واردات شیر خشک ممنوع می‌شود

- ۱۳ اسد ۱۳۹۴

چهار شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۴/

 

mnandegar-3وزیر صحت عامه می‌گوید این وزارت تلاش دارد تا از واردات شیر خشک به کشور جلوگیری کند.
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان که در مراسم تجلیل از هفته جهانی تغذیه با شیر مادر صحبت می‌کرد گفت: «وزارت صحت عامه مخالف استفاده از شیر خشک برای تغذیه اطفال است و ما می‌خواهیم وارد کردن شیر خشک را ممنوع قرار دهیم».
آقای فیروز با اشاره به این که تغذیه کودکان با شیرخشک سبب بیماری‌های مختلف، معیوبیت‌ها و مرگ و میر در کودکان می‌شود،‌ افزود که وزارت صحت با توصیه به مادران، استفاده از شیر خشک را برای تغذیه کودکان محدود کرده است.
توصیه داکتران این است که برای تغذیه کودکان تازه تولد شده تا شش ماه اول، به‌جز از شیر مادر دیگر چیزی ندهند و پس از شش ماه تا دو سالگی، مکمل‌های غذایی همراه با شیر مادر به کودکان داده شود.
وزیر صحت عامه خاطر نشان کرد: «تحقیقات تازه صحی نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر ۳۵درصد مرگ و میر اطفال را کاهش می‌دهد».
تغذیه دو ساله با شیر مادر بین ولادت‌ها وقفه ایجاد می‌کند و این مساله سبب کاهش مرگ و میر مادران نیز می‌شود.
داکتران می‌گویند: کودکان که از شیر مادر تغذیه شوند کمتر به امراض مبتلا می‌شوند و اما کودکانی که از شیر خشک تغذیه شوند با مشکلات و امراض مختلف روبرو می‌شوند.
در افغانستان موسسات و نهادهای زیاد بهداشتی در راستای ارایه خدمات به مردم کار می‌کنند.
اکلیل ایر، نماینده یونیسف در کابل گفت که از سال ۲۰۰۲ به این طرف، افغانستان در راستای ارایه خدمات بهداشتی به مادران و اطفال دست‌آوردهای چشم‌گیری داشته است؛ اما با آنهم، هم اکنون حدود ۲ میلیون کودک نیازمند کمک‌های بهداشتی در سراسر کشور است.
دوکتور پاتا، نماینده سازمان بهداشت جهان نیز از حمایت‌های این سازمان در ارایه خدمات بهداشتی و به ویژه کاهش مرگ و میر کودکان در افغانستان اطمینان داد.
وزارت صحت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر را امسال با شعار «مادران شاغل هم می‌توانند کار کنند و هم می‌توانند به کودکان شان شیر دهند» تجلیل می کند.
مسوولان این وزارت گفتند که پس از این تلاش می‌شود برای مادران شاغل و شیرده در ادارات دولتی سهولت‌های مکانی را ایجاد کنند تا هم مادران با خیال آسوده به کودکان شان شیر دهند و هم به وظیفه شان برسند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.