رییس جمهور پیشین: صلـح با جنـگ تأمیـن نمـی‌شود

گزارشگر:چهارشنبه 26 جوزا 1395 - ۲۵ جوزا ۱۳۹۵

mandegar-3حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، در یک مصاحبه تازه با روزنامه واشنگتن پست گفته است که ایالات متحده امریکا باید ماموریت نظامی‌اش را در افغانستان محدود کرده و از نیروهای محلی حمایت کند.
رییس جمهور سابق کشور که اخیراً با سیاست‌ها و عملیات‌ نظامی امریکا در افغانستان رویکرد انتقادی در پیش گرفته است و شدیداً با این سیاست‌ها مخالفت می‌کند، گفته است که امریکا باید بالای پاکستان فشار بیاورد تا طالبان وادار به مذاکره شود.
او در این مصاحبه‌اش گفته است: «من فکر نمی‌کنم که ابزارهای نظامی برای ما (صلح) بیاورد. ما از آن در طول ۱۴ سال گذشته نیز کار گرفتیم و برای ما صلح نیاورد، پس چگونه فکر کنیم که – اقدام نظامی آن را فعلاً برای ما بیاورد»
کرزی چند روز پیش طی سفری به مقصد اشتراک در فاتحه محمد علی کلی، قهرمان بوکس سنگین وزن جهان، عازم امریکا شد.
او در حالی خواستار محدود کردن ماموریت نظامی امریکا در افغانستان شده است که رییس جمهور اوباما چند روز پیش اختیارات نیروهای امریکایی را برای عملیات بیشتر نظامی و هدف‌گیری شورشیان طالب افزایش داد.
آقای کرزی در اواخر دوره حکومت‌اش به دلیل آنچه که خوداش تلفات ملکی خطاب می‌کند، به شدت با عملیات نظامی نیروهای امریکایی و ناتو مخالفت می‌کرد. او گفته است که در افغانستان جنگ متعارف وجود ندارد، هیچ خط مقدم و جبهه‌ای وجود ندارد. زمانی‌که جبهه‌ای مشخص و خط مقدمی وجود نداشته باشد، مردم خط مقدم جبهه می‌شوند.
گروه هماهنگی چهارجانبه متشکل از افغانستان، امریکا، چین و پاکستان چندین نشست را در کابل و اسلام آباد برگزار کردند تا این گروه شورشی را به مذاکره ترغیب کنند اما طالبان حتی پس از کشته شدن دومین رهبر شان باز هم اشتراک در گفتگوهای صلح را رد کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.