بی‌خبری وزارت داخله از سرنوشت پولیس‌های غورماچ/ خشــم سـناتــوران

گزارشگر:چهارشنبه 29 میزان 1394 - ۲۸ میزان ۱۳۹۴

وزارت داخله می‌گوید ارتباطات مخابراتی با ۱۸ تن ازنیروهای پولیس در ولسوالی غورماچ قطع شده و این وزارت از سرنوشت آن‌ها خبری ندارد. اما یک سناتور فاریاب گفت که ۴۰ پولیس کشته شده و حدود ۴۰ تن دیگر دراسارت طالبان در آمده‌اند.
طالبان روز بیست و ششم میزان بر ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب حمله کردند و در دو روز اخیر درگیری‌های شدیدی بین پولیس و جنگجویان طالبان در mnandegar-3این ولسوالی جریان داشته است.
صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در مورد غورماچ معلومات داد اما او آمار دقیقی در مورد تلفات و اسارت پولیس در غورماچ نداد؛ اما تایید کرد که ارتباط این وزارت با نیروهای امنیتی در غورماچ قطع شده است: «کوشش می‌کنیم که با شماری از نیروهای خود که از روز گذشته تماس نداریم، تماس برقرار کنیم. شمار شان به ۱۸ تن می‌رسد، در ساحه جنگ است و سیستم مخابراتی ما نتوانسته ما را با آن‌ها وصل کند ولی ما روی احتمالات در مورد آن‌ها نمی‌توانیم گپ بزنیم.»
سخنگوی وزارت داخله گفت که امر عملیات بر ولسوالی غورماچ داده شده و نیروهای امنیتی آماده شده‌اند تا برای بازپس‌گیری این ولسوالی اقدام کنند: «برنامه‌ای که ما داریم پس گیری غورماچ است. ما نیروهای اضافی را اعزام کردیم و از روز گذشته به این‌سو نیروهای ما تلاش می‌کنند تا این ولسوالی تصفیه شود.»
اما یک سناتور فاریاب گفت که ۴۰ تن از کارمندان پولیس در غورماچ کشته شده و حدود ۴۰ تن دیگر همراه با قوماندان امنیه این ولسوالی دراسارت طالبان در آمده است.
ولسوالی غورماچ مرز مشترک با ولایت بادغیس دارد و یکی از ولسوالی‌های دورافتاده فاریاب است. حضور گسترده طالبان در این ولسوالی در سال‌های قبل نیز مشکل ساز بوده و طالبان مانع تطبیق پروژه‌های حکومتی از جمله ساخت شاهراه حلقوی افغانستان می‌شدند.
انتقاد شدید مجلس سنا
تلفات پولیس در فاریاب و بی‌توجهی حکومت به سربازانی که در این ولسوالی در محاصره طالبان در آمده بودند، واکنش‌های تندی را در جلسه عمومی مجلس سنا بر انگیخت.
سناتوران در جلسه عمومی روز سه شنبه گفتند پس از این که پولیس در ولسوالی غورماچ توسط طالبان محاصره شد، بارها از وزارت داخله و مقام‌های محلی در مرکز ولایت فاریاب کمک خواسته شد ولی کسی به فریاد سربازان محاصره شده توجهی نکرد.
گل احمد رسولی سناتور فاریاب گفت مقام‌های مسوول در رابطه به قضیه غورماچ باید مورد بازپرس قرار گیرند: «دیروز بر ولسوالی غورماچ تعرض صورت گرفت، حدود ۴۰ تن شهید شدند و همراه با قوماندان امنیه غورماچ ۴۰ تن دیگر اسیر گرفته شده‌اند. طالبان گفته‌اند که این‌ها را تیرباران می‌کنند. تاکی جوانان افغانستان کشته شوند در حالیکه مقام‌ها می‌گویند آن‌ها عقب نشینی تاکتیکی کرده‌اند. این چگونه عقب نشینی تاکتیکی است؟»
تصمیم جدی
شماری از سناتوران گفتند شرایط امنیتی افغانستان در وضعیت خطرناک قرار دارد و به دلیل ضعف رهبری حکومت وحدت ملی، هر روز تعداد زیادی از جوانان در صفوف اردو و پولیس افغانستان کشته می‌شوند. سناتوران از تلفات روزافزون نیروهای امنیتی ابراز نگرانی کردند.
برخی از سناتوران تاکید کردند که ادامۀ وضعیت کنونی قابل تحمل نیست و باید تصمیم جدی در مورد جنگ افغانستان گرفته شود. پیشنهادهایی نیز مطرح شد که باید لویه جرگه برگزار شود و در مورد جنگ افغانستان تصمیم بگیرد.
زلمی زابلی یک تن از سناتوران گفت: «در نتیجه این جنگ جوانان ما کشته می‌شوند وطن خراب می‌شود. اگر این گونه دوام کند روزانه تا ۵۰۰ نفر کشته می‌شود و ۴۰۰۰ نفر دیگر از کشور فرار می‌کنند. فقر و بدبختی با گذشت هر روز بیشتر می‌شود و چند سال بعد، از این کشور چه چیزی ساخته خواهد شد؟»
سناتوران ابراز نگرانی کردند که حتا اگر طالبان از نظر نظامی توانایی سقوط نظام را نداشته باشند، ضعف حکومت خود سبب متلاشی شدن نظام از درون خواهد شد.
اما مقام‌های امنیتی گفته‌اند که افغانستان به دلیل خروج بیش از صد هزار نیروی خارجی، سال دشواری را می‌گذراند و تروریستان تلاش دارند در سال جاری برخی از مناطق را سقوط دهند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.