واکنش‌ها به سربریدن هفت گروگان «شکار توطیه نشوید»

گزارشگر:سه شنبه 19 عقرب 1394 - ۱۸ عقرب ۱۳۹۴

سربریدن هفت تن از گروگان‌ها به شمول سه زن توسط تروریستان در ولایت زابل با واکنش‌های حکومت و پارلمان مواجه شده است. رییس جمهور غنی این عمل را نشانه ضعف «دشمنان افغانستان» خوانده است.
مجلس نماینده‎گان روز دوشنبه از مردم افغانستان خواست تا وحدت و اتفاق خود را حفظ کنند زیرا دشمنان این کشور در پی نفاق قومی هستند. هفت mandegar-3تن از گروگان‌هایی که سر بریده شده اند هزاره‌هایی هستند که قبلاً در ولایت زابل ربوده شده بودند. اجساد آن‌ها روز یک شنبه به شفاخانه ولسوالی شاه جوی ولایت زابل انتقال داده شد.
جلسه فوق‌العاده امنیتی ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌یی سربریدن این هفت تن را محکوم کرده و آن را نشانه شکست «دشمنان مردم افغانستان» خوانده است. در اعلامیه آمده است: «رییس جمهوری اسلامی افغانستان به خاطر پی‌گیری و مجازات عاملین این جنایت بزرگ و غمشریکی و دلجویی به خانواده های قربانیان، امروز(دیروز) جلسه فوق العاده امنیتی را دایر می‌کند.»
اعلامیه گفته است که تروریستان در برابر نیروهای امنیتی شکست خورده‌اند و حالا دست به سر بریدن کودکان و زنان بی‌گناه می‌زنند.
در همین حال نماینده‌گان پارلمان افغانستان گفتند که تروریستان دشمنان تمام اقوام افغانستان هستند و این گروه‌ها دین و مذهب و قوم نمی‌شناسند. شماری از نماینده‌گان گفتند که داعش در ولایت ننگرهار نیز جنایات بشری انجام داده‌اند.
محمد نذیر احمدزی معاون مجلس روز دوشنبه سربریدن این هفت تن را غیراسلامی خواند و گفت: «به آن‌ها هشدار می‌دهیم که به هیچ صورت بین اقوام افغانستان جدایی آورده نمی‌توانند. این عمل را ما محکوم می‌کنیم و از حکومت می‌خواهیم که عاملان این قضیه براساس قوانین جزا دهد.»
«عاملان قضیه مجازات می‌شوند»
عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت نیز با نشر اعلامیه‌یی سربریدن این هفت تن را محکوم کرده و تاکید کرده است که دشمنان افغانستان به هدف شان برای نفاق قومی نمی‌رسند.
اعلامیه این عمل تروریستان را وحشتناک خوانده و گفته است: «دشمنان وحشی به هیچ کسی، حتی به کودکان افغانستان رحم ندارند و در هر جا و هر مکان که دست شان برسد، فقط جنایت خلق می‌کنند. این نخستین‌بار نیست که تروریستان در قالب‌های گوناگون به نام طالب، داعش و القاعده از ملت ما قربانی می‌گیرند و هموطنان ما را به طور ظالمانه و وحشیانه شهید می‌کنند.»
داکتر عبدالله گفته است که این تروریستان مورد تعقیب قرار خواهند گرفت: «اعلام می‌داریم که دولت، جنایت‌کارانِی را که این حادثه تکان دهنده را رقم زده‌اند، تحت تعقیب قرار داده و به زودی به سزای اعمال شان می‌رساند.»
اعتراض نماینده‌گان غزنی
نماینده‌گان ولایت غزنی می‌گویند بارها از حکومت خواستند که پناهگاه‌های طالبان و داعش در ولسوالی خاک افغان ولایت زابل باید نابود شوند ولی حکومت به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداده است.
به گفته این نماینده‌گان، طالبان همواره راه‌های ولسوالی‌های غزنی را ناامن می‌کنند، مسافران را می‌کشند و دست به گروگان گیری می‌زنند. چمن شاه اعتمادی یک تن از این نماینده‌گان گفت: «آنچه که نباید اتفاق می‌افتاد، افتاد. مردم ولایت غزنی مخصوصاً ولسوالی جاغوری همیشه با حکومت همکار بوده اند، ولی در طول سه ماه اخیر هرچه تلاش کردند تا این گروگان‌ها آزاد شوند، متاسفانه نتیجه مطلوب به دست نیامد.»
نماینده‌گان غزنی روز دوشنبه گفتند که در هفته‌های اخیر بارها به وزارت‌های داخله، دفاع، شورای امنیت ملی و ریاست اجراییه مراجعه کردند و خواستار عملیاتی برای رهایی گروگان‌ها و همچنین پاکسازی منطقه از وجود داعش و طالبان شدند، ولی حکومت به این خواست‌ها پاسخ مثبت نداد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.