رییس‌جمهور کرزی: امریکا حاضر به دفاع از افغانستان نیست

- ۱۵ میزان ۱۳۹۱

رییس‌جمهور کرزی گفته است، واشنگتن برخلاف موافقت‌نامۀ همکاری‌های استراتژیکی که با کابل امضا کرده، حاضر نیست از افغانستان در مقابل حملات راکتی از خاک پاکستان دفاع کند.
حامد کرزی روز پنج شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که حملات راکتی از خاک پاکستان بر مناطق شرقی افغانستان حقیقت دارد، اما افغانستان دست به حملۀ متقابل نمی‌زند.
کرزی گفت که اقدام‌های لازم دیپلوماتیکی در مورد این حملات راکتی انجام شده است. به گفته او، افغانستان این مساله را در شورای امنیت، مجمع عمومی ملل متحد و در مذاکره با مقام‌های پاکستان و امریکایی مطرح کرده است.
کرزی گفت: «امریکایی‌ها واضح گفته اند که حاضر به دفاع نیستند و حتا مقام‌های نظامی‌شان نپذیرفته اند که این راکت‌ها به همین تعدادی که ما می‌گوییم، (در خاک افغانستان) اصابت کرده اند. در مجالسی که داشتیم، می‌گویند که گزارش‌های مطبوعاتی و ادارات امنیتی شما اغراق‌آمیز است و درست نمی‌باشد».
بسیاری نماینده‌گان پارلمان افغانستان و شماری از افغان‌ها انتقاد کرده اند که با وجود ادامه حملات راکتی بر مناطق شرقی افغانستان، حامد کرزی موضع روشنی ندارد. اخیراً والی ولایت ننگرهار با بزرگان محلی فیصله کرد، در صورتی که هدف حمله از خاک پاکستان قرار بگیرند، به حمله تلافی جویانه دست بزنند.
اما حامد کرزی حمله متقابل نظامی بر پاکستان را رد می‌کند: «پاکستان از آن طرف خط دیورند به این طرف خط دیورند، دهات را می‌زند. ما هیچ وقت و هیچ گاهی این کار را نخواهیم کرد که از این طرف خط دیورند در آن طرف خط دیورند دهات و خانه‌های مردم را بزنیم. ما آن خانه‌ها و دهات را قوم و مردم خود می‌دانیم».
رییس‌جمهور افغانستان حمله متقابل به نقاطی را که از آنجاها افغانستان مورد حمله قرار می‌گیرد رد نکرد، اما گفت که در شرایط کنونی سلاح‌هایی در اختیار ندارد که دست به این کار بزند. او افزود: «افغانستان جنگی با قوا می‌کند، نه با مردم. اگر گپ به جنگ قوا با قوا رسید، در آن صورت افغانستان به تمام معنی و به حکم صریح رییس‌جمهور اقدام خواهد کرد».
«اگر امریکا تجهیزات ندهد، از چین و روسیه می‌گیریم»
افغانستان در سال روان یک توافقنامه مشارکت استراتژیک با ایالات متحده امریکا امضا کرد. کرزی مدعی است که براساس این توافقنامه، امریکا متعهد شده است تا زمانی که افغانستان خود توانایی دفاع از خود را پیدا نکرده است، از این کشور در مقابل حملات بیرونی دفاع کند.
حامد کرزی حالا از امریکایی‌ها شاکی است که در این رابطه با افغانستان همکاری نمی‌کنند. او گفت امریکایی‌ها ««حتا حاضر نیستند بپذیرند که چنین حمله‌یی صورت گرفته است … و حاضر نیستند که جواب متقابل به نقطه‌یی بدهند که از آنجا حمله آغاز شده است».
کرزی گفت که خواست‌های روشنی از ایالات متحده امریکا دارد. او خواستار تجهیز نیروی هوایی افغانستان با هواپیماهای جنگی، کشفی و ترانسپورتی است، ولی اعتراف کرد که امریکا تاهنوز به این تقاضاهایش پاسخ نداده است.
کرزی گفت: «بحث ما در این است که اگر امریکا و ناتو به ما این وسایل و تجهیزات را ندهد، آیا افغانستان منتظر می‌نشیند؟ یا افغانستان از هر توانی که دارد اقدام به خریداری از روسیه، چین یا هند و یا جاهای دیگر می‌کند؟».
کرزی افزود: «به گمان اغلب، ما می‌رویم که فیصله کنیم اگر امریکا قادر به تجهیز درست نیروهای ما نیست، باید راه افغانستان را نگیرد و ما باید کار خود را بکنیم و به دست خود تجهیزات خریداری نماییم».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.