مجلس سنا به آموزگاران: اعتراض‌تان موجه است؛ اما درِ مکاتب را نبندید

- ۱۷ جوزا ۱۳۹۴

دو شنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۴

 

برخی از سناتوران با تأکید بر اعادۀ حقوق آموزگاران مکاتب می‌گویند که آموزگاران نباید دروازه‌های مکاتب را بسته و شاگردان را از درس محروم کنند.
فیصل سمیع عضو مجلس سنا گفت: «معارف افغانستان در طول تاریخ مشکلات خود را داشته است؛ آموزگاران با شکم گرسنه و با ایمان راسخ اولاد این سرزمین را تربیت کرده‌اند؛ اما امروز می‌بینیم که متأسفانه دروازه‌های مکاتب به روی شاگردان مسدود است».
mnandegar-3آقای سمیع افزود: مردم افغانستان توقع ندارند که شاگردان دست خالی به خانه‌های‌شان برگردانده می‌شوند.
او خاطرنشان کرد: «ما مخالف خواست بر حق آموزگاران نیستیم؛ ولی مخالف این امر استیم که هفته‌ها است، اولاد وطن به مکتب می‌رود؛ اما به آنان درس داده نمی‌شود».
به گفته وی، این یک ظلم بزرگ است که تعدادی از معلمین در حق اولاد این وطن روا می‌دارند.
انارکلی هنریار دیگر عضو سنا گفت: «اعتصاب آموزگاران ضربۀ بزرگی بر روند تعلیمی در کشور است و شاگردان از درس باز می‌مانند».
خانم هنریار افزود که تعهد اساسی دولت، رشد تعلیم و تربیت است که باید اقدامات جدی در راستای برآورده‌سازی حقوق آموزگاران انجام دهد.
حدود یک هفته است که شماری آموزگاران مکاتب شهر کابل و برخی ولایت‌های دیگر در اعتراض به کم بودن معاشات، ندادن زمین و ضایع‌شدن حقوق‌شان دست به اعتصاب زده اند.
حکومت نیز تاهنوز به این اعتراضات پاسخ روشنی نداده است.
در همین حال؛ برخی سناتوران، حکومت را به بی‌توجهی و خلف وعده در قبال آموزگاران متهم کردند.
صفی‌الله هاشمی عضو مجلس سنا گفت: «داکتر غنی خود گفته بود با هر که مزاح می‌کنید، بکنید؛ اما با معارف مزاح نکنید؛ حالا خود قصداً با معارف مزاح را شروع کرده است».
آقای هاشمی با ذکر این‌که به مشاوران و برخی پست‌هایی که هیچ موجودیت‌شان لازم نیست معاشات دالری داده می‌شود، افزود: آموزگاران در وضعیت بدی زنده‌گی می‌کنند؛ اما حکومت هیچ‌گونه توجهی به آنان نکرده است.
برخی سناتوران هم، خواستار تعدیل در قانون خدمات ملکی شدند و تأکید ورزیدند؛ تا زمانی‌که این قانون تعدیل نشود، مشکلات آموزگاران نیز حل نخواهد شد.
وزیر معارف که انگشت انتقاد به سوی او اشاره رفته است؛ روز چهارشنبه هفته جاری در پیوند به حل چالش‌های آموزگاران به کمیسیون معارف مجلس سنا فرا خوانده شده است.
در جلسه دیروز نیز تصمیم گرفته شد که اگر وزیر معارف نتواند قناعت کمیسیون معارف را حاصل کند؛ در جلسه روز سه شنبه هفته آینده مجلس سنا دوباره فرا خوانده خواهد شد.
پیش از این، وزارت معارف گفته است که مشکلات آموزگاران را به رییس جمهور رسانده است؛ اما رییس جمهور تاهنوز در مورد تصمیم نگرفته است.
در این حال، برخی منابع گفته‎اند که فاروق وردک وزیر معارف پیشین برای به چالش کشیدن وزیر جدید این وزارت، آموزگاران را تحریک می‌کند.
به گفتۀ آنان، آقای وردک در پی تحریک آموزگاران در تلاش بر آورده‌سازی برخی اهداف حزبی و شخصی خویش می‎باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.