برق قندهار و غزنی تأمین می‌شود

گزارشگر:دوشنبه 9 حوت 1395 - ۰۸ حوت ۱۳۹۵

قرارداد انتقال لین برق ۲۲۰ کیلوولت غزنی – قندهار امضا شد. مقامات شرکت برشنا می‌گویند که لین برق ۲۲۰ کیلوولت غزنی – قندهار، بخشی از برق وارداتی لین۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان است.
پروژه انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان یکی از برنامه‌های بزرگ حکومت افغانستان به منظور انتقال انرژی به ولایاتی است که پیش از این از انرژی mandegar-3برق محروم بوده‌اند. در حال حاضر اولویت افغانستان انتقال برق وارداتی کشورهای آسیای میانه به ولایات جنوبی و شرقی افغانستان است.
با تکمیل این لین برق، شهرهای غزنی و قندهار با استفاده از برق وارداتی۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان، از انرژی برق مستفید خواهند شد. قرارداد امتداد این لین از غزنی الی قندهار روز یک شنبه با شرکت هندی «KEC» و به ارزش ۱۱۳ میلیون دالر امضا شد.
قدرت الله دلاوری رییس شرکت برشنا دیروز در مراسم امضای این قرارداد در ارگ ریاست و با حضور رییس جمهور غنی گفت: «عقد قرارداد مهم برای تمدید لین انتقال ۲۲۰ کیلو ولت غزنی الی شرق قندهار، که ۱۵۰ کیلومتر را در بر می‌گیرد، از طریق اداره کمک‌های بین المللی ایالات متحده امریکا تمویل می‌شود.»
با تکمیل این پروژه شهرهای غزنی، قندهار و برخی از ولسوالی‌هایی که در مسیر شاهراه قرار دارند، از برق دایمی مستفید خواهند شد. آقای دلاوری گفت: «با تکمیل شدن این پروژه پنج سب استیشن در مناطق قره باغ، مقر، شاه جوی، قلات و شرق قندهار که تحت قرارداد دیگری امضا خواهد شد، پروژه را تکمیل می‌کند و برق مطمین و دوام دار را به قندهار می‌رساند.»
در حال حاضر شهر قندهار از برق دیزلی استفاده می‌کند اما این برق محدود، قیمت و نامطمین است. انتظار می‌رود با رسیدن برق ترکمنستان، ولایات دیگر نیز در این مسیر از انرژی برق برخوردار شوند. ولایات زابل، ارزگان و هلمند نیز قرار است در آینده از برق وارداتی استفاده کنند.
مسوولان شرکت برشنا تاکید کردند که در نظردارند براساس تعهدات حکومت وحدت ملی، انرژی برق را به دورترین نقاط افغانستان برسانند.
پرکاج کمار تندن، رییس شرکت «KEC» در این کنفرانس گفت که این شرکت از یک دهه به این سو در افغانستان فعالیت دارد و هدفش رساندن انرژی برق به مناطقی است که پیش از این انرژی برق محروم بوده‌اند.
آقای تندن گفت: «افغانستان برای ما جای بسیار مهمی است بخاطر این که ما در این‌جا نه تنها برای تکمیل پروژه‌ها بلکه برای دوستی آمده‌ایم.»
استفاده از انرژی آفتاب
افغانستان در این اواخر، پروژه‌های برق‌رسانی را شدت بخشیده و در جریان هفته گذشته در این بخش دو قرارداد را امضا کرده است.
براساس اظهارات مسوولان شرکت برشنا، قرارداد سب‌استینش سروبی به ارزش ۳،۶ میلیون دالر با یک کمپنی ترکی امضا شد که می‌تواند به بیش از ۲۰ هزار مشترک در سروبی، دولت‌زی، شیرخان و برخی مناطق همجوار آن، تا پانزده ماه آینده، انرژی برق را توزیع کند.
همچنان، این شرکت قراردادی را برای نصب دستگاه انرژی خورشیدی با ظرفیت ده میگاوات با شرکتی موسوم به “داینیستی” امضا کرده است. بر اساس ارقام رسمی، حکومت افغانستان، شش میلیارد دالر را برای تولید دوهزار میگاوات برق، در جریان پنج سال در بخش انرژی برق سرمایه‌گذاری می‌کند.
بزرگترین پروژه برق آفتابی افغانستان به کمک زیلاند جدید در ولایت بامیان ساخته شده است. این پروژه شهر بامیان و مناطق اطراف آن را روشن می‌کند. دومین پروژه بزرگ برق آفتابی در ولایت قندهار ساخته می‌شود.
در حال حاضر افغانستان ۱۶۰۰ میگاوات برق (۱۰۰۰ میگاوات وارداتی و ۶۰۰ میگاوات تولیدی) دارد که نمی‌تواند نیازمندی شهروندان افغان را مرفوع سازد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.