چین به افغانستان: دربارۀ راه‌ ابریشم توافق‌نامۀ بین‌الحکومتی امضا کنیم

گزارشگر:چهارشنبه 7 دلو 1394 - ۰۶ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجۀ کشور که به دعوت وانگ یی وزیر امور خارجه چین به بیجنگ سفر کرده است، دیروز با همتای چینایی‌اش در مقر وزارت امور خارجه آن کشور دیدار و ملاقات کرد.
براساس خبرنامۀ وزارت خارجه، وزیر خارجۀ افغانستان، ضمن قدردانی از نقش فعال و سازنده جمهوری خلق چین در نشست‌های گروه هماهنگی چهارجانبه افغانستان، پاکستان، ایالات متحده و چین در مورد روند صلح در افغانستان، دو نشست گذشته این گروه را پر دست‌آورد خوانده و ابراز امیدواری نمود که در نشست آینده گروه یاد شده نقشه راه برای گفت‌وگوهای صلح نهایی خواهد شد.
وزیر امور خارجه افغانستان از همکاری‌های ارزندۀ چین در ساحات مختلف با افغانستان ابراز سپاس نموده و خواهان حمایت آن کشور از درخواست افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای و عضویت در بانک سرمایه گذاری زیرساخت‌های آسیایی گردید. وزیر امور خارجه افغانستان همچنان بر اهمیت موقعیت استراتیژیک افغانستان برای ایفای نقش یک مسیر ترانزیتی در طرح راه ابریشم تأکید نموده و در این راستا تطبیق پروژه پنج جانبه راه آهن چین، قرغزستان، تاجکستان، افغانستان و ایران را مهم خواند.
سپس، وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان به بیجنگ را برای گسترش روابط دوستانه و همکاری‌های دوجانبه در ساحات مختلف میان دو کشور سودمند خوانده و از ادامه حمایت آن کشور از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت افغانستان اطمینان داد.
وزیر امور خارجه چین بر تعهد آن کشور برای ادامه همکاری در بازسازی و انکشاف افغانستان در ساحات مختلف تأکید ورزیده اطمینان داد که آن کشور از درخواست افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای و عضویت در بانک سرمایه گذاری زیرساخت‌های آسیایی استقبال نموده و همکاری در این راستا را به گونۀ جدی در نظر دارد. وزیر امور خارجه چین در مورد جایگاه افغانستان در طرح راه ابریشم اظهار داشت که آن کشور آماده است در این زمینه توافق نامۀ همکاری بین‌الحکومتی را با افغانستان امضاء نماید.
در این ملاقات وزرای امور خارجه افغانستان و چین در رابطه با همکاری‌های دو کشور در راستای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سطوح دوجانبه و چندجانبه و تطبیق توافقات میان سران دو کشور پیرامون همکاری‌های دوجانبه، منجمله پروژه‌هایی که چین به تطبیق آن در افغانستان تعهد نموده است، بحث و تبادل نظر نمودند.
براساس یک خبر دیگر، وزیر خارجه با معاون رییس جمهوری چین نیز دیدار و گفت‌وگو کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.