«تحفۀ یک دموکراسی به دموکراسی دیگر»/ ساختمان جدید شورای ملی تا شش ماه دیگر افتتاح می‌شود

- ۲۱ سرطان ۱۳۹۴

دو شنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۴

 

قرار است ساختمان جدید شورای ملی افغانستان که یکی از بزرگترین پروژه‌های هند در کشور است تا شش ماه دیگر به بهره‌برداری سپرده شود. سفیر هند گفته است که این ساختمان نماد مردم‌سالاری در افغانستان است.
هند برای ساخت شورای ملی جدید افغانستان ۲۲۰ میلیون دالر مصرف کرده است. حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان در سال ۲۰۰۵ از هند خواست تا ساختمان پارلمان mnandegar-3جدید این کشور را از نو بنا کند.
ساختمان جدید شورای ملی دارای پنج ساختمان جداگانه برای مجلس نماینده‎گان، مجلس سنا، بخش اداری و سایر بخش‌هاست. مجلس نماینده‎گان در حال حاضر ۲۴۹ نماینده دارد در حالی که ساختمان جدید، برای ۳۶۰ وکیل کرسی دارد. مجلس سنا حالا ۱۰۲ کرسی دارد ولی در پارلمان جدید ۱۲۰ کرسی برای سناتوران در نظر گرفته شده است.
ساختمان جدید شورای ملی برای صد سال آینده در نظر گرفته شده و پارلمان جدید پنج برابر پارلمان کنونی وسعت دارد. در ابتدا ۲۵ میلیون دالر برای ساخت این ساختمان مجلل در نظر گرفته شده بود؛ ولی هند برای این که ساختمان پارلمان جدید همه معیارهای جهانی را داشته باشد، تاکنون ۲۲۰ میلیون دالر در آن مصرف کرده است. زمینی که پارلمان جدید در آن ساخته شده، ۵۷ هزار مترمربع مساحت دارد.
۹۸ درصد کار ساختمان پارلمان تکمیل شده و دو درصد دیگر باقی مانده است. سید سعادت نادری، وزیر شهرسازی افغانستان روز یک شنبه (۲۱ سرطان ۱۳۹۴) هنگام دیدن ساختمان پارلمان گفت: «ما از کشور هند و از مردم هندوستان سپاسگزاری می‌کنیم. کمکی که امروز این‌ها به خانه ملت کرده‌اند با این کیفیت بسیار خوب انجام شده است. قسمی که وعده سپرده شده امیدواریم که این ساختمان را افتتاح کنیم.»
سمبول دوستی هند
امر سینها، سفیر هند در افغانستان در هنگام دیدار از ساختمان جدید شورای ملی افغانستان گفت که این ساختمان عالی‌ترین نشانه دوستی هند و افغانستان است. سفیر هند گفت ساختمان پارلمان افغانستان تحفه یک دموکراسی به دموکراسی دیگر است.
سفیر هند افزود: «ما حالا مطمین هستیم که پارلمان جدید و نماینده‎گان جدید فعالیت شان را در این جا آغاز خواهند کرد. به نظرم این موضوع کلیدی و مهم است.»
سفیر هند گفت که همه کارگرانی که این ساختمان را ساخته‌، افغان هستند و شرکت‌های افغانی پروژه‌های ساخت این پارلمان را به پیش برده‌اند.
غلام نبی فراهی، وزیر دولت در امور پارلمانی گفت ساختمان جدید پارلمان نمونه بسیار خوب همکاری و دوستی هند با افغانستان است. او گفت افغان‌ها همکاری هیچ کشوری را از یاد نخواهد برد: «برای ما بسیار جای خرسندی است که دوست قدیمی ما نمونه یی از یک دوستی بسیار خوب را به نمایش گذاشت و ساختمان یک پارلمان خوب و عالی را بنا کرد.»
آقای فراهی افزود که هند در دشوارترین سال‌ها در کنار مردم افغانستان ایستاده و دست دوستی و همکاری دراز کرده است. پارلمان جدید در منطقه دارالامان و در بین دو قصر تاریخی دارالامان ساخته شده است. کار بیرونی این ساختمان تکمیل شده و در داخل تالارهای آن به شدت کار جریان دارد.
وزیر شهرسازی افغانستان گفت که قرار است رییس جمهور غنی در سفرش به آلمان از آن کشور بخواهد تا قصرهای تاریخی دارالامان را نیز بازسازی کند. این قصرها حدود ۹۰ سال پیش توسط انجنیران آلمانی در کابل ساخته شدند.
هند علاوه بر ساختمان پارلمان دو پروژه بزرگ دیگر را نیز تمویل کرده است. بند سلما در هرات قرار است هزاران هکتار زمین را آبیاری کند و شاهراه هلمند نیمروز توسط هند تمویل شده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.