غنی ضمن تأکید برگُسترش همکاری‏ها با تهران: افغانستان را به مرکز همکاری‌ها مبدل می‏‎سازیم

گزارشگر:دوشنبه 31 حمل 1394 - ۳۰ حمل ۱۳۹۴

رؤسای جمهور افغانستان و ایران، بر همکاری منطقه‏یی در مبارزه با تروریسم تأکید کرده و همچنان گفته‎اند که ارادۀ جدی برای گسترش مناسبات دوجانبه دارند.
رییس‎جمهور غنی روز گذشته در رأس یک هیأت بلندپایه وارد تهران شد و با رییس‎جمهور و شماری از مقامات ایرانی دیدار و گفت‎وگو کرد.
سپس، آقای غنی در یک کنفرانس مشترک خبری با حسن روحانی رییس‌ جمهوری ایران گفت: دولت افغانستان مصمم است تا در چارچوب مناسبات mnandegar-3دوجانبه ضمن حل برخی مشکلات، از همه فرصت‌های موجود برای گسترش صلح، همکاری، رفاه و ثبات برای مردم ایران و افغانستان استفاده کند.
وی در ادامه مسأله مهاجرین را برای دولت افغانستان مسأله حیاتی توصیف کرد و گفت: لازم می‌دانم از کمک و توجه شما به برادران افغان خود و همراهی و کمکی که در طول همه سال‌های گذشته نسبت به مسایل افغانستان و مردم این کشور داشته‌اید تشکر کنم. ما یک طرح کلی برای پناهجویان افغانستانی داریم و خواهان ثبت ورود و حضور تک تک مهاجرین افغان به ایران هستیم تا هم آمار و ارقام دقیقی از حضور و وضعیت آنان در ایران داشته باشیم و هم بتوانیم با بسترسازی لازم، زمینه بازگشت آنان به افغانستان را پیگیری کنیم.
رییس‌ جمهوری کشور در ادامه امنیت منطقه‌یی را دغدغه مشترک دو کشور ذکر کرد و افزود: متأسفانه افغانستان مورد توجه تروریسم بین‌الملل است و ما خواهان همکاری و همفکری برای مقابله جدی با همه گروه‌های تروریستی هستیم.
اشرف غنی اظهار داشت: افغانستان طرحی اساسی برای مقابله با تهدیدات منطقه از ناحیه تروریسم دارد و اعتقاد جدی دارد که رفع خطر تروریسم از منطقه بدون ایجاد یک چارچوب همکاری منطقه‌یی ممکن نیسان و افغانستان برشمرد و تصریح کرد: مقابله با تجارت مواد مخدر باید در دو حوزه اقتصادی و امنیتی صورت بگیرد که در گام اول نباید از مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر در حوزه امنیتی غافل شویم.
رییس‌ جمهوری افغانستان خواهان گسترش روابط دو کشور در عرصه تجارت، زراعت و مبادله برق شد و گفت:‌ افغانستان برای اتصال خطوط راه‌آهن از ایران به افغانستان و از آنجا به تاجیکستان و چین عزم جدی دارد.
اشرف غنی با بیان اینکه ایران و افغانستان مرزهای آرامی دارند، خواهان تقویت بیش از پیش همکاریهای دو همسایه شد و گفت: افغانستان علاقمند است به مرکز همکاری‌های بین‌المللی تبدیل شود اما در عین حال هرگز اجازه نخواهد داد تا از خاک این کشور علیه هیچ یک از همسایگانش استفاده شود.
وی همچنین خواهان حل و فصل موضوع حق‌آبه رودخانه‌های مرزی در چارچوب یک رژیم منطقه‌یی با رعایت ملاحظات زیست محیطی شد.
دکتر غنی با دعوت از حسن روحانی برای سفر به کابل تأکید کرد که مقامات دو کشور باید با شفافیت کامل مشکلات و فرصت‌های دو جانبه را طبقه‌بندی کرده و بعد برای رسیدگی به آنها یک برنامه زمانی تدوین کرده و اراده جدی دو طرف برای گسترش روابط را بر ظرفیت‌ها تطبیق دهند.
براساس خبرنامۀ ریاست جمهوری افغانستان، رییس جمهور با اشاره بر این‌که افغانستان می‌خواهد در ساحات مختلف همکاری‌های خویش را با ایران گسترش دهد، گفت که هیاتی از کشور چین بزودی مسأله احداث خط آهن از چین به واخان و هرات را مورد بررسی قرار خواهد داد.
رییس جمهور غنی با تاکید بر اینکه حکومت وحدت ملی پایدار و مستحکم است، گفت که ما برای رسیدن به صلح، ثبات و رفاه، اراده قوی داریم و می‌خواهیم افغانستان را به مرکز همکاری‌ها مبدل سازیم.
رییس جمهور افزود که ما اجازه نمی‌دهیم که از خاک افغانستان بر علیه همسایه‌های ما استفاده صورت گیرد.
به گزارش ایسنا، در این حال، حسن روحانی رییس جمهور ایران با تاکید بر اینکه تهران – کابل برای گسترش همه جانبه روابط اراده جدی دارند، تصریح کرد: دو طرف همچنین برای همفکری و همکاری در زمینه مقابله با خطر افراط و تروریسم در کل منطقه و رفع ریشه‌ای این خطرهمگانی مصمم هستند.
حسن روحانی در نشست مشترک هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و افغانستان گفت: ترانزیت و تجارت بین دو کشور، از برنامه‌های اصلی برای گسترش روابط تهران – کابل است.
روحانی گفت: امیدوارم این سفر و نتایج آن، روابط دو کشور را در همه عرصه‌های مورد علاقه، بیش از پیش گسترش دهد.
او با تبریک فعالیت دولت وحدت ملی در افغانستان در جهت تامین آرامش و حضور همه گروه‌ها و اقوام این کشور، ‌افزود: بسیار خوشحالیم که در افغانستان شاهد اتحاد و برادری هستیم و این انسجام ملی برای توسعه و رفاه مردم ضروری است. اعتماد متقابل مردم و دولت بالاترین سرمایه ملی است و نتیجه آن نیز ثبات، امنیت و در نهایت توسعه است که هم به نفع ملت افغانستان و هم به نفع ملت‌های منطقه است.
روحانی اظهارداشت: هر چه افغانستان امن تر شود و بیشتر توسعه یابد، تبادلات اقتصادی و در نتیجه تعاملات اجتماعی و فرهنگی ایران و افغانستان نیز بیشتر خواهد شد و این به نفع دو کشور است.
رییس جمهوری ایران گفت: مایه افتخار است که به عنوان دو دولت بتوانیم وحدت، اتحاد و نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان را تعمیق و تقویت نماییم و زمینه را برای روابط گسترده‌تر و رفاه بیشتر مردم دو کشور فراهم کنیم.
حسن روحالنی در ادامه به حضور گسترده مهاجران افغانستانی در ایران طی دهه های گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: مانعی برای حضور قانونمند، فعالیت اقتصادی و حتی بهره‌مندی مهاجران افغانستانی حاضر در ایران از امکانات علمی و آموزشی وجود ندارد، اما دو دولت به طور جدی خواهان روشن‌ شدن تعداد و وضعیت دقیق تمام مهاجران افغان در ایران، ثبت نام در فرایندهای قانونی و در نهایت بازگشت آبرومندانه به کشورشان هستند.
روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به نگرانی‌های مشترک دو کشور درباره مسایل امنیتی و فعالیت‌های تروریستی در منطقه، اظهار داشت: امروز منطقه با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه است و ما عمیقاً از کشته شدن افراد بی‌گناه توسط تروریست‌ها ناراحت و نگران هستیم. لذا هر دو طرف آمادگی خود را برای همفکری و همکاری در زمینه مقابله با خطر افراط و تروریسم در کل منطقه و رفع ریشه‌ای این خطرهمگانی اعلام می‌کنیم.
روحانی در ادامه به موضوع تولید و تجارت مواد مخدر به عنوان خطری برای هر دو ملت اشاره و تصریح کرد: باید با همفکری و هماهنگی با یکدیگر مزارع افغانستان را با کشت جایگزین به بستری برای گسترش خیر و برکت برای مردم این کشور و منطقه تبدیل کنیم و در این زمینه جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه کمک به افغانستان در زمینه تغییر الگوی کشت می‌باشد. البته باید در زمینه مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر نیز همکاری‌های دوجانبه را گسترش دهیم.
او در بخش دیگری از سخنان خود به گفتگوهایش با دکتر غنی درباره مسایل دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی اشاره کرد و گفت: دو کشور خواهان برقراری صلح و ثبات در کل منطقه هستند و معتقدیم که در کشورهای منطقه و از جمله یمن نمی‌توان از طریق نظامی مشکلات را حل و فصل کرد. استفاده از هواپیما و بمباران به نتیجه نخواهد رسید، بلکه باید در هر کشوری خود مردم و گروه‌های سیاسی در قالب گفتگوهای ملی مشکلاتشان را مرتفع کنند و دولت‌های دیگر و همسایگان باید فقط زمینه را برای برقراری این گفتگوها تسهیل کنند.
روحانی با تأکید بر ضرورت پایان حملات و درگیری ها در یمن، اظهار داشت: باید کمک‌ کنیم تا همه گروه‌های یمنی دور یک میز به مذاکره پرداخته و در دولت آینده این کشور، همه سهیم باشند تا امنیت، ثبات و آرامش به این کشور باز گردد.
رییس جمهوری ایران با اشاره به مذاکرات دو کشور درباره حق‌آبه رودخانه های مرزی، اظهار داشت: دو کشور باید چارچوبی برای این موضوع طراحی کنیم تا حق، عدل و انصاف برقرار شده و حقوق دو ملت تأمین و به این ترتیب، پایه های دوستی و برادری دو ملت، تحکیم و تقویت شود.

اشتراک گذاري با دوستان :