شــورای صــلح ۸۰۰ میلیـون دالـر را بربـاد داد

گزارشگر:دو شنبه 9 سنبله 1394 - ۰۸ سنبله ۱۳۹۴

مسوول برگزاری کنفرانس ارزیابی روند صلح افغانستان اعلام کرد که حدود ۸۰۰ میلیون دالر در ۵ سال گذشته در این روند هزینه شده اما نتیجه چندانی در بر نداشته است.
حاجی عزیزالله دین محمد یکی از اعضای ارشد شورای عالی صلح، در کنفرانس علمی «ارزیابی روند صلح افغانستان» در کابل گفت: باتوجه به وضعیت کنونی افغانستان، گفت‌وگوهای صلح این کشور حتی نباید یک لحظه هم به تاخیر بیفتد.
mnandegar-3دین محمد افزود: در وضعیت کنونی افغانستان و جنگ جاری در این کشور، مردم آسیب می‌بینند، کشته می‌شوند و خانه‌هایشان تخریب می‌شوند، بنابراین برای پایان جنگ در این کشور باید تلاش کرد و از طریق گفت‌وگو به صلح دست یافت.
عضو ارشد شورای عالی صلح اظهار داشت: برای از سرگیری روند مذاکرات صلح در افغانستان تفاوتی نمی‌کند که این روند در پاکستان یا در جای دیگری از سر گرفته شود.
این اظهارات در حالی انجام می‌شود که دور اول گفت‌وگوهای صلح با طالبان حدود دو ماه قبل در پاکستان انجام شد، اما برگزاری دور دوم آن با تأیید خبر مرگ ملاعمر رهبر سابق طالبان به تعویق افتاد.
بررسی‌های صورت گرفته در این کنفرانس نشان می‌دهند که با وجود صرف هزینه‌های فراوان، روند صلح افغانستان نتیجه چندانی در بر نداشته است.
دانش کروخیل مسوول برگزاری کنفرانس علمی ارزیابی روند صلح افغانستان، به خبرنگاران گفت: براساس نتایج تحقیقات صورت گرفته، بیش از ۷۸۲ میلیون دالر در حدود ۵ سال گذشته در روند صلح افغانستان هزینه شده است.
کارشناسان امور سیاسی افغانستان نیز بر این باورند که روند صلح افغانستان در یک مسیر نادرست در جریان بوده و هیچ دستاوردی در پی نداشته است اما شورای عالی صلح افغانستان اعلام می‌کند که این روند با وجود کاستی‌هایی، با دستاورد همراه بوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.