اصلاحات کُند در ارتش ملی

- ۲۳ حمل ۱۳۹۶

روزنامۀ نیویورک تایمز در شمارۀ جدیدش نوشته است که رهبران امریکا و ناتو با توجه به اینکه بسیاری از روستاها تحت کنترل طالبان بوده و بسیاری از شهرها توسط این گروه تهدید می‌شوند،‌ از کُندی اصلاحات نیروهای امنیتی عصبانی هستند.
بربنیاد نیویورک تایمز، مشکل عمده، فساد فراگیر در رهبری نیروهای امنیتی افغانستان است که از بی‌سامانی و حتا مرگ سربازان سود می‌برند.
MANDEGARژنرال کیسر فرمانده مشترک انتقال امنیت افغانستان در این رابطه می‌گوید: بیشتر اصلاحاتی که در ارتش انجام شده بواسطه فساد و رهبران نالایق بی‌اثر می‌شود.
ژنرال نیکلسون فرمانده ناتو در افغانستان، اصلاحات افغانستان را همانند «تعمیر یک هواپیمای در حال پرواز» می‌داند.
جنگ در افغانستان که در زمستان به کُندی پیش می‌رود و در بهار از سر گرفته می‌شود، موضوعی است که ارتش را از بازسازی باز می‌دارد.
با نزدیک شدن فصل جنگ در افغانستان، دولت وحدت ملی به واسطه کشمکش‌های درونی اقدام خاصی را انجام نداده است.
کارل ایکنبری ژنرال بازنشسته و فرمانده سابق ایتلاف در افغانستان که بعداً به عنوان سفیر امریکا در کابل به خدمت گماشته شد، می‌گوید: ارتش امریکا در ۱۵ سال گذشته، تلاش کرده تا یک نیروی نظامی حرفه‌یی را برای افغانستان ایجاد کند.
او در ادامه اظهار داشته است که همیشه فرض بر این بوده که شکست شبه‌نظامیان غایت نهایی رهبران نظامی افغانستان است، اما متاسفانه این گونه نیست.
ژنرال ایکنبری می‌گوید که بسیاری از فرماندهان افغانستان، طالبان را تنها یک نگرانی در وضعیت اجتماعی و سیاسی نامشخص عنوان می‌کنند و برخی دیگر از این فرماندهان از بهر اطمنیان از رفاه خانواده خود و طرف‌داران‌شان از نبرد اجتناب می‌ورزند تا واحد نظامی که برای آنها منبع تامین درآمد هستند را حفظ کنند.
در ادامۀ این گزارش آمده است، پیشرفت‌هایی در بخش‌های مختلف افغانستان انجام شده و برخی از مقامات نظامی از کنار برکنار و تحت تعقیب قرار گرفتند.
ژنرال کیسر می‌گوید که آماده‌گی نیروهای افغانستانی ۱۰ تا ۲۰ درصد بیشتر از پیش بوده و نیروهای ویژه به رغم مبارزات سنگین در سال گذشته، توانسته‌اند به هدف برنامه‌ریزی شده که یک سوم در حال مبارزه،‌ یک سوم در حال استراحت و یک سوم آنان نیز در حال آموزش هستند، رسیده است.
این در حالی است که بازرس ویژه امریکا در بازسازی افغانستان چندی پیش با انتشار گزارشی مدعی سربازان خیالی در ارتش افغانستان شده بود.
به گفتۀ کارشناسان، فساد ناشی از ارایه فهرست این سربازان که اصلاً وجود خارجی ندارند، بسیار خطرناک‌تر از شبه‌نظامیان طالبان است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.