فرمانده عمومی پولیس محلی: امنیت ۴۰ درصد کشور توسط پولیس محلی تأمین می‌شود

گزارشگر:یک شنبه 20 سرطان 1395 - ۱۹ سرطان ۱۳۹۵

mandegar-3علی شاه احمدزی، رییس پولیس محلی افغانستان اعلام کرد که اکنون امنیت ۴۰ درصد از خاک افغانستان توسط پولیس محلی تامین می‌شود.
به گفته این مقام افغانستان پولیس محلی در ۶۸۰۰ روستای کوچک و بزرگ، ۱۷۹ ولسوالی و ۳۰ ولایت این کشور حضور دارند.
براساس اعلام وزارت داخله شمار نیروهای پولیس محلی افغانستان به ۳۰ هزار نفر رسیده که ۹۴ درصد این نیروها اکنون در وظیفه حاضر هستند.
ولایت‌های پنجشیر در شمال کابل، بامیان درمرکز افغانستان، خوست در جنوب شرق و نیمروز در جنوب به صورت کامل فاقد نیروهای پولیس محلی هستند.
بعضی گزارش‌های وجود دارد که شماری نیروهای پولیس محلی حقوق دریافت می‌کنند و در محل وظیفه حضور ندارند.
هفته گذشته، دوشنبه (۱۴ سرطان/تیر) محمداکرم افضلی، رییس سازمان دیدبان شفافیت افغانستان به خبرنگاران گفت اطلاعاتی که این سازمان در دست دارد، بیانگر آن است که در برخی موارد تا ۵۰ درصد سربازان واحدهای امنیتی «خیالی» هستند.
«سرباز خیالی» به عضو از نیروهای امنیتی افغانستان گفته می‌شود که هویت اصلی یا جعلی او در اسناد و مدارک دولتی ثبت است، به اسمش حقوق پرداخته می‌شود اما خودش حضور فزیکی ندارد.
آقای احمدزی گفت که ۱۴۷۵ نفر از افراد پولیس محلی به دلیل ناامنی در ولایت‌های که قرار بود آنها استخدام شوند، استخدام نشدند.
او افزود که به تعداد ۱۳۵۰ نفر از نیروهای پولیس محلی در کنترل و تحت نفوذ افراد زورمند محلی بودند که تاکنون ۱۱۱۰ نفر آنان در ۱۷ ولسوالی و ۱۰ ولایت از وظیفه منفک شده‌اند.
او گفت که مشکل دیگر جذب افراد زیر سن ۱۸ سال و بالا تر از ۵۰ سال در صفوف نیروهای پولیس محلی بود که بعد از بررسی این وزارت، تمام این افراد از صفوف نیروهای پولیس رانده شده‌اند.
به گفته آقای احمدزی ۱۰۸ سرباز پولیس محلی در ولایت‌های قندوز، بغلان، لغمان، فراه، کاپیسا، لوگر، ارزگان، زابل، پکتیا و کنر مرتکب نقض حقوق بشر شده بودند که بعد از شناسایی به نهادهای عدلی و قضای افغانستان سپرده شده‌اند.
او گفت که اکنون مردم محل افراد شایسته را برای خدمت در صفوف نیروهای پولیس محلی افغانستان معرفی می‌کنند که بعد از انگشت‌نگاری و بررسی سابقه کاری و کیفری، به نیروهای پولیس جذب می‌شوند.
با آغاز خروج نیروهای بین‌المللی و افزایش ناامنی دولت با حمایت نیروهای ویژه آمریکا دست به تشکیل پولیس محلی زد.
براساس طرزالعمل دولت افغانستان این نیروها از مردم محل استخدام و در منطقه و روستای محل زیست‌شان به تامین امنیت پرداخته و به نیروهای امنیتی افغانستان کمک می‌کنند.
دولت افغانستان این برنامه را برای تامین امنیت موفق ارزیابی کرده و می‌گوید که هدف از این کار تامین امنیت، جلوگیری از نفوذ مخالفین، کسب اعتماد مردم، مشارکت و جلب همکاری مردم، مساعد ساختن زمینه برای رشد توسعه و بازسازی در عرصه‌های مختلف زندگی، حکومت داری خوب، فعال نگهداشتن مکاتب، بیمارستان‌ها، بازنگهداشتن شاهراه‌ها، عرضه خدمات عمومی، مساعد نمودن زمینه برای فعالیت موسسات حیاتی دولتی و غیر دولتی، حمایت از جامعه مدنی و نهادینه شدن دمکراسی اعلام کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.