سه میلیون تن در افغانستان مواد مخدر مصرف می‌کنند

- ۲۲ ثور ۱۳۹۴

چهارشنبه ۲۳ ثور ۱۳۹۴

 

یک تحقیق تازه نشان می‌دهد که سیزده درصد کل جمعیت افغانستان در روستاها از مواد مخدر استفاده می‌کنند. تهیه‌کننده‌گان این تحقیق می‌گویند که میزان استفاده از مواد مخدر در افغانستان، بالاترین رقم در سطح جهان است.
mnandegar-3این تحقیق توسط اداره بین‌المللی مبارزه با موادمخدر و تنفیذ قانون وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا با همکاری وزارت‌های صحت‌عامه و مبارزه با مواد مخدر افغانستان انجام شده است.
آماری که وزارت صحت عامه ارایه کرد نشان می‌دهد که سه میلیون نفر در افغانستان از مواد مخدر استفاده می‌کنند که از این میان، ۱٫۶ میلیون نفر آنها به مواد مخدر معتاد اند. این تحقیق نشان می‌دهد که ۱۳ درصد مردم افغانستان در روستاها و پنج درصد در شهرها از مواد مخدر استفاده می‌کنند.
باشنده‌گان ۲۴ ولایت افغانستان به صورت نمونه مورد تحقیق قرار گرفته اند. در این تحقیق برای تشخیص استفاده‌ کنندگان مواد مخدر از روش‌های جدیدی از جمله آزمایش آب‌دهن و سم‌شناسی استفاده شده است. نتیجه این تحقیق که روز سه‌شنبه، ۲۲ ثور، در کابل منتشر شد، حاکیست که شمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان طی سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری یافته است.
سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان در یک کنفرانس مشترک خبری با وزیر صحت عامه و ویلیام بروندفیلد معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در امور بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون، در کابل گفت: «این همه نشان دهنده آن است که با وجود دست آوردهای فعلی در عرصه کاهش تقاضا به مواد مخدر، این کشور به تعهدات هرچه بیشتر و جدی تری نیاز دارد تا پدیده شوم اعتیاد را از کشور عزیز ما برچینیم.»
براساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ میلادی انجام شده بود، شمار معتادان به مواد مخدر در افغانستان به ۹۲۰ هزار نفر می‌رسید. این رقم در سال ۲۰۰۹ به بیش از یک میلیون و در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۱٫۶ میلیون نفر رسیده است.
ویلیام بروند فیلد معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا در امور بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون، در این کنفرانس گفت که بیشتر استفاده‌ کننده‌گان مواد مخدر از نوع هیرویین کار می‌گیرند. آقای بروندفیلد افزود که در میان استفاده‌ کنندگان مواد مخدر در افغانستان شمار قابل ملاحظه‌ی کودکان نیز شامل هستند.
داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه گفت بیش از یک میلیون کودک در افغانستان یا معتاد هستند و یا از مواد مخدر به عنوان دوا استفاده می‌کنند. وزیر صحت عامه افغانستان این رقم را «سرسام‌آور» توصیف کرد و افزود که به دلیل فقر و بی‌کاری علاقمندی مردم به استفاده از مواد مخدر در روستاها افزایش یافته است.
آقای فیروز گفت: «سروی کنونی رقم سرسام آور افزایش استفاده از مواد مخدر میان افراد روستایی و شهرنشین را نشان می‌دهد.»
وزیر صحت عامه افغانستان با ابراز نگرانی شدید از افزایش میزان استفاده ‌کننده‌گان مواد مخدر گفت که دولت افغانستان و جامعه جهانی مبارزه با مواد مخدر را جدی نگرفته اند بلکه این مساله تحت تاثیر مسایل امنیتی قرار گرفته است.
آقای فیروز تاکید کرد که هرچند ظرفیت‌های فعلی برای تداوی معتادان به مواد مخدر ناچیز است، اما دولت در نظر دارد از افزایش شمار استفاده ‌کننده‌گان مواد مخدر در کشور جلوگیری کند. آقای فیروز افزود که در حال حاضر ۲۵۰۰ بستر برای تداوی معتادان مواد مخدر در کشور فعال است و قرار است این بسترها افزایش یابد. به گفته‌ی وزیر صحت عامه، استراتژی بستری ساختن معتادان نتیجه‌ی مناسب نداده و باید برای جلوگیری از افزایش معتادان مواد مخدر، استراتژی‌ها و برنامه‌های جدیدی وضع شود.
با این‌حال، ویلیام بروندفیلد تولید مواد مخدر را یک مشکل جهانی توصیف کرده گفت که ایالات متحده امریکا و دیگر کشورهای غربی علاقمند هستند تا در راستای از بین بردن زمینه‌های تولید مواد مخدر با دولت افغانستان همکاری جدی داشته‌ باشند. به گفته‌ی آقای بروندفیلد، از بین بردن زمینه‌های تولید مواد مخدر در افغانستان یک مسئولیت بین‌المللی است و باید در این زمینه استراتژی موثری تدوین شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.