رفاقتی‌که به سردی می‌گراید!

گزارشگر:خبرگزاری رویترز/ دوشنبه 16 حوت 1395 - ۱۵ حوت ۱۳۹۵

در حالی که دولت جدیدامریکا موضعی مدافعانه در مقابل ادعاها مبنی بر مداخله روسیه در انتخابات اخیر این کشور اتخاذ کرده است، اما ترامپ به نظر نمی‌رسد که دیگر برای تحسین همتای خود در کرملین توئیت بنویسد.
در حالی که کمتر از ۵ هفته از روی کارآمدن دونالد ترامپ، رییس‌جمهور جدیدامریکا می‌گذرد شانس‌ها برای ظهور یک بهار در روابط میان واشنگتن و mandegar-3مسکو به گفته مقامات امریکاییدورتر و دورتر می‌نماید؛ روابطی که با توجه به “رفاقت” میان ترامپ و ولادیمیر پوتین،رییس‌جمهور روسیه در جریان کمپین سیاسیامریکا به نظر فرصت بهبودی داشت اما مشاوران سیاسی خارجی ترامپ این روزها مواضعی سخت‌تر علیه روسیه اتخاذ می‌کنند و به نظر می‌رسد در پی کناره گیری مایکل فلن، اولین مشاور امنیت ملی او در ماه گذشته رویکرد ترامپ درقبال مسکو رو به تغییر و تحول است.
مایکل فلن که از حامیان روابط گرم تر با مسکو بود با ژنرال مک‌مستر که مواضعی جنگ طلبانه‌تر در مقابل روسیه دارد و با جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا متحد است جایگزین شد.
در نشانه دیگر از سخت تر شدن رویکرد دولت امریکا در قبال روسیه دو تن از مقامات دولتی می‌گویند، دولت فعلیامریکا سمت مشاوره مسائل روسیه در شورای امنیت ملی را به فیونا هیل،یکی از منتقدان سرسخت پوتین پیشنهاد داده است.
کتاب هیل تحت عنوان “آقای پوتین عامل نفوذی کاخ کرملین” کنایه‌ای است از گذشته این رهبر روسی به عنوان افسر آژانس جاسوسی کا گ ب که سرشار از انتقادات علیه پوتین است. با این حال هنوز مشخص نیست که هیل سمت پیشنهادی را پذیرفتهیا خیر.
علاوه بر این فشارها از سوی هم قطاران جمهوری‌خواه ترامپ در کنگره افزایش پیدا کرده است؛‌ هم قطارانی که فاصله بسیار زیادی با وعده‌های انتخاباتی ترامپ در قبال پوتین دارند. این فشارها را نگرانی متحدان اروپایی نسبت به هر نشانه‌ای که براساس آن ممکن است رییس‌جمهورامریکا تحریم‌ها علیه روسیه را پس از الحاق کریمه در حمایت از شورشیان اوکراین تسهیل بخشد، مضاعف می‌کند.
تحلیلگران در تحلیل موانع جدید در مسیر ایجاد روابط حسنه با روسیه به وقایعی اشاره می‌کنند که طی چند ماه اخیر جارد کوشنر، داماد رییس‌جمهور، جف سشنز، دادستان کل و سایر اعضای تیم ترامپ را در برگرفته و ادعا می‌کند تیمرییس‌جمهور فعلیامریکا در جریان و پس از کمپین انتخاباتی ریاست جمهوری با مقامات روسی در ارتباط بوده‌اند.
این تحقیقات رو به گسترش که اکنون بر سشنز و تماس‌های او با سفیر مسکو در واشنگتن تمرکز یافته است از آن طرف درخواست‌ها برای گسترش تحقیقات درباره احتمال مداخله مسکو در انتخابات و تاثیر بر نتایج آن را افزایش داده است.
متیو رویانسکی،یکی از کارشناس مسائل روسیه در اندیشکده ویلسون در این باره می‌گوید، در حال حاضر درباره روسیه تنش بسیاری در ساختار سیاسیامریکا شکل گرفته است و به همین دلیل ترامپ در این مساله نه راه پیش و نه راه پس دارد.
در این میان مقامات کاخ سفید نیز می‌گویند، هیچ ارتباط مهم و نامناسبی میان مقامات امریکایی و روسی وجود نداشته و روس‌ها نیز هرگونه مداخله در انتخابات را تکذیب می‌کنند.
در این میان در حالی که ترامپ هنوز سیاست خود در قبال روسیه را اعلام نکرده است اکثر نشانه‌ها بیان می‌کند که تغییر چندانی در روابط میان این دو کشور که اکنون به پایین ترین سطح خود رسیده است ایجاد نخواهد شد. عمده اختلافات این دو کشور بر سر تحولات سوریه و مسائل رخ داده در اوکراین است.
علاوه بر این ماتیس به عنوان وزیر دفاع ترامپ تلاش کرد تا در دیدار ماه گذشته خود با سران اروپایی آنها را مطمئن سازد و خاطرنشان کند که هیچ همکاری نظامی میانامریکا و روسیه در آینده‌ای نزدیک ممکن نخواهد بود.
در همین حال نیکی هیلی، نمایندهامریکا در سازمان ملل طی هفته گذشته اقدام روسیه در استفاده از حق وتوی خود برای حفاظت از دولت سوریه در مقابل قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را محکوم کرد و همچنین اخیرا تاکید کرده است که سازمان ملل الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسد.
استقبال ترامپ از روابط نزدیک تر با روسیه و تاکید بر این مساله طی کمپین انتخاباتی‌اش به ویژه در بخش مبارزه با تروریسم در میان مقامات فعلی و سابق امریکایی این نگرانی را ایجاد کرد که ترامپ شاید منافع امریکا را درمقابل همکاری‌های اطلاعاتی و نظامی علیه گروه‌هایی چون داعش مبادله کند.
اما اکنون لحن ترامپ در مقابل روسیه نسبت به آنچه که در روزهای کمپین مطرح می‌شد بسیار تغییر کرده است؛ زمانی که او پوتین را به عنوان رهبری قدرتمند تحسین می‌کرد و رییس‌جمهور روسیه نیز به تعریف کردن از او می‌پرداخت.
ترامپ در کنفرانس خبری اواسط فوریه خود در این باره توضیح داد که “من برای همکاری با روس‌ها بسیار مشتاقم اما ممکن است که نتوانم با پوتین کنار بیایم”.
در همین حال طی هفته گذشته دو تن از مقامات ارشد اروپایی در حالی که خواستند نامشان فاش نشود به خبرنگاران اطلاع دادند که آنها نیز متوجه تغییر مواضع دولت ترامپ نسبت به روسیه شده‌اند و اکنون به نظر می‌رسد که هیچ تمایلی برای مشارکت در مبادله‌ای بزرگ میان واشنگتن و مسکو وجود ندارد.
یکی از این مقامات گفته است مساله‌ای که ما در حال بررسی آن هستیم و برای آن تلاش می‌کنیم این است که هیچ مبادله بزرگی میانامریکا و روسیه با ایده انجام یک معامله بزرگ در حوزه سیاسی و نظامی مطرح نباشد.
یکی دیگر از مقامات ارشد اروپایی نیز در این باره تشریح کرده است: در مقابل روسیه باید صادقانه بگویم که اکنون به نظر می‌رسد تحلیل‌ها و مواضع دولت فعلیامریکا نسبت به دو یا سه ماه گذشته بسیار به مواضع ما نزدیک‌تر شده است.
از آن طرف کرملین روز چهارشنبه اعلام کرد که صبورانه در انتظار اقدامی از سوی دولت ترامپ است تا متوجه آینده روابط میان دو کشور شود.
سخنگوی پوتین در این اظهارات به خبرنگاران گفت: تاکنون ما بیانیه‌های متفاوتی را از ترامپ شنیده‌ایم بنابراین منتظر موضع رسمی این کشور هستیم.
در همین حال مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواهامریکایی و عضو کمیته روابط خارجه سنای این کشور طی اظهاراتی نسبت به آینده روابط و توافقات با پوتین به ترامپ هشدار داد.
او روز چهارشنبه در این باره گفت: ما پیش از رییس‌جمهور فعلی که گمان می‌کند می‌تواند در ارتباط با پوتین دست به اقدامات بیشتری بزند دو رییس‌جمهور جمهوری‌خواه و دموکرات دیگر داشتیم. هر دوی آنها با سر به زمین خوردند چراکه متوجه نبودند که با چه چیزی مواجهند. این امید قلبی من است که رییس‌جمهور فعلی ما اشتباه مشابهی را مرتکب نشود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.