راه مبـارزه با پیـری

گزارشگر:شنبه 7 حوت 1395 - ۰۶ حوت ۱۳۹۵

mandegar-3به‌رغم این‌که امروزه بسیاری از افراد برای محو آثار و نشانه‌های افزایش سن بر چهره، از انواع مختلفِ محصولاتِ آرایشی ـ بهداشتی استفاده می‌کنند، اما بازهم ردِ پایی از این آثار بر چهره باقی می‌ماند؛ یعنی حتا این محصولاتِ تخصصی هم نمی‌تواند در از میان برداشتنِ آن‌ها مؤثر باشد. بنابراین با گذشت زمان روی بافت حساسِ جلد و به‌ویژه در قسمت‌هایی که اغلب در معرض تابش نور خورشید قرار دارند، خطوط و چین و چروک‌هایی ایجاد می‌شود. بسیاری از افراد تلاش می‌کنند با استفاده از کرم‌های گران‌قیمت یا دواهایی که به عنوان جوان‌کنندۀ پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند، درخشش و طراوت جوانی پوست‌شان را حفظ کنند. اما می‌توانید بدون استفاده از این گروه از محصولات آرایشی ـ بهداشتی و تنها با انتخاب آگاهانۀ نوع مواد غذایی مصرفی نیز جوانی از دست رفته را به پوست بازگردانید.
حفظ سلامت بدن موجب شادابی رنگ چهره می‌شود. نوشیدن آب کافی و خوردن میوه و سبزیجات آب‌دار به افزایش رطوبت پوست و خروج مواد سمی که سلامت پوست را تهدید می‌کند، کمک می‌کند. هم‌چنین بهتر است در برنامۀ غذایی روزانۀ خود مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها مانند مرکبات، کلم، سبزیجاتی مانند کاهو که از سبزیجات سبزبرگ هستند و انواع توت‌ها را از یاد نبرید؛ زیرا این گروه از مواد غذایی می‌تواند مواد مورد نیاز پوست را تامین کند و در حفظ سلامت و شادابی پوست نقش مهمی داشته باشد.
مصرف ویتامین‌هایC و E و هم‌چنین سلنیوم در برنامۀ غذایی روزانه می‌تواند نقش بسیار مهمی در محافظت از پوست در برابر تابش امواج فرابنفش نور خورشید داشته باشد و موجب بهبود چین و چروک‌های صورت و دیگر عوارض و علایم ناشی از افزایش سن در سطح پوست شود. مرکبات و کلم بروکلی منابع خوبی برای تامین ویتامینC، حبوبات منابع غنی از ویتامینE و انواع ماهی‌ها تامین‌کنندۀ سلنیوم مورد نیاز بدن هستند.‌
در مقابل، افرادی که خوردن غذاهای غنی از چربی و کربوهیدرات مانند گوشت و شیر پُرچرب‌ را ترجیح می‌دهند، بیشتر با عوارض و پیامد‌های ناشی از افزایش سن که در سطح پوست رخ می‌نماید، مواجه می‌شوند. نوشیدنی‌های حاوی کافئین نیز موجب کاهش تجمع آب در سلول‌های پوست می‌شود که فرآیند پیری پوست و ایجاد چین و چروک را در سطح پوست تسریع می‌کند.
اگرچه توجه به این نکات و رعایت آن می‌تواند در بهبود سلامت جسمانی و سلامت پوست تأثیرگذار باشد، اما باید توجه داشت که علاوه بر این، مواردی نظیر ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب را نیز باید مورد توجه قرار داد.

منبع: jamejamonline.ir

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.