پیشِ مـلاهای پاکستـانی سر خم نکنید

۱۸ اسد ۱۳۹۴

دو شنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۴/

 

به دنبال اعلان جنگ و مخالفت با هر نوع گفت‌وگو با حکومتِ افغانستان از جانب طالبان، دولت آقای غنی بارِ دیگر دست به دامنِ ملا سمیع‌الحق شده است.
ملا سمیع‌الحق رییس جماعت علمای پاکستان و از حامیانِ پروپاقرصِ طالبان است.
سفیر افغانستان در پاکستان، با رفتن به خانۀ این مرد، از او خواسته است که طالبان را به میز گفت‌وگوهای صلح آماده کند. هرچند وزارت خارجه رسماً در مورد این دیدار توضیح نداده؛ اما مشخص است که آقای موسی زی این کار را به گونۀ شخصی انجام نداده، بلکه حاملِ نامه‌یی از آقای غنی به این پدرِ طالبان بوده است.
این در حالی است که روز جمعه حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی کشور، پس از انفجارِ فاجعه‌بار در منطقۀ شاه‌شهیدِ کابل که به کشته و زخمی شدنِ نزدیک به چهارصدوبیست تن منجر شد، گفته بود که دولت با آنانی که به قتل مردمِ افغانستان کمر بسته است، صلح نمی‌کند. ساعتی بعد از آن اظهارات، طالبان مرکز آموزشی پولیس کشور در کابل را نیز هدف قرار دادند و ده‌ها تن پولیس و دانشجوی این اکادمی را شهید و ده‌ها تنِ دیگر را زخمی کردند. ساعاتی پس از آن هم، یک مرکز نظامی ایتلاف را در شمال فرودگاه کابل هدف قرار دادند.
انتظار می‌رفت که سخنان مشاور امنیت ملی، به عنوان یک تصمیمِ قاطع در برابر پاکستان و به عنوان یک عکس‌العملِ جدیِ حکومت جنبۀ عملی به خود بگیرد؛ اما دیده شد که آن اظهارات، سخنانِ موقتی بوده و برعکس آن، دولت آقای غنی پا پیش عمّالِ استخباراتی پاکستان گذاشته تا طالبان را وارد میز مذاکره کند؛ طالبانی که خود تصمیم‌گیرنده نیستند و باید سازمان استخباراتی پاکستان در مورد آنان و به جای آنان تصمیم بگیرد.
رفتن به پیش ملا سمیع‌الحق، به عنوان کسی خود حامی طالبان است و همواره برای آنان فتوا صادر کرده و آنان را به جنگ در افغانستان تشجیع نموده، خطایی‌ست بزرگ و اصلاً دستاوردی برای مردم افغانستان ندارد.
دولت افغانستان باید پند بگیرد که در گذشته ملا فضل‌الرحمن از دیگر رهبران طالبان، چه اقدامی در این زمینه‌ها کرد که حالا به تبعیت از آن تلاش می‌کند عینِ سود را از ملا سمیع‌الحق ببرد؛ ملا سمیع‌الحقی که تلاش دارد به هدایت سازمان استخباراتی کشورش، طالبان را که بعد از اعلان مرگ ملا عمر، با هم اختلاف نظر پیدا کرده‌اند، قناعت داده و همۀ آنان را در کنار ملا منصور که رهبر و امیرالمومنین طالبان است، قرار بدهد و آنان را متحد ساخته و به قول خودشان به‌خاطر جهاد به افغانستان بفرستد؛ تلاشی که دولت پاکستان به گونۀ مستقیم از آن حمایت می‌کند و همۀ محدودیت‌هایی را که ظاهراً بر طالبان وضع شده بود، از میان برداشته و دیگر طالبان، جلسات‌شان را به گونۀ آشکار در حضور کمره‌ها در مناطق مختلفِ پاکستان برگزار می‌کنند.
حال آن‌که چنین شخصی، اصلاً نمی‌تواند به نفعِ ثبات در افغانستان کار کند.
بنابراین، دولت افغانستان به‌جای نامه فرستادن و سفیر فرستادن نزدِ یک ملای پاکستانی که خود از حامیان طالبان است، باید این گفت‌وگو و نامه‌رسانی را با مسوولانِ درجه‌اولِ پاکستانی و سازنده‌گان طالبان، پی بگیرد و از آنان بخواهد که دیگر از مداخله در امور افغانستان دست بردارند.
مرگ یا قتلِ ملاعمر در پاکستان و حضور دیگر رهبرانِ طالبان در پاکستان، خوب‌ترین فرصت را برای دولتِ ما مساعد کرده است؛ به این معنا که دولت افغانستان می‌تواند جهان را به گونۀ رسمی متوجه پاکستان بسازد و بگوید که افغانستان به گونۀ مستقیم و غیرمستقیم در معرضِ مداخله و تاختِ پاکستان قرار دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :
 • Shah Jahan

  تا چه زمان مردم شریف کنر و نقاط دیگر وطن عزیز زیر شلیک راکت های پنجابی بی هویت باشد حکومت باید جریان را جدی با امریکا و قوا ناتو فیصله کنید. قسمی از کار کرد عبدالله معلوم میشود چیزی از وی ساخته نیست در فکر تعین و مقرری مشاورین است می خواهد مانند کرزی خاین یکصدو پنجاه حتی بیشتر مشاور لگه و لوگه داشته باشد. عبدالله خان کمی عقلت را در کار انداز مردم در خون شت میزند واقعه شاه شهید و کسانیکه عزیزان خود با تمام هست بود خود را در یک لحظه از دست داده اند در نظرت تجسم بنما ویا جوانان آکادمی پولیس در نظر بگیر فامیل هایشان آرزو داشت اولاد شان صاحب منصب پولیس میشود بوطن خدمت میکنند وهم یک لقمه نان حلال به فامیل خود هم می آورد آرزو ایشان از غفلت نیرو های امنیتی و پولیس بیکاره رشوت خور کابل به خاک برابر شد. وقت آنست باید درفکر کوتاه کردن دست پنجابی و نوکرانش مانند مار آستین است باشید. مشاور چه مشکل مردم را حل میکند یک پرازیت دیگر است از خون غریب بیچاره با مصارف گزاف تغذیه میشوند.اگر امریکا و ناتو اقدام نمیکنداز ملت پنهان نکنید سلاح دافع هوا و راکت های دور بورد نمیدهدو قوا هواهی مارابا تجیهزات مدرن عصری تکمیل نمیکند.

  از شوروی و یا هند و یا کشور دیگر به هر ترتیب که امکان داردبهرقیمت که میشود تهیه کنیدکشوردر خطر است.

  درغیر آن هر چه آبادی کنیم توسط پنجابی ها به همکاری نوکران وی در ارگ نشسته تخریب میشود. بعوض یک راکت پاکستان بالای خاک افغانستان فیر میکند ده اسکات به کفر آبادفیر کند تا پاکستان بفهمد این خاک هم صاحب دارد. در غیر آن اگر چنین بر خورد قاطع با پاکستان نشود. حال پاکستان به اصطلاح عوام شیرک شده چندین سال است همین کار دوام دارد نباید به دشمن بیشترعذر و زاری و مدارا کرد.اگر تواناهی کار را ندارید لطفأ استعفاءدهید بالای خون ملت تجارت نکنید. حاجی صبور

 • Shah Jahan

  تا چه زمان مردم شریف کنر و نقاط دیگر وطن عزیز زیر شلیک راکت های پنجابی بی هویت باشد حکومت باید جریان را جدی با امریکا و قوا ناتو فیصله کنید. قسمی از کار کرد عبدالله معلوم میشود چیزی از وی ساخته نیست در فکر تعین و مقرری مشاورین است می خواهد مانند کرزی خاین یکصدو پنجاه حتی بیشتر مشاور لگه و لوگه لت های زیر درخت زرد آلو داشته باشد. عبدالله خان کمی عقلت را در کار انداز مردم در خون شت میزند واقعه شاه شهید و کسانیکه عزیزان خود با تمام هست بود خود را در یک لحظه از دست داده اندزندگی چندین ساله شان به صفر برابر شد در نظرت تجسم بنما ویا جوانان آکادمی پولیس در نظر بگیر فامیل هایشان آرزو داشت اولاد شان صاحب منصب پولیس میشود بوطن خدمت میکنند وهم یک لقمه نان حلال به فامیل خود هم می آورد آرزو ایشان از غفلت نیرو های امنیتی و پولیس بیکاره رشوت خور کابل به خاک برابر شد. وقت آنست باید درفکر کوتاه کردن دست پنجابی و نوکرانش مانند مار آستین است باشید. مشاور چه مشکل مردم را حل میکند یک پرازیت دیگر است از خون غریب بیچاره با مصارف گزاف تغذیه میشوند.اگر امریکا و ناتو اقدام نمیکنداز ملت پنهان نکنید سلاح دافع هوا و راکت های دور بورد نمیدهدو قوا هواهی مارابا تجیهزات مدرن عصری تکمیل نمیکند.از شوروی و یا هند و یا کشور دیگر به هر ترتیب که امکان داردبهرقیمت که میشود تهیه کنیدکشوردر خطر است.

  درغیر آن هر چه آبادی کنیم توسط پنجابی ها به همکاری نوکران وی در ارگ نشسته تخریب میشود. بعوض یک راکت پاکستان بالای خاک افغانستان فیر میکند ده اسکات به کفر آبادفیر کنید تا پاکستان بفهمد این خاک هم صاحب دارد نترسید مردم عام با غیرت و دلیر هستند در جان شما ترس رخنه کرده میتوانیدسرمایه تان همرایی فامیل بخارج کشور روان کنید خود تان در تنها تصمیم قاطع گیرد مردم غریب است اما با شهامت سینه خود را سپهر میکند شما در یک زیر زمینی مخفی شوید تشویش نداشته باشید انبار های دالر شما را سست عنصر ساخته از مسعود شهید درست نه آموختی شکم گرسنه و دست خالی سنک به سنک دره بدره کوه به کوه همرای دشمن میزدآنوقت پاکستان و پنجابی هم بود یک فیصد امکانات که بدست شماست بدسترس وی قرار نداشت .امانا مردانه همکاران دور دسترخوانش بوی خیانت کردند . در غیر آن اگر چنین بر خورد قاطع با پاکستان نشود. حال پاکستان به اصطلاح عوام شیرک شده چندین سال است همین کار دوام دارد نباید به دشمن بیشترعذر و زاری و مدارا کرد.اگر تواناهی کار را ندارید لطفأ استعفاءدهید بالای خون ملت تجارت نکنید. حاجی صبور