داکتر عبدالله به دنبالِ آب حیات در دوشنبه

۱۹ جوزا ۱۳۹۴

چهارشنبه ۲۰ جوزا ۱۳۹۴

 

رییس اجراییۀ حکومت وحدت ملی، داکتر عبدالله عبدالله به تاجیکستان رفته تا با سرانِ همسایۀ شمالیِ کشور بار دیگر رشتۀ روابط را مستحکم کند. داکتر عبدالله و امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان، حرف‌های ناگفتۀ بسیاری برای یکدیگر دارند؛ از امنیت گرفته تا مسالۀ مواد مخدر، همکاری‌های اقتصادی و روابط فرهنگی، همه و همه حلقاتِ وصلی‌اند که کابل و دوشنبه را مانند دو سرزمینِ دوست و برادر به یکدیگر پیوند می‌زنند. فرصت‌ها و تهدیداتِ مشترکِ بسیاری را می‌توان میان دو کشور انگشت‌نشان کرد که هر کدام به‌نحوی سرنوشتِ دو کشور را به یکدیگر گره زده است.
وابسته‌گی‌ها و اشتراکاتِ بسیار میان افغانستان و تاجیکستان، در روابط گرمِ میان داکتر عبدالله و امام‌علی رحمان هم به خوبی نمایان است. اگر دیدار و گفته‌های میانِ این دو رهبر را در یک کلام خلاصه کنیم، فقط می‌توان گفت که هر دو کشور خواهان توسعۀ روابط با یکدیگر و مقابلۀ مشترک با تهدیداتِ مشترک هستند. این موضوع در سخنان آقای رحمان به‌خوبی قابل لمس است: «تاجیکستان همیشه جانب‌دار همکاری متقابلاً سودمند دوجانبه با کشور دوست و برادر افغانستان بود، هست و خواهد ماند. ما کوشش به خرج می‌دهیم که این مناسبت‌ها همیشه در سطح بلند و جوابگوی منافعِ هر دو جانب باشند. در بین کشورهای منطقه ما به همکاری با کشور شما علاقه‌مندی خاص داریم».
داکتر عبدالله هم جایگاه تاجیکستان را در روابط خارجی افغانستان بسیار مهم خوانده و با اشاره به این‌که حضورش در دوشنبه، اولین سفر خارجی رسمی او به شمار می‌آید، اهمیت جایگاه تاجیکستان در سیاست خارجیِ کشور را به‌خوبی نشان داده است. علاوه بر مباحث امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی میان دو کشور، تاجیکستان و سایر کشورهای حوزۀ آسیای میانه از نظر منابع انرژی برای افغانستان و کشورهای جنوب آسیا از جایگاه ویژه‌یی برخوردار است. از همین‌رو هم در این سفر داکتر عبدالله به‌شخصه برای اشتراک در نشست بین‌المللی «آب برای حیات» در تاجیکستان اشتراک کرده است، تا هم برای آب‌های فرامرزیِ کشور دادخواهی کند و هم در دیدارهای حاشیه‌یی آن، فرصت‌های جدیدی را برای افغانستان جست‌وجو کند.
همایش بین‌المللی مربوط به ده‌ساله «آب برای حیات»، کنفرانسی است که در سطح عالی از ۹ تا ۱۱ جون در شهر دوشنبه دایر می‌شود. در این نشست، نماینده‌گان حدود صد کشور و نزدیک به ۳۰ سازمان بین‌المللی با حضور بان‌کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد شرکت می‌کنند که هدف اصلی آن ارزیابی نتایج برنامه‌های مربوط به ده‌ساله «آب برای حیات» (۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵) است. این برنامه یک دهه قبل با پیشنهاد دولت تاجیکستان از سوی سازمان ملل متحد اعلام شده بود.
در این نشست انتظار می‌رود که داکتر عبدالله در حضور نماینده‌گانِ کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، برای به‌دست آوردن حقوق و سهم افغانستان از آب‌های منطقه‌یی و فرامرزی دادخواهی کند. چنان‌چه گفته می‌شود که نظام توزیع ذخایر آب میان پنج کشور آسیای میانه که در زمان اتحاد شوروی ایجاد شده و بعد از فروپاشی شوروی مورد تأییدِ دوبارۀ آن‌ها قرار گرفته است، شامل افغانستان نمی‌شود. در نتیجه، بر اساس گزارش‌ها این کشور از سهم خود از ذخایر آب رودخانۀ آمو ـ بزرگترین رودخانه در منطقه ـ تقریباً بی‌بهره است. این در حالی است که سرچشمۀ اصلی این دریا، کوه‌های شمال شرقی افغانستان می‌باشد.
به جز برخی شاخه‌های دریای کابل که از مناطق چترال پاکستان به دریای کنر می‌ریزد، افغانستان خود سرچشمۀ بسیاری از دریاهای بزرگ و کوچک است. به صورت مشخص، از پنج حوزۀ دریای بزرگ، سه حوزۀ کابل ایندوس، هلمند و هریرود-مرغاب به ترتیب به کشورهای همسایه یعنی پاکستان، ایران و ترکمنستان می‌ریزند و حوزۀ آبی آمودریا هم که پیشتر از آن سخن رفت، تنها به عنوان مرز طبیعی میان افغانستان با کشورهای تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان شناخته می‌شود. به این ترتیب دیده می‌شود که قسمت عمده‌یی از آب‌های افغانستان به بیرون از مرز‌های کشور می‌ریزند.
بر اساس آمارهای جهانی، افغانستان با وجود این‌که از منابع آبی قابل توجهی برخوردار است و ظرفیت آبیِ این کشور به‌طور متوسط معادل ۷۵ میلیارد متر مکعتب در سال برآورد شده است؛ اما از لحاظ ظرفیت ذخیرۀ آب در پایین‌ترین سطح در جهان قرار دارد. از سوی دیگر گفته می‌شود که این کشور به جز از معاهدۀ تقسیم آب حوزۀ دریای هلمند با ایران، هیچ نوع توافق‌نامۀ تقسیم آب‌های فرامرزی با هیچ کدام از کشورهای همسایه امضا نکرده که این نشان‌دهندۀ نهایت اغماض و سهل‌انگاریِ حکومت در قبال مسأله‌یی به این مهمی است.
این در حالی است که افغانستان خود به عنوان کشوری زراعت‌پیشه، بیش از هر چیزِ دیگری به منابع آبیِ غنی نیاز دارد. حوزۀ‌ دریاهای فرعی موجود در کشور که رقمِ آن‌ها به ۳۶ حوزه می‌رسد هم به علت بی‌پرواییِ حکومت و چالش‌های فرارو، کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از چالش‌های عمدۀ فراروی استفادۀ بهینه از این منابع آبی، فاصلۀ میان زمین‌های زراعتی با مجاریِ این آب‌های طبیعی است که در شرایط طبیعی، کار را برای سود جستن از آن دشوار کرده است. دولت جدید هم متأسفانه در ۱۴ سال گذشته کمتر به این چالش‌ها توجه کرده است.
فقدان ظرفیت فنی و تخنیکی، ناتوانی در بهره‌برداری از منابع آب، توسعۀ ضعیف زیرساخت‌های منابع آب، نبود اطلاعات دقیق و تازه و فقدان یک سیاست روشن، از ضعف‌های کنونی روند توسعه و مدیریتِ آب در افغانستان است. همۀ این ضعف‌ها در حالی‌ست که موضوع آب و منابع آبی، تا کنون برای دولت‌مردانِ ما تبدیل به مسأله نشده است.
اگر به مسالۀ آب نگاهی استراتژیک کنیم، متوجه خواهیم شد که اهمیت منابع آبی به‌خصوص در منطقۀ خاورمیانه آن‌قدر زیاد است که حتا گفته می‌شود جنگ جهانی بعدی، ناگزیر بر سر منابع آبی خواهد بود. با این وجود، اما دیده می‌شود که حکومت افغانستان دست‌کم تا کنون راهکار مشخصی برای دادخواهی در قبال حقوقِ مسلمِ خود در قبال حوزه‌های آبی منطقه‌یی ارایه نکرده است. این سفر داکتر عبدالله به دوشنبه و اشتراک او در همایش بین‌المللی «آب برای حیات»، شاید نشان‌گرِ پا گرفتنِ روزنه‌هایی از امید در قبال مسالۀ حیاتی و خطیر آب است که اگر چنین باشد، می‌توان ارزشِ این سفرِ او را بیش از هر سفر خارجیِ دیگری دانست.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • zafer

  خطاب به عین و غین آیاشما کمی به حال مردم شریف افغانستان فکر میکنید. مردم به عالم مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. برادر کرزی و برادر فهیم دزدبه حمایه برادران خود پول های کابل بانک این دو خاین ملی دزدیند. تمام ملت شریف افغان را در جهان بد تر از کشور سومالی در دزدی جنایت و خیانت آخرین کشور بودما در سطح پاهین تر از سومالی قرار گرفتیم.به اساس دزدی این دو بی حیای همه مردم شریف افغانستان دزد معرفی شدند. کشور و مردم بیگناه ما سخت ضربه اقتصادی و سیاسی را به سویه بین المللی خورد.

  این عین و غین بایداز تاریخ و گذشته پند گیرند تا کی زنده هستید کوشش کنید به فکررفاه عام جامعه باشید قسمیکه دیدم کسانیکه زمین وخانه هندو و مسلمان را دزدیدن غضب نمودند روی خود رادر تاریخ سیاه کردن حال پولهای دزدی بیت المال را کی ها عیش و نوش میکند واه بجان شخصیکه در دنیا و آخرت رو سیاه است حال در قبر از دست جنایت که کرده فغان میزند کی به داد وی برسد. باید این عین غین و دور پیش شان در فکر زر اندوزی خیش خوری قوم پررستی نباشید کوشش کنید کار را به اهل کار بسپارید. یک چهار روزیکه در اریکه قدرت قرار داریدبه مردم دروغ نگوید دست به خیانت ملی وطن فروشی جاسوسی نزنید. ورنه جنایت تان از دید مردم و تاریخ نویسان هر گز پنهان نمی ماند آن زمان شما از دنیا رفته باشید اولاد هایتان از ذکر نام تان در اعذاب و رنج خواهد برد.کوشش دارید خاطره نیک از خود در تاریخ بجا بماند چند صباحی عمرتان باقی مانده به ملت دروغ نگوید مصدر خدمات شایان شوید.

  چرا تا حال که مردم جریان کارتان تعقیب میکنند واقیعت ها را پنهان میکنید یکی عین میگوید دیکر غین معلوم است یکی تان به مردم با بسیار بی حیای دروغ میگوید در حالیکه هردو تان بشمول دار دسته تان در محضرعام قران خوردید معلوم است به قران هم چندان عقیده راسخ ندارید. مثال برجسته دروغ تان راجع به امضا پیمان استخباراتی با دشمن دیرینه خاک و مردم افغانستان یعنی پاکستان بی هویت است گپ های ضد و نقیض از دهن سخن گویان شما میشنویم مردم سر در گم گیچ شدند از بس که به ملت دروغ گفتید دلیل چیست یک مثله ملی را از اذهان عام پنهان نمودید. تا زمانیکه نظامیان پاکستان افشا کرد که این پروتوکول را با افغانستان عقد کردیم اصلا مردم خبر نبود.بعدأهر دو تان دست و پاچه شدید یکی تان میگوید که خاکه است نهایی نشد دیگری میگویدمن خبر ندارم شرم آور به هر دو تان است نظامیان پاکستان شما را مانند یک طفل فریب داد با لشکر مشاورین تان جای شرمندگی بسا خجالت بشما و مشاورین کودن تان است چرا جریان را از دید پارلمان و مردم پنهان نمودیدپنجاه سال شمارااین سر تاج عزیز روباهی مفلوک کهنه کار فریب میدهد. هر تصمیم که در باره پاکستان میگیرد با مردم و کشور های دوست افغانستان مفاهمه کنید. چرا بزرگان گفته اند پرسان کردن عیب ندارد نفهمیده تیر شدن گناه است شناخت که در جهان ازین پنجابی پاکستان داردیگانه کشور هند است هیچ کشور در جهان به اندازه هند شناخت دقیق از شیطانت و رذالت پاکستان ندارد. باید از هند کشور دوست نظر گرفت با پارلمان و مردم شریک ساخت بعدأ با پاکستان وارد مذاکره شد. بد بختانه اکنون دور بر اشرف غنی را اجینت های پاکستانی زیادتر نسبت به عبدالله مانند جولا گگ اشرف غنی را محاصره کرده و در دام انداخته هر قدر دست پا میزند ازین حلقه تار های جولاگگ بیرون شود کم توانی میکند. اشرف غنی کوشش کند به هر قیمت که میشودبا تصمیم قاطع این محاصره را بسگالنداطراف خود را از وجود اجینت های پاکستانی پاک سازد هم اکنون طوری از طرف اجینت های پاکستان محاصره شده مانند طالبان والقاعده یک شخص را مغز شوی میکند آماده سو سایت و انتحاری می سازد موزیک بلند را در پهلو گوش وی می ماند لحظه نمی گذرد که این شخص راجع به آینده وز ندگی خود فکر کند تکرار برایش در موزیک پخش میشود جنت میروی خدای ا خواسته تاثیر منفی بالای اشرف فنی نکند شدیدأ متوجه این عنکبوت های زهر دار باشد. این القاعدو طالب غلام بدبخت جنایت کاراگر با گشتن مردم بیگناه یک شخص در جنت میرود خودت پسرانت چرا حاضر به حمله انتحاری نمیشود در قصر های پاکستان زندکی دارید. اولاد بیچاره و غریب دیگران روانه جنت میکنید لعنت خدا به سر این قشر دین فروشان از دین چه استفاده نا مشروع به خاطر خوش نگاه داشتن پنجابی ها میکنید مزدور غلام بی هویت تاریخی.

  خواهش از شما بزرگان است به خاطر آینده خود تان اگر می خواهید از شما در تاریخ نام نیک بمانداول به مردم دروغ نگوید هیچ شخص درین جهان عقل عالم نیست و به هر مسلک وارد نیست علم مانند دریا است.نشنیدی از بزرگان گفتند که خر کاری دریا علم است. حال دقیق فکر کنید حکومت کردن وسیاست نمودن چقدر توانایی و فراصت دانش تجربه کار دارد. باید تن به علم داد از اشخاص با سابقه دانشمند نیک نام وطن دوست با تجربه که شهرت نیک در جامعه دارندوکشورخود رانهایت دوست دارند مشوره بگیرید. خصوصآ در باره پاکستان دشمن تاریخی افغانستان استفاده کرد در جزوی ترین بر خورد خصوصأ با پاکستان ده مرتبه مشوره بگیرید باز حرف بزنید عمل کنیدآنی و عاجل بدون مشوره تصمیم نگیرد. ما شاهد بودیم کرزی بد بخت را چقدر فریب داد تا یک دوکاندار پنجابی از گویته آمد در ارگ به کش وفش سه چهار صد هزار دالر هم گرفت مهمان هم خورد پس به طیاره به بدرقه رفت اگر کرزی غیرت میداشت خود راحلق آویز میکرد وجزا میداد از مردم باین اشتباه بزرگ و تاریخی خوداقلا معذرت می خواست کجا غیرت و شرم مانده. حاجی صبور

 • zafer

  محقق با مخالفت غیر موجه و غیر منطقی به امر رهیس جمهور راجع به تعین محمد طاهر زهیر که شخص پاک نفس تحصیل کرده لایق جوان است می خواهد در کشور مصدر خدمت شود.اما محقق مانع کار ویی به صفت والی بامیان غیر مستقیم میشود می خواهداز خودباین کار زور آزمایی و نمایشی یک شخصیت و دارای قدرت در دولت مطرح کندبه طرف داران خود در پارلمان دکتی کرده شما مخالفت کنید و همچنان در بامیان عده به دستور محقق دست به مخالفت های بیمورد زدند حامل و گرداننده ناآرامی محقق است به خاطر قدرت نمایی نمایشی مجازی و کاذب به گفته برادر های پشتون «زه هم یو سری یوم».

  اگر وضع حکومت داری به همین منوال پیش برود بعد ازین رهیس جمهوردر هر ولایت کسی را تعین کند باز یک محقق مانند دیگر پیداخواهد شودجلو کار حکومت را عمدی غیر منطقی بگیرد جامعه به سوی هرج و مرج میرود. حاکمیت نظام زیر سوال میرود باید به این کار های تحریک آمیز غیر منطقی مغرضانه ریاست جمهوری بر خورد جدی کند به حیث فرد اول مملکت حق دارد ورنه در آیندهای نه چندان دور اگر یک ولسوال را هم تعین شود باید موافقه دارو دسته اشخاص حزب حاکم در منطقه گرفته شود بعدأ حاکم منطقه تعین گردد. طراح و بنیان گذاری این سیستم هرج ومرج محقق در کشور به دستور اجنبی ها خواهدبود. حتمی از طرف کدام کشور به محقق دکتی شده محقق می خواهد آنرا در جامعه به خواست بیگانگان در کشور ترویج دهد.

  خواهش از محترم رهیس جمهور این است جلو این خود سری های غیر منطقی نا موجه را عاجلا بگیرد ضرور نیست یک عده اشخاص مغرض جلو کار همچو اشخاص تحصیل کرده لایق نیک نام که کمر خدمت بوطن را بسته کردند بگیرد و چند مغرض خواسته های شخصی بی مورد غیر قانونی و نمایشی خود را با برگذاری تحصن وبر گذاری تظاهرت دکتی شده از جانب اجنبی بر دولت بقبولاند . حاجی صبور