نماینده ویژه اتحادیه اروپا بر توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی تأکید کرد

گزارشگر:یک شنبه 17 دلو 1395 - ۱۶ دلو ۱۳۹۵

mandegar-3نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفته است شناسنامه‌های (تذکره) الکترونیکی افغانستان را جای امن‌تر خواهد کرد.
فرانز مایکل ملبین، در توییتی همچنین گفته است که توزیع شناسنامه‌های الکترونیک حکومتداری را قوی و خدمات را بهتر خواهد ساخت.
به گفته آقای ملبین، نباید در توزیع شناسنامه تاخیر کرد.
مجلس نمایندگان افغانستان سه سال پیش با بحث بر سر تصویب “قانون ثبت احوال نفوس”، مشخصات شناسنامه (تذکره) الکترونیکی این کشور را نهایی کردند.
شماری تاکید دارند که شناسنامه بر اساس قانون توشیح شده توزیع شود و شماری هم تاکید می‌کنند که برای همه شهروندان تنها کلمه “افغان” استفاده شود؛ همین موضوع منجر به بحث های طولانی در مجلس نمایندگان آن زمان هم شد و تاکنون این بحث ها ادامه دارد.
سرانجام مجلس تصویب کرد که نام اقوام افراد در این شناسنامه ها درج نشود و به جای آن، این مشخصات همراه با عکس چشم و انگشت‌نگاری، در مرکز اطلاعات وزارت داخله (کشور) ثبت شود.
ولی از آن زمان به بعد تا حالا، موضوع درج اقوام در شناسنامه، مانع اصلی توزیع آن پنداشته می‌شود.
در سال گذشته سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت که کمیته قوانین کابینه این کشور طرح تعدیل قانون ثبت احوال نفوس برای تغییر یک ماده جنجالی در آن را تهیه کرده و بر اساس این طرح، شناسنامه‌های الکترونیکی جدید افغانستان می‌تواند حاوی واژه افغان و قومیت شهروندان این کشور باشد.
با اینکه وزارت داخله افغانستان سال گذشته اعلام آمادگی برای توزیع شناسنامه‌ها کرد، اما این کار تا به حال صورت نگرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.