امریکا مأموریتش را در افغانستان بازبینی می‎کند

گزارشگر:یک شنبه 3 حوت 1393 - ۰۲ حوت ۱۳۹۳

افغانستان و امریکا گفت‌وگوهای تازه‌یی را در مورد شیوه همکاری‌های جدید بین دو کشور آغاز کرده اند. شمار نیروهای امریکایی و شکل فعالیت آن‌ها در افغانستان و همچنین مبارزه با تروریسم، از مباحث اصلی همکاری‌های دو کشور است.
در حال حاضر ده هزار نیروی امریکایی در افغانستان به سر می‌برند. قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی، همه سربازان امریکایی این کشور را ترک کنند و تنها شمار محدودی از سربازان برای تامین امنیت سفارت امریکا در کابل باقی بماند.
mnandegar-3اما پیش از این که طرح خروج کامل عملی شود، مقام‌های حکومتی در افغانستان و امریکا در مورد ادامه حضور نیروهای امریکایی در افغانستان ابراز نظر کرده اند. برخی از سناتوران امریکایی گفته اند که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان سبب خواهد شد که این کشور به عراق تبدیل شود.
وزیر دفاع امریکا روز شنبه ۲ حوت ۱۳۹۳ در یک کنفرانس خبری با حضور رییس جمهور غنی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفت، برای بحث در مورد مشخص کردن جزییات حضور نیروهای امریکایی و ماموریت مبارزه با تروریسم، پس از سال ۲۰۱۶ به کابل آمده و با مقام‌های حکومت وحدت ملی در مورد گفت‌وگو کرده است.
آقای کارتر گفت: «ما در این مورد بحث می‌کنیم و در رابطه با ماموریت مبارزه با تروریسم دوباره فکر می‌کنیم که وضعیت در این جا [افغانستان] چگونه تغییر می‌کند. رییس‌جمهور ما در این مورد بررسی‌های بیشتری خواهد کرد.»
وزیر دفاع امریکا گفت که شمار نیروهایی که پس از سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی خواهند ماند، در سفر رییس جمهور غنی به امریکا مشخص خواهد شد. قرار است رییس جمهور افغانستان در آینده نزدیک به ایالات متحده امریکا سفر کند و در مورد ماموریت جدید نیروهای امریکایی، با رییس جمهور اوباما گفتگو کند.
رییس جمهور غنی و وزیر دفاع امریکا در مورد شمار این نیروهای باهم گفت‌وگو کرده اند، ولی توافق برسر این موضوع به سفر رییس جمهور غنی به امریکا موکول شده است.
بازبینی براساس شرایط
قرار است حمایت‌ها و همکاری های ایالات متحده امریکا با افغانستان براساس «تغییر ماحول و تغییر شرایط» ادامه یابد. رییس جمهور افغانستان از بارک اوباما رییس جمهور امریکا تشکر کرد که از خود انعطاف پذیری نشان داده و شیوه حمایت از افغانستان را با تغییر شرایط مشروط کرده است.
رییس جمهور غنی در این کنفرانس گفت: «ما با خطر نو دچار هستیم. تروریسم به حیث یک پدیده هم ما و هم شما را تهدید می‌کند. و این ضرورت همکاری کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت را می‌کند.»
آقای غنی از این تهدید جدید نام نبرد، اما حضور برخی از جنگجویان داعش در افغانستان، نگرانی‌هایی را در این کشور به بار آورده است. آگاهان مسایل امنیتی نیز گفته اند که پروژه طالبان در حال تغییرشکل است که براساس آن داعش جایگزین طالبان خواهد شد.
رییس جمهور غنی گفت همکاری‌های منطقه‌یی برای تامین صلح و ثبات در افغانستان به صورت بی سابقه‌یی ای گسترش یافته و پس از این افغانتسان نه مرکزی برای تضاد بلکه برای همکاری های منطقه ای خواهد بود. آقای غنی تاکید کرد که تلاش می کند تا افغانستان به چهارراه آسیا تبدیل شود.
حمایت دوام‌ دار
وزیر دفاع امریکا گفت به افغانستان آمده است تا این پیام را برساند که حمایت ایتلاف ضدتروریسم به حال خود باقی است و به پس از این نیز ادامه خواهد یافت.
آقای کارتر گفت: «من در این زمان برای این در این جا آمده ام تا مشخص کنم که نیروهای امریکایی و ایتلاف ماموریت جدیدی دارند. تعهد ما همچنان محکم و قوی است و ایالات متحده امریکا حمایت و همکاری پایدار از افغانستان خواهد داشت.»
وزیر دفاع امریکا در حالی به افغانستان سفر می‌کند که قرار است نیروهای امنیتی افغان مسوولیت دفاع از کشور شان را به صورت مستقلانه به عهده گیرند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.