راه‌هـای پاکستـان موقتـاً بـاز شد

گزارشگر:چهار شنبه 18 حوت 1395 - ۱۷ حوت ۱۳۹۵

mandegar-3مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که گذرگاه‌های مرزی این کشور با افغانستان را موقتاَ باز کرده اند. دو دروازه سرحدی پاکستان با افغانستان ماه گذشته در پی افزایش تشنج میان دو کشور مسدود گردیدند.
مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که همه دارندگان ویزای معتبر می‌توانند در روزهای سه شنبه و چهارشنبه از معبرهای مرزی تورخم و چمن عبور و مرور کنند.
وزارت خارجه پاکستان گفته است: «برای فراهم کردن فرصتی برای آن‌ افغان‌هایی که با ویزای معتبر به پاکستان آمده‌اند و می‌خواهند برگردند، حکومت تصمیم گرفته است که مرزهای تورخم و چمن را برای روزهای هفتم و هشتم مارچ ۲۰۱۷ باز کند.»
در جریان این دو روز، پاکستانی‌هایی که با ویزا به افغانستان سفر کرده اند نیز می‌توانند پس به کشورشان برگردند.
فیاض خان، یک مقام حکومتی در تورخم صبح سه شنبه گفت که این گذرگاه مرزی ساعت هفت صبح باز شد و در مدت کوتاهی ۵۵۰ افغان و ۱۵۰ پاکستانی از مرز عبور کرده و به کشورهای خود برگشتند.
همچنین حکام داد، یک مقام امنیتی در مرز چمن نیز گفت که صدها مسافر افغان و همچنین پاکستانی‌ها زیر تدابیر شدید امنیتی از این معبر مرزی به جانب کشورهای شان عبور می‌کنند.
هر دو معبر مرزی شاهرگ‌های اصلی تجارتی و اقتصادی میان دو کشور همسایه اند. بعد از مسدود شدن این مرزها، لاری‌های حامل اموال تجارتی نیز در پشت دروازه‌های مرزی گیر ماندند.
مقام‌های اسلام‌آباد سه هفته پیش گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را پس از یک سلسله بمبگذاری‌های انتحاری در داخل پاکستان مسدود کردند. مقام‌های پاکستان این بمبگذاری‌ها را به شورشیان اسلام‌گرا در افغانستان ارتباط دادند.
مقام‌های کابل بالمقابل از حکومت پاکستان خواستند که علیه پناهگاه‌های طالبان و شبکه حقانی در آن کشور اقدام کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.