دکتر سپنتا: سه‌شنبه پیمان امنیتی امضا می‎شود

گزارشگر:6 میزان 1393 - ۰۵ میزان ۱۳۹۳

مشاور امنیت ملی افغانستان در سومین نشست جهانی گفت‌وگوهای امنیتی هرات گفت: یک روز پس از مراسم تحلیف رییس‌جمهور جدید، پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا خواهد شد.
رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان در سومین نشست جهانی گفت‌وگوهای امنیتی هرات گفت: یک روز پس از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور جدید، پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا خواهد شد.mnandegar-3
سپنتا افزود: امضا پیمان امنیتی می‌تواند، آینده افغانستان را تضمین کند.
مشاور امنیت ملی افغانستان اظهار داشت: بیشتر گروه‌های هراس افگن در پاکستان فعالیت دارند که یک تهدید بزرگ برای امنیت منطقه و افغانستان می‌باشد.
وی افزود: من می‌دانم که نیروهای خارجی در افغانستان برای مبارزه با هراس‌افگنان آمده‌اند، اما میدان نبرد را اشتباه گرفته‌اند.
پیش از این نیز کاخ سفید اعلام کرده بود که احمدزی رئیس‌‌جمهور جدید افغانستان بلافاصله پس از مراسم تحلیف پیمان امنیتی با واشتنگتن را امضا می‌کند.
براساس این پیمان، امریکا به حضور نظامی خود در افغانستان پس از ۲۰۱۴ ادامه خواهد داد و حق ایجاد پایگاه نظامی دائمی در افغانستان پیدا خواهد کرد.
از دیگر موارد مندرج در این پیمان اعطای حق مصونیت قضایی به نیروهای نظامی امریکا در خاک افغانستان است که باعث نگرانی شهروندان شده است.
مراسم تحلیف رییس‌جمهور جدید افغانستان فردا دوشنبه برگزار می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.