افزایش قربانیان زمین‌لرزه

گزارشگر:چهار شنبه 6 عقرب 1394 - ۰۵ عقرب ۱۳۹۴

روز سه شنبه دفتر ریاست جمهوری اعلام‌کرد که آمار قربانیان زلزلۀ دوشنبه تاکنون به ۱۱۵نفر کشته و ۵۳۸ نفر زخمی رسیده است. در این حادثه ۷۶۳۰ خانه، ۱۲ مکتب، ۱۷ مسجد و ۲۰ ساختمان اداری در ۹ ولایت افغانستان هم ویران شده‌ است.
قبلا نهادهای دولتی اعلام کرده بودند که آمارها نهایی نیست.
چند ساعت قبل محمد اسلم سیاس، معاون اداره ملی مبارزه با حوادث گفته که ۳۳۴۲ خانه در این زمین لرزه ویران شده‌ است. وی در عین حال یادآور mnandegar-3شد که ممکن است شمار بیشتری از روستاها آسیب دیده باشند اما به دلیل عدم دسترسی ساکنان آنها به وسایل ارتباطی، هنوز اطلاعاتی در این زمینه به مراکز ولسوالی‌ها نرسیده است.
وی گفت مناطق که در زلزله دیروز صدمه دیده شناسایی شده و کمک رسانی به این مناطق ادامه دارد.
معاون اداره ملی مبارزه با حوادث گفت که مقداری از کمک‌ها به محل رسیده و سایر کمک‌ها نیز در روزهای آینده به این مناطق خواهد رسید.
آقای سیاس گفت که تا این زمان ولایت کنر با ۳۰ نفر کشته درصدر ولایت‌های آسیب دیده قرار دارد و ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان، ننگرهار، پروان، کابل، خوست و نورستان به ترتیب در ردیف‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
او توضیح داد که دولت افغانستان تاکنون از خارج درخواست کمک نکرده ولی نهادهای غیر دولتی و سازمان ملل در روند امداد رسانی افغانستان را کمک می‌کنند.
به گفته آقای سیاس، امریکا، ترکیه و ایران برای کمک به زلزله زده‌گان اعلام آمادگی کرده‌اند ولی تاکنون کمک رسانان بین‌المللی به افغانستان نیامده و اوضاع در افغانستان تحت کنترل است و امداد رسانان افغان فعلا به کمک خارجی نیازی ندارند.
آصف آشنا، معاون سخنگوی ریاست اجرائی دولت وحدت ملی نیز با اشاره به اینکه آمار قربانیان زمین لرزه نهایی نیست، گفت که ممکن است شمار تلفات و آسیب دیدگان افزایش یابد.
روز دوشنبه زلزله‌ای به قدرت ۷.۵ درجه مناطقی در افغانستان و پاکستان را لرزاند. این زمین لرزه در نقاطی از هند، چین و تاجیکستان نیز احساس شد.
جزئیات بیشتر را درباره این زلزله می‌توانید در اینجا بخوانید.
کانون زلزله در رشته کوه‌های هندوکش در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرق شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان در شمال‌شرق افغانستان و در عمق حدود ۲۰۰ کیلومتری سطح زمین بوده است.
به علت عمق زلزله، خسارات آن کمتر از زلزله هایی با قدرت مشابه است.
با این حال برخی روستاهای زلزله زده در مناطق صعب العبور کوهستانی، قرار دارند و هنوز در مورد وضعیت ساکنان آنان اطلاعی در دست نیست. به همین دلیل نیز در مورد افزایش آمار قربانیان این زمین لرزه نگرانی وجود دارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.