دهلی جدید: پاکستان نمی‌تواند مانع تجارت بین هند و افغانستان شود

گزارشگر:شنبه 17 میزان 1395 - ۱۶ میزان ۱۳۹۵

وزیر مشترک در امور خارجی هند تصریح کرد دهلی نو تسهیلاتی برای واردات کالا از افغانستان و کمک به این کشور در سال‌های گذشته در مرز ‘اتاری’ در ایالت پنجاب در نظر گرفته بود که در هفته‌های اخیر با کارشکنی پاکستان این مسیر مسدود شده است .
به دنبال مسدودشدن مرز اتاری در ایالت پنجاب توسط پاکستان، مقامات در هند استفاده از مسیرهای دیگر زمینی ، هوایی و دریایی را برای واردات کالا mandegar-3در نظر گرفته اند.
ام جی اکبر وزیر مشترک در امور خارجی هند روز پنجشنبه در نشستی با عنوان توسعه و اتحاد منطقه‌یی افغانستان تصریح کرد دهلی نو تسهیلاتی برای واردات کالا از افغانستان و کمک به این کشور در سال‌های گذشته در مرز ‘اتاری’ در ایالت پنجاب در نظر گرفته بود که در هفته‌های اخیر با کارشکنی پاکستان این مسیر مسدود شده است .
پاکستان به دنبال افزایش تنش با هند، مرز ‘اتاری’ در ایالت پنجاب که از طریق آن کالاهای افغانستان به هند منتقل می‌شود را مسدود کرده است .
تجارت سالیانه از مرز ‘اتاری ‘بین هند و پاکستان از ۶.۵ میلیارد روپیه درسال ۲۰۰۷ به ۱۵ میلیارد روپیه در سال ۲۰۱۱ افزایش یافت.
براساس گزارش وزارت تجارت هند، تا پیش از مسدود شدن مرز اوری ،روزانه ۵۰۰ کامیون حامل کالاهای پاکستانی و افغان از طریق طریق وارد هند می شد.
وی تصریح کرد هند استفاده از مسیرهای دیگر زمینی ،هوایی و دریایی برای واردات کالا را در نظر می گیرد.
وزیر مشترک در امور خارجی هند گفت که این کشور به ادامه همکاری خود برای گسترش روابط و برقراری صلح و ثبات در منطقه ادامه می دهد.
وی با اشاره به برنامه هند برای کمک به مدیریت علمی آب در افغانستان اظهار کرد هند ۲ میلیارد دلار در زمینه ساخت سد و طرحهای آبی در افغانستان سرمایه گذاری کرده است .
‘ام جی اکبر’ تصریح کرد هند یک میلیارد دلار دیگر نیز در بخش های دیگر در افغانستان اختصاص داده است.
وی تروریسم را یکی از موانع اصلی توسعه دانست و تصریح کرد برقراری صلح و آرامش و مبارزه با تروریسم گام نخست برای هر نوع توسعه است .
وزیر مشترک در امور خارجی هند اظهار کرد تروریسم و گسترش خشونت در افغانستان اجرای طرحهای توسعه در این کشور را با مشکل مواجه کرده است .
وی خاطرنشان کرد اگر جامعه جهانی به دنبال پیشرفت افغانستان است باید زمینه برقراری امنیت دراین کشور را فراهم کند.
گفتنی است هند در نشست بروکسل تعهد کرده بود تا در چهار سال آینده ۱ میلیارد دالر به افغانستان کمک کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.