مجلس سنا: اجازه جنگ نیابتی روسیه و امریکا را در افغانستان ندهید

گزارشگر:چهارشنبه 28 میزان 1395 - ۲۷ میزان ۱۳۹۵

مجلس سنا از آنچه آغاز جنگ نیابتی امریکا و روسیه در افغانستان می‌خوانند به شدت ابراز نگرانی کرده و از رهبران حکومت وحدت ملی می خواهد که اجازه ندهد تا افغانستان با سرنوشت سوریه مواجه گردد.
سناتوران در مجلس سنا از تشدید نا آرامی ها در ولایت های غربی هرات، فراه و نیمروز می گویند که احتمال دارد این نا آرامی ها یک دسیسه تازه mandegar-3برای ادامه جنگ نیابتی امریکا و رسیه در افغانستان باشد.
فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا در نشست روز سه شنبه (۲۷میزان) این مجلس با اشاره به تشدید نا آرامی ها در ولایت های غربی کشور گفت: “با وجود کمبودات ما باید از نیروهای امنیتی حمایت کنیم؛ زیرا پشت این بحران های امنیتی دست استخبارات منطقه و جهان خواهد بود؛ رهبران حکومت باید متوجه باشند که افغانستان مثل سوریه نشود”.
آقای مسلم یار تاکید ورزید که دولت افغانستان باید متوجه کشمکش روسیه و امریکا باشد و به آنان اجازه ندهند که جنگ نیابتی شان را در افغانستان به پیش ببرند.
به گفته وی، مجلس سنا نیز در مورد تشدید نا آرامی ها در ولایت های غربی کشور بررسی می کند و موقف جدی در برابر احتمال جنگ نیابتی روسیه و امریکا در کشور خواهد گرفت.
حسیب الله کلیمزی معاون دوم مجلس سنا نیز تضاد منافع امریکا و روسیه را در افغانستان نگران کننده خواند و هشدار داد، اگر حکومت راه حل منطقی را در پیش نگیرد، افغانستان با سرنوشت سوریه مواجه خواهد شد.
آقای کلیمزی نیز از رهبران حکومت وحدت ملی خواست، تلاش کنند که مردم افغانستان قربانی رقابت های ناسالم امریکا و روسیه نگردد.
نادر بلوچ نماینده مردم نیمروز در مجلس سنا گفت: “روسیه و متحدان اش بازی نرمی را در ولایت های فراه، نیمروز و هرات آغاز کرده اند و قصد دارند که مردم غرب کشور را نیز در آتش جنگ بسوزانند و دلیل این فعالیت ها نیز سیاست ضعیف ناتو و امریکا در برابر دولت افغانستان است”.
آقای بلوچ افزود، قدرت های جهانی می خواهند که مردم افغانستان را همانند مردم کشورهای سوریه و عراق به بدبختی بکشانند.
این عضو مجلس سنا نیز از رهبران حکومت وحدت ملی خواست که از امریکا و ناتو جدا بخواهد که افغانستان را قربانی تضاد منافع شان، با روسیه نکند.
اخیرا، گزارش‌های مبنی بر حمایت روسیه از جنگجویان طالب به ویژه در ولایت‌های غربی افغانستان به نشر رسیده است که نگرانی‌ها را در کشور به بار آورده است.
گفته می شود، روسیه با تقویت گروه طالبان در افغانستان می خواهد که از نفوذ داعش در مرزهای کشورهای آسیایی میانه جلوگیری کند.
اما آگاهان این تلاش های روسیه را ناشی از سیاست غیر صادقانه امریکا و ناتو در تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی افغانستان عنوان می کنند که به گفته آنان، امریکا و ناتو نیز می‌خواهند که جنگ در افغانستان برای سالهای طولانی ادامه داشته باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.