وزیر خارجۀ امریکا: موافقت‌نامۀ امنیتی به زودی امضا می‌شود

گزارشگر:1 میزان 1393 - ۳۱ سنبله ۱۳۹۳

mnandegar-3وزیر خارجه ایالات متحده امریکا ابراز امیدواری کرده است که موافقتنامه دوجانبه امنیتی با افغانستان بعد از تاخیر طولانی به زودی امضا گردد.این موافقتنامه زمینه حضور نظامی امریکا در افغانستان را برای بعد از ۲۰۱۴ مهیا می‌کند.
توافقنامه دوجانبه امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده امریکا قرار بود در اواخر سال گذشته میلادی امضا شود، اما حامد کرزی در ماه‌های آخر دوران کاری‌اش از امضای آن خودداری کرد و آن را به جانشین خود واگذار کرد.
بارک اوباما، رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته است که ۳۲ هزار نیروی کنونی امریکایی در افغانستان در اول سال ۲۰۱۵ به ۹۸۰۰ تن کاهش می‌یابد و تا ختم ۲۰۱۶، یعنی ۱۵ سال بعد از شروع تهاجم نظامی امریکا علیه طالبان و القاعده، همه نیروهای امریکایی افغانستان را ترک می‌کنند.
ماموریت نظامی کنونی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در پایان سال روان میلادی خاتمه می‌یابد و بعد از آن قرار است ماموریت آموزشی و مشوره دهی تحت عنوان «حمایت قاطع» راه اندازی شود. حضور نظامی جدید امریکا و ناتو در افغانستان نیازمند امضای این موافقتنامه با امریکا و همچنان با ناتو است.
اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله هر دو گفته بودند که در صورت رسیدن به قدرت، موافقتنامه دوجانبه امنیتی با ایالات متحده امریکا را امضا می‌کنند. به این ترتیب، حالا زمینه امضای این موافقتنامه فراهم شده است.
بن بست انتخاباتی در افغانستان روز یک شنبه با امضای موافقتنامه دو نامزد دور دوم به پایان رسید که براساس آن، اشرف غنی احمدزی رییس جمهور جدید افغانستان می‌شود و رقیب‌اش عبدالله عبدالله مقام جدید «پست اجرایی» را احراز می‌کند.
جان کری روز یک شنبه در دیدار با همتای فرانسوی اش لوران فابیوس در نیویارک پیش از نشست سالانه مجمع عمومی ملل متحد، امضای موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی توسط اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله را تبریک گفت.
وزیر خارجه ایالات متحده امریکا گفت: «آن‌ها در حکومت وحدت ملی به یک‌دیگر پیوستند که فرصت بزرگی را برای پیشرفت افغانستان، امضای موافقتنامه دوجانبه امنیتی در ظرف یک هفته یا زودتر و دیرتر، حلف وفاداری رئیس جمهور جدید در هفته آینده و مهمتر از آن یک برنامه واقعی وحدت و اصلاحات را برای مردم افغانستان پیشکش می‌کند».
جان کری از اشرف غنی و عبدالله به دلیل «اقدام مشترک در زمامداری، رهبری و آمادگی برای اولویت دادن به افغانستان و منافع مردم این کشور نسبت به منافع شخصی و حزبی» ستایش کرد.
وزیر خارجه فرانسه نیز از توافق مشارکت در قدرت میان اشرف غنی و عبدالله استقبال کرد و گفت: «این یک گام بی‌نهایت مثبت است». فابیوس از جان کری نیز به دلیل میانجیگری برای رسیدن به این توافق سپاسگزاری کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.