضروری می‌داند. ناتو نتوانست در سال ۲۰۱۱ ماموریت آموزش دادن به سربازان عراق را ادامه بدهد، چونکه نتوانست به کدام موافقتنامه‌یی در مورد حضور سربازان با بغداد دست یابد. راسموسن گفت که نتیجه آن را می‌توان اکنون ملاحظه کرد. تمامیت ارضی عراق از بین می‌رود و ملیشه های تروریستی «دولت اسلامی» پیوسته بزرگتر می‌شود و اراضی بیشتری را متصرف می شود. راسموسن در نیوپورت گفت: ناتو حاضر است درچنین اوضاعی به عراق برگردد. دبیرکل ناتو افزود:« ما تاکنون کدام تقاضایی برای مداخله ناتو به دست نیاورده ایم. اما مطمین هستم که هرگاه چنین تقاضایی از جانب حکومت عراق مطرح شود، متحدان ناتو آن را به صورت جدی ارزیابی خواهند نمود».
ایالات متحده امریکا حملات هوایی را علیه مواضع ملیشه های تروریستی «دولت اسلامی» در عراق انجام می‌دهد. در آغاز همایش سران ناتو، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت که بریتانیا می تواند به زودی این مثال را دنبال کند. بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در یک مقاله مشترک روزنامه یی نوشتند که پس از آنکه تروریست های دولت اسلامی دو ژورنالیست امریکایی را به شکل بیرحمانه یی به قتل رساندند ویک گروگان بریتانیایی را به عین سرنوشت کشاندند« ما علیه «دولت اسلامی» اقدام می کنیم و بر نمی گردیم». تا هنوز معلوم نیست که آیا سایر کشور های عضو ناتو نیز می خواهند به این حملات هوایی بپیوندند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.