دولت در تلاش بسیج افکار صلح‌طلبانه است

گزارشگر:سه شنبه 25 حمل 1394 - ۲۴ حمل ۱۳۹۴

مقام های دولتی و اعضای شورای عالی صلح نشستی را زیر عنوان بسیج افکار عامه و روند صلح در کابل برگزار کردند. هدف از این کنفرانس ترویج افکار صلح‌طلبانه در میان مردم است.
رییس جمهور غنی هفت ماه پیش وقتی به قدرت رسید، تلاش‌هایش را برای تامین صلح در افغانستان آغاز کرد. بسیاری از آگاهان می‌گویند این تلاش‌ها مثمرتر از فعالیت‌هایی بوده که حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان انجام داده بود.
mnandegar-3اما هنوز دست آورد عملی این تلاش ها ملموس نیست. مقام‌های حکومت افغانستان وعده دادند که گفت‌وگو با طالبان در ماه مارچ آغاز می‌شود اما این وعده‌ها عملی نشده و هنوز هیچ گفت‌وگویی با طالبان صورت نگرفته است.
در کنار تلاش‌هایی که حکومت و شورای عالی صلح برای کشاندن طالبان برسر میز مذاکره انجام می‌دهند، تلاش‌ها برای نهادینه‌شدن افکار صلح طلبان نیز جریان دارد. مقام‌های دولتی روز دوشنبه (۲۴ حمل/ ۱۳ اپریل) کنفرانسی زیر عنوان بسیج افکار عامه و روند صلح برگزار کردند.
“جنگ دیگران”
فرامرز تمنا رییس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان گفت یکی از دلایل اصلی ناامنی در افغانستان این است که کشورهای همسایه مشکلات و اختلافات شان را در این کشور حل می‌کنند: «افغانستان تنها کشوری در جهان است که به هیچ کدام از سیستم‌های امنیتی پیرامونی خود عضویت ندارد. علاوه از آن سیستم‌های امنیتی پیرامونی ما مشکلات امنیتی خود را در داخل افغانستان حل می‌کنند.»
تمنا گفت ایران و پاکستان مشکلات‌شان را بجای جاده‌های اسلام آباد و تهران، در جاده‌های هرات، جلال آباد، قندهار و کابل حل می‌کنند. او گفت تقابل و رویارویی هند و پاکستان، بریتانیا و روسیه در افغانستان انجام می‌شود.
به باور این مقام وزارت خارجه، بزرگترین مشکل افغانستان این است که این کشور به هیچ سیستم امنیتی وابسته نیست و این سیستم‌ها رقابت های‌شان را در داخل افغانستان به پیش می‌برند. رییس مطالعات استراتژیک وزارت خارجه می‌گوید این کشور زمانی امن می‌شود که به یکی از سیستم‌های امنیتی منطقه‌یی و یا جهانی بپیوندد: «کشوری مثل ما برای دست‌یابی به امنیت دو راه حل دارد. یا به سیستم امنیتی منطقه بپیوندد که امکان پذیر نیست یا این که به سیستم امنیتی سایه ناتو بپیوندد که در این مورد یازده موافقتنامه با کشورهای اروپایی صورت گرفته است.»
تشدید جنگ به جای صلح
مردم افغانستان پس از سفرهای رییس جمهور غنی به پاکستان، چین و عربستان امیدوار شدند که جدیت آقای غنی می‌تواند منجر به تامین صلح شود. ولی تا حالا چنین نشده است.
برخی از نماینده‌گان پارلمان به این باورند که گروگان گیری‌ها، جنگ‌ها و خشونت‌های تازه سبب شده تا حکومت افغانستان به جای تلاش صلح، برای بهبود وضعیت امنیتی فکر کند.
فاطمه عزیز نماینده پارلمان می‌گوید: «رییس جمهور جدید تلاش هایی را به خاطر آوردن صلح روی دست گرفت و مردم هم منتظر صلح اند، ولی متاسفانه باز هم جنگ را شدت می بخشند.»
نقش علما
بخشی از ناامنی و جنگ به باور آگاهان، برداشت‌های تندروانه و افراطی‌گری است. در سیزده سال گذشته از تبلیغاتی که در شماری از مساجد صورت می گیرد بارها انتقاد شده است. به این دلیل که ملا امام ها به جای این که مردم را به صلح دعوت کنند، آن ها را به سمت مخالف جهبه دولت سمت و سو می دهند.
اما اعضای شورای عالی صلح در کنفرانس روز دوشنبه گفتند که علما آماده اند برای تامین صلح و ثبات تلاش کنند. قاضی محمد امین وقاد، عضو شورای عالی صلح افغانستان در این کنفرانس گفت: «ما برای تان اطمینان می‌دهیم که علما کار خود را می‌کنند. علمای محترم و آزادی که از جیب دولت چیزی نمی‌‌‌خورند.»
براساس اظهارات مقام‌ها در وزارت حج و اوقاف، هزاران مسجد از کنترول دولت افغانستان بیرون است و ملاها در بیشتر این مساجد تبلیغاتی انجام می‌دهند که منجر به ناامنی و ادامه جنگ می‌شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.