توافقات مهم دولت با حزب اسلامی/ یک منبع بلندپایه: یکی از خواست‌های حکمتیار دست‌یافتن به شهرک‌ها است

گزارشگر:چهارشنبه 1 ثور 1395 - ۳۱ حمل ۱۳۹۵

یک منبع آگاه به روزنامۀ ماندگار می‌گوید که پیشرفت‌هایی در مذاکرات صلح با هیأت اعزامی گلبدین حکمتیار صورت گرفته است.
این منبع بلندپایه می‌گوید که مواضع حزب اسلامی تعدیل شده و آنان به قبول قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه کشور تن داده اند. منبع می‌گوید: اطلاعات موثقی وجود دارد که هیأت اعزامی آقای حکمتیار و شورای عالی صلح به توافقات مهمی دست یافته‌اند و فقط در سه مورد اختلاف دیدگاه وجود دارد. بربنیاد توافقات صورت گرفته، آقای حکمتیار بعد از امضای mandegar-3توافق‌نامه، از امتیاز‌هایی که دیگر رهبران جهادی برخوردارند، برخوردار می‌شود. بر بنیاد این توافقات، او از مصوونیت قضایی بسان دیگر رهبران جهادی برخوردار خواهد بود و امنیت او توسط نیروهای دولتی برقرار خواهد شد. بر بنیاد توافقات ابتدایی، افراد گلبدین حکمتیار در نهادهای دولتی طبق قانون و صلاح‌دید دولت گنجانیده خواهند شد.
از دیگر موارد توافق‌شده رهایی زندانیان حزب اسلامی از زندان‌هاست که جرایم جنایی مرتکب نشده باشند و شامل نفض حقوق‌‌العبد نشوند.
منبع همچنان می‌گوید که آقای حکمتیار در صورت امضای توافق‌نامه، به سان دیگر رهبران جهادی حق مشوره‌دادن به رییس‌جمهور در مسایل ملی و کشوری را پیدا می‌کند و نیز حق فعالیت سیاسی را طبق قوانین کشور به سان دیگر احزاب سیاسی دریافت خواهد کرد.
به گفته منبع طرف حزب اسلامی گفته است: زمانی تمامی تشکیلات نظامی و جنگی خویش را لغو خواهد کرد که این توافقنامه از سوی رییس‌جمهور و رییس شورای عالی صلح امضا شود و جامعه جهانی نیز آن را امضا کند.
به گفته منبع، هیأت اعزامی آقای حکمتیار با فعالیت احزابی که به نام حزب و آرمان حزب اسلامی و نام حکمتیار وارد صحنه شده‌اند مخالفت کرده است و خواهان لغو آن احزاب شده است. اشاره هیأت حزب اسلامی به شورای احزاب آقای سباوون و حزب اسلامی آقای عبدالهادی ارغندیوال می‌باشد.
همچنان منبع می‌گوید که موارد اختلافی نیز در توافق‌نامه وجود دارد. یکی از این موارد این است که هیات اعزامی، خواهان به دست‌آوردن چند شهریک برای آقای حکمتیار و مهاجران شمشتو شده است. این شهرک ها باید در کابل موقعیت داشته باشند تا آقای حکمتیار بتواند در آن زنده‌گی مصئون خود را به پیش ببرد.
مورد دیگر اختلافی این است که باید توافق‌نامه سیاسی به امضای کل طرف‌های نشست چهارجانبه برای صلح افغانستان نیز برسد؛ نشستی که در چهار دور در کابل و اسلام آباد به هدف مساعدکردن فرصت‌ها برای گفت‌وگو با طالبان راه‌اندزای شده بود و بی نتیجه پایان یافت. منبع همچنان می‌گوید که رهایی افراد حزب اسلامی به محض امضای توافق نامه نیز از دیگر موارد اختلافی است و همچنان حزب اسلامی از دولت افغانستان خواسته است که همه تحریمات بین‌المللی اعمال شده بر این حزب برداشته شود.
منبع می‌گوید که این موارد اختلافی به رییس‌جمهوری محول می‌شود و او در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.