سیگار: طالبان از نظامیان افغانستان سلاح خریداری می‌کنند

گزارشگر:شنبه 25 جدی 1395 - ۲۴ جدی ۱۳۹۵

mandegar-3سیگار یا ادارۀ بازرس ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور بازسازی افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید که مدارکی در دست دارند که نشان می‌دهد، طالبان از نظامیان افغانستان سلاح خریداری می‌کنند.
مسوولان سیگار در این گزارش هم‌چنان مدعی‌اند که کنترل دولت افغانستان بر خاک این کشور نسبت به سال گذشته از ۷۲ درصد به ۶۳ درصد کاهش یافته است.
سیگار با نشر گزارشی تازه هم‌چنان می‌گوید که نیروهای امنیتی افغانستان توانایی تأمین امنیت کشورشان ‌را به طور کامل ندارند.
مسوولان ادارۀ سیگار در تازه‌ترین واکنش خود گفته‌اند: نیروهای امنیتی افغانستان در حال حاضر آماده‌گی کامل برای برقرار امنیت در این کشور را ندارند.
ادارۀ سیگار می‌افزاید: دولت افغانستان باید امنیت را در سرتاسر کشور به درستی برقرار کند تا این کشور مبدل به پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی نشود.
جان سپکو، رییس دفتر سیگار گفته است، چالش‌ها برای بازسازی افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی در این کشور نگران کننده است.
آقای سپکو گفته که کنترل دولت در در حال حاضر نسبت به سال گذشته از ۷۲ درصد به بیش از ۶۳ درصد کاهش یافته و این موضوع بیانگر بدتر شدن وضعیت در افغانستان است.
در گزارش این اداره آمده است که حکومت امریکا هنوز هم حقوق هزاران سرباز، معلم و کارمند خیالی را در افغانستان پرداخت می‌کند.
در گزارش جدید سیگار آمده است که پول مالیه دهنده‌گان امریکا هنوز هم با پرداخت حقوق کارمندان خیالی به هدر می‌رود و با وجودی که این کشور بیش از ۱۱۵ میلیارد دالر در افغانستان هزینه کرده، هنوز هم وضعیت این کشور بهبود نیافته است.
سیگار در گزارشش گفته است، با وجودی که نیروهای امنیتی افغانستان پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند، اما هنوز هم نمی‌توانند امنیت کشور خود را به تنهایی تأمین کنند.
به باور مسوولان سیگار، تلاش‌های امریکا برای کاهش تولید مواد مخدر نیز ناکام بوده است. جان سپک می‌گوید: “با وجودی که امریکا بیش از هشت میلیارد دالر برای محو مواد مخدر در افغانستان مصرف کرده، اما هنوز هم این پدیده بخش بزرگی از تامین مالی گروه‌های تروریستی به شمار می‌‌رود.”
در بخش دیگر از گزارش سیگار آمده است که میزان پرداخت رشوه در افغانستان بیشتر از میزان عایدات دولت است. جان سپکو گفته است: “اکنون بخش بزرگی از مردم افغانستان به این باور رسیده‌اند که پرداخت رشوه جزیی از زنده‌گی‌شان است، در سال گذشتۀ میلادی میزان پرداخت رشوه، بیشتر از درآمد دولت از منابع عایداتی مانند گمرکات، مالیات و تعرفه‌ها بوده است.”
در گزارش سیگار آمده است که این موضوعات، چالش‌ها را برای بازسازی این کشور جدی ساخته و اکنون دولت افغانستان نیز در موقعیت نیست که به گونۀ‌ کامل فساد را از بین ببرد.
در این گزارش همچنان آمده است، مدارکی وجود دارد که گروه طالبان به قیمت خیلی پایین‌تر توانسته‌اند، تجهیزات نظامی و اسلحه‌های امریکایی را از عساکر افغانستان به دلیل پایین بودن قیمت آن خریداری کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.