یکی از بازمانده‌گان «کشتار قندهـار» شهادت داد

- ۲۰ عقرب ۱۳۹۱

یک پسر که از «کشتار قندهار» توسط سرباز امریکایی جان سالم به در برده، چشم‌دیدهای خود را به طور ویدیویی به مقامات امریکایی بیان کرد و شهادت داد.
پسری که از حمله یک سرباز امریکایی در ماه مارچ سال روان نجات یافت، روز شنبه، در یک جلسه شنود بر علیه سرباز امریکایی متهم به کشتار غیرنظامیان شهادت داد.
صدیق الله گفت که وقتی زن همسایه فریاد می‌زد «یک امریکایی مردهای ما را کشت»، ازخواب بیدار شد و گریخت. او این سخنان را از طریق ویدیو و با حضور یک مترجم در قندهار به مقامات امریکایی ابراز کرد. صدیق الله توضیح داد که او و یک پسر دیگر به انبار خانه پناه بردند و آنجا مخفی شدند؛ با آن‌هم گلوله به آنان اصابت کرد.
رابرت بیلز، سرباز امریکایی به قتل عمد ۱۶ فرد ملکی و تلاش به قتل ۶ نفر در بامداد روز ۱۱ ماه مارچ سال روان در دو روستای ولایت قندهار متهم است.
صدیق الله همچنان گفت وقتی که او به خانه بازگشت دید که گلوله‌یی به گردن پدرش خورده است. در این حمله خواهر و برادر صدیق الله، و پسر و دختر همسایه آنها نیز به ضرب گلوله زخمی شدند. این افراد پس از انتقال به شفاخانه‌یی در یک پایگاه نظامی نجات یافتند.
قرار است که برادر و پدر صدیق الله نیز در این مورد شهادت بدهند. تیراندازی ماه مارچ مشکلات انضباطی و رفتاری سربازان امریکایی در پایگاهنظامی لویس مک کورد را که رابرت بیلز نیز در آنجا مستقر بود، افشا کرد. پنج نظامی امریکایی نیز پیش از این در ارتباط با سه مورد کشتار غیرنظامیانافغان در سال ۲۰۱۰ متهم به قتل عمد شده بودند.
چهارتن از آن‌ها به جرم خود مبنی بر قتل در دادگاه جنگی اعتراف کرده و محکوم به زندان شده اند. اتهام‌ها علیه نفر پنجم لغو شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.