حملۀ ۴۰۰ جنگجوی طالبان بر ولسوالی بالابلوک

گزارشگر:27 عقرب 1393 - ۲۶ عقرب ۱۳۹۳

صدها تن از جنگجویان گروه طالبان بر ولسوالی بالابلوک ولایت فراه حمله بردند.
مقامات محلی در ولایت فراه می‌گویند که صبح روز دوشنبه (۲۶ عقرب/ ۱۷ نوامبر) نزدیک به ۴۰۰ جنگجوی طالبان بر ولسوالی بالابلوک این ولایت یورش بردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند. جواد افغان، سخنگوی والی فراه می‌گوید در این درگیری ، یک عضو پولیس محلی و یک مامور پولیس ملی کشته و یک سرباز اردوی ملی زخمی شدند.mnandegar-3
به گفته وی نزدیک به ۲۰ شورشی طالبان نیز در این درگیری کشته شدند که جسدهای شماری از آنان در محل درگیری باقی مانده است. او به دویچه وله گفت طالبان موترهای بس‌های مسافربری را در مسیر شاهراه متوقف کردند و شماری از افراد ملکی را کشته و گروگان گرفتند: «جلو این موترها را مخالفین مسلح گرفتند و ۱۰ تن را به اتهام همکاری با دولت پیاده کردند. ۴ تن از آنان را همانجا شهید کردند و شش تن دیگر را با خود بردند».
اما عبدالرزاق یعقوبی، فرمانده پولیس فراه از کشته شدن ۱۱ شورشی و زخمی شدن ۱۳ تن دیگر خبر داد. او افزود که در جریان نبرد یک تن از نیروهای امنیتی کشته شد و دو تن دیگر زخمی شدند. فرمانده پولیس فراه افزود که زخمی های طالبان به منطقه خرمالق در ولسوالی بکوای این ولایت منتقل شده اند که تحت کنترول طالبان است.
سخنگوی والی فراه گفت که ملا ایاز، ولسوال نام نهاد طالبان در بالابلوک نیز در این درگیری به شدت زخمی شده است. اگرچه گفته می‌شود که همواره در درگیری میان نیروهای امنیتی و طالبان غیرنظامیان بیشترین آسیب را می‌بینند، اما فرمانده پولیس فراه می‌گوید نیروهای اردوی ملی، پولیس و امنیت ملی در هماهنگی بهتر تلاش می کنند از وارد شدن تلفات و خسارات به غیرنظامیان جلوگیری کنند.
وی افزود نیروهای افغان طالبان را از بخش‌هایی که به سوی مرکز ولسوالی پیشروی کرده بودند، عقب رانده اند و فعلا جنگ در روستای گنج آباد تمرکز دارد. او می‌گوید که طالبان مردم را به زور از خانه‌های شان بیرون رانده اند و از آنان باج گیری کرده اند.
آقای یعقوبی اضافه کرد که به خاطر حفظ جان و مال مردم ملکی، نیروهای افغان از سلاح های سنگین در برابر طالبان استفاده نکرده اند: «از آیساف هم هنوز کمک هوایی نخواسته ایم. اما پیشنهاد خود را به مرکز داده ایم که در صورت نیاز، حمله بالای محلات تجمع طالبان در صورتی که به درستی مشخص باشد، اجرا شود».

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.