بربنیاد گزارش صلیب سرخ و هلال احمر افغانستان چهارمین کشور آسیب‌پذیر جهان است

گزارشگر:سه شنبه 15 حمل 1396 - ۱۴ حمل ۱۳۹۶

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر گزارش خود رادرباره حوادث طبیعی در جهان و افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر کرد.
فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ وهلال احمر و هلال احمر افغانی،روز دوشنبه (۱۴حمل) در یک نشست خبری در کابل گزارش سالانه خود را از وضعیت حوادث طبیعی در mandegar-3کشورهای جهان و افغانستان به نشر رساند.
دراین نشست مسوولان تأکید کردند که افغانستان چهارمین کشور آسیب پذیر از حوادث طبیعی در سطح جهان به شمار می‌رود.
بربنیاد گزارش سالانه فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۶۰۰ حادثه طبیعی در جهان رخ داده است که در نتیجه آن ۳۲۵۵۰ نفر در سرتاسر جهان جان‌های‌شان را از دست دادند.
ایریف، مسوول فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ گفت که دراثر این حوادث بیشتر از ۱۰۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان متضرر شده‌اند.
او تأکید کرد که در جریان حوادث طبیعی، بیش از ۷۰ میلیارد دالر به کشورها خسارات مالی وارد شده است.
آقای ایریف می‌گوید که برای رسیده‌گی به افراد آسیب‌پذیر از حوادث طبیعی، ۳.۳ تریلیون دالرسالانه از سوی کشورهای توسعه یافته کمک می‌شود که ازاین میان ۱۰۷میلیارد یا ۰.۴ درصد آن برای کارهای به مصرف می‌رسد که در کاهش خطرات موثر واقع می‌شود و دو سوم این مقدار پول در زمان بروز حوادث طبیعی به مصرف می‌رسد.
به گفته وی، حوادث طبیعی ناشی از زمین لرزه، سیلاب‌های موسومی، رانش زمین، فرورفتگی زمین، و تغییرات اقلیمی و گرمی بیش از حد هوا در سرتاسر جهان می‌باشد.
ویس برمک، وزیر مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان این گزارش را تکان‌دهنده خواند و گفت که کشورهای کمک‌کننده باید روی میکانیزمی کار کنند که کمک‌های شان برای جلوگیری و کاهش خطرات حوادث طبیعی موثر واقع شود.
او افزود که افغانستان ازجمع کشورهای است که باحوادث طبیعی مواجه است و از میان ۶۰۰حادثه طبیعی ۱۰۰ رویداد آن تنها در افغانستان رخ داده است.
آقای برمک تأکید کرد که در افغانستان در ۱۵سال گذشته سیاسیون کشور برای ایجاد یک سیستم مشخص که بتواند در قسمت کاهش وجلوگیری از خطرات حوادث طبیعی کمک کند توجه نکرده است.
او می‌گوید که۸۰ درصد نفوس افغانستان در روستا ها زنده‌گی می‌کنند و بیشتر در سکتور زراعت ومالداری مشغول‌اند و به این معنی است که۸۰ درصد مردم افغانستان در معرض خطر حوادث طبیعی قرار دارند.
آقای برمک بیان داشت که افغانستان از نقطه نظر آسیب پذیری از حوادث طبیعی چهارمین کشور جهان بوده و ازضعیف ترین کشورهای است که بتواند حوادث طبیعی را مدیریت کرده و قبل از وقوع حوادث ساحات و محلات را شناسایی نماید.
محمد نعیم دیندار، سکرترجنرال هلال احمر افغانی نیز تاکید کرد که سالانه ۵۰۰ میلیون افغانی در بخش مبارزه و رسیدگی به حوادث طبیعی در افغانستان به مصرف می رسد.
وی بیان داشت که اداره هلال احمر افغانی، سالانه ۱ میلیارد افغانی را برای افراد نیازمند و آسیب‌دیده‌گان حوادث طبیعی کمک می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.