کابل و پکن تفاهم‌نامۀ مبارزه با تروریسم امضا کردند

- ۲۷ ثور ۱۳۹۴

دو شنبه ۲۸ ثور ۱۳۹۴

 

در حالی که ناامنی‌ در افغانستان گسترش یافته‌ و شهر کابل در دو هفته اخیر، شاهد چندین انفجار و حملات انتحاری بوده، چین و افغانستان تفاهم‌نامه‌ همکاری‌های امنیتی امضا کردند.
شورای امنیت ملی افغانستان به این باور است که ناامنی در شمال برای منطقه یک خطر است و به همین دلیل چین برای تامین امنیت در افغانستان mnandegar-3علاقمند شده است.
وزیر امور داخله افغانستان گفته است که چین بسیاری از خواست‌های افغانستان را قبول کرده و در سال جاری تعدادی از ماموران پولیس برای آموزش‌های نظامی به این کشور فرستاده می‌شوند.
نورالحق علومی، وزیر داخله افغانستان روز یکشنبه، ۲۷ ثور ۱۳۹۴، در یک کنفرانس خبری در رابطه با سفر اخیرش به چین معلومات داد. آقای علومی گفت که برای بهبود امنیت در منطقه به تفاهم‌نامه‌های دوجانبه و چندجانبه نیاز است و در این رابطه تفاهم‌نامه‌یی با چین امضا شده است.
آقای علومی گفت: «ما گفته نمی‌توانیم که در یک کشور باید با تروریسم مبارزه شود و دیگران را در نظر نگیریم. برای این ‌که به صورت مشترک با تروریسم مبارزه کنیم، داشتن تفاهم‌نامه‌های دوجانبه و چند جانبه امر مسلم است. افغانستان و چین در این زمینه به تفاهم رسیده‌اند که باید با تروریسم به صورت مشترک مبارزه شود».
خواست افغانستان از چین
ناامنی‌های افغانستان بیشتر به محفوظ نبودن مرزهای افغانستان پیوند زده می‌شود. وزیر داخله افغانستان از چین خواسته است تا در تدارک ابزار و وسایل تلاشی با افغانستان همکاری کند تا موترهای باربری و سایر وسایط به آسانی چک و کنترول شوند و از انتقال مواد تخریبی به داخل افغانستان جلوگیری گردد.
به همین ترتیب حکومت افغانستان در کنار آموزش‌های نظامی، این خواست را نیز از چین مطرح کرده که در زمینه فراهم کردن تکنالوژی کشف ماین‌ها و تامین امنیت مرزها با افغانستان همکاری نماید.
آقای علومی گفت مشکلات بزرگ افغانستان به دلیل تامین نبودن امنیت مرزهای به میان می‌آیند چنانچه از یک سو مواد منفجره از این مرزها وارد افغانستان می‌شوند و از سوی دیگر قاچاق مواد مخدر نیز از همین مرزها صورت می‌گیرد.
قرار است به منظور تامین امنیت سرحدات هر سال نشستی بین مقام‌های دو کشور برگزار گردد و در رابطه به مشکلات و راه حل‌ها بحث و تبادل نظر صورت گیرد.
صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله در رابطه با این سفر وزیر داخله به چین گفت: «این تفاهم‌نامه زمینه‌های شریک کردن معلومات، همکاری‌های مشترک، افزایش ظرفیت و تجهیزات پولیس و تحصیل افسران پولیس در مراکز بزرگ نظامی چین را فراهم می‌کند. روند عملی آن نیز آغاز شده و چین کم از کم قبول کرده که در سال ۲۰۱۵، شصت تن از ماموران پولیس را به آن کشور ببرد و بورس ماستری را نیز قبول کرده است».
عوامل افزایش ناامنی‌ها
در حالی که در هفته‌های اخیر شماری از ولایات افغانستان شاهد ناامنی‌ بوده، کابل پایتخت نیز شاهد اعمال تروریستی و حملات انتحاری بوده است.در سرک دارالامان سه بار بر کارمندان لوی سارنوالی حمله شد. یک حمله تروریستی در هوتلی در کابل سبب تلفات خارجی‌ها و شهروندان افغان گردید و روز شنبه دانشگاه کابل شاهد یک انفجار بود. هم چنین صبح امروز یک حمله انتحاری در سرک میدان هوایی بیشترین تلفات را نسبت به حملات اخیر داشته است.
نورالحق علومی وزیر داخله می‌گوید ناامنی‌ها به این دلیل افزایش یافته که مخالفین فکر می‌کنند با بیرون شدن خارجی‌ها نیروهای امنیتی افغان توان مقاومت و تامین امنیت را ندارند. او افزود که عملیات پاکستان بر مواضع تروریستان در مناطق قبایل و همچنین تغییر موسم نیز سبب شده تا ناامنی‌ها افزایش یابند.
با آن که آگاهان مسایل نظامی افزایش ناامنی‌ را ضعف ارگان‌های امنیتی و کشفی می‌دانند ولی آقای علومی می گوید که همه نهادهای امنیتی تلاش می‌کنند تا ناامنی‌ها را مهار کنند و فعالیت آن‌ها سبب شده تا از بسیاری حملات جلوگیری شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.