سیا کشتن رهبران طالبان را «ناموثر» می‌داند

گزارشگر:دو شنبه 1 جدی 1393 - ۳۰ قوس ۱۳۹۳

mnandegar-3سایت افشاگر ویکی‌لیکس با استناد به گزارشی از سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) اعلام کرد، مقام‌های سیا کشتن رهبران طالبان را اقدامی با تاثیر اندک ارزیابی کرده‌اند.
این گزارش که در سال ۲۰۰۹ نوشته شده درباره تحلیل شیوه‌های ترور و حذف اعضای ارشد طالبان و همچنین نکات مثبت و منفی این خط‌مشی است. بنا بر این گزارش، توانایی طالبان در جایگزینی رهبران کشته شده‌اش، مانع از تاثیر عملیات نیروهای امریکا علیه این گروه است.
ویکی‌لیکس این گزارش تحلیلی سیا را «طرفدار عملیات ترور» می‌داند. علاوه بر عملیاتی که در عراق و افغانستان انجام شده، گزارش سیا اقدامات مشابهی که در گذشته در نقاط مختلف جهان برای حذف مخالفان دولت‌ها صورت گرفته، بررسی کرده است؛ از جمله اقدامات انگلیس در ایرلند شمالی، فعالیت‌های دولت سریلانکا علیه ببرهای تامیل و تلاش‌های دولت فرانسه در دوران جنگ داخلی الجزایر.
بنا بر این گزارش، از جمله فایده‌های عملیات حذف فیزیکی عناصر عالی‌رتبه، «فرسایش توان شبه‌نظامیان، تضعیف اراده گروه‌های شبه‌نظامی و کاهش حمایت از آنهاست.» همچنین در همین گزارش درباره آسیب‌های احتمالی این گونه عملیات آمده است: تقویت رابطه گروه‌های مسلح با مردم و تندرو شدن رهبران باقی‌مانده گروه شبه‌نظامی، از جمله آسیب‌های احتمالی عملیات‌ها است.
در زمینه حذف رهبران طالبان در افغانستان، گزارش سازمان سیا می‌گوید گروه طالبان «توانایی خوبی در جایگزین‌سازی نیروهایش به ویژه در سطوح میانی» دارد.
به گزارش بی.بی.سی، از زمان نگارش گزارش مذکور سیا در سال ۲۰۰۹، باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا بر حملات هوایی با هواپیماهای بدون سرنشین به شمال غربی پاکستان برای هدف قرار دادن رهبران القاعده و طالبان افزوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.