وزارت صحت: بمب مادر هیچ زیانی به محیط زیست نرسانیده‌است

۲۸ حمل ۱۳۹۶

مقام‌ها در وزارت صحت عامه می‌گویند که پرتاپ بزرگترین بمب غیرهسته‌یی بمب مادر در ولسوالی اچین ننگرهار هیچ تلفات ملکی را در پی نداشته ‌است.
آنان هم‌چنان با معمولی خواندن «بمب مادر» می‌گویند که این بمب تنها از حجم بیشتر نسبت به سایر بمب‌های استفاده‌شده برخوردار بوده و هیچ نوع زیان‌های ژنتیکی و محیط زیستی را در قبال ندارد.
MANDEGARداکتر وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه، دیروز در نشست خبری در پیوند به پرتاپ بزرگترین بمب غیر هسته‌یی ارتش امریکا بر ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، یادآور شد که بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که در این حادثه تنها تروریستانی متعلق به گروه داعش کشته شده‌اند.
مجروح با بیان ‌اینکه ارتش ‌امریکا و دولت پیش از پرتاپ این بمب تمام جوانب صحی را در نظر گرفته ‌بود افزود که تاکنون هیچ متضرر ملکی از این حادثه در وزارت صحت عامه ثبت نشده‌است.
او خاطر نشان کرد که در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار ۱۵ مرکز صحی فعالیت دارد، اما تاکنون در هیچ یکی کسی که از این حادثه متضرر شده‌باشد مراجعه نکرده‌است.
سخنگوی وزارت صحت در حالی تلفات غیر ملکی را رد می‌کند که پیش از این برخی از رسانه‌ها گزارش کرده‌ بودند که امریکا به جای هدف قرار دادن مرکزهای اصلی داعش، بزرگترین بمب‌اش را در روستای مومند دره به آزمایش گرفته‌است.
وحید مجروح در قسمت دیگر سخنان خود تاکید کرد که بمب پرتاپ شده یک بمب معمولی بوده و هیچ‌گونه عوارض ژنتیکی و محیط زیستی را در قابل ندارد.
او علاوه کرد که در این بمب هیچ‌گونه مواد مضره استفاده نشده ‌بود و تنها به‌خاطر حجم بیشتر خود از قدرت تخریب بالایی برخوردار بود.
مجروح در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که پیش از این آگاهان محیط زیست در تماس با رسانه‌ها گفته ‌بودند که این نوع بمب‌ها حامل آلاینده‌های سرب، کادمیم و جیوه اند که سبب شیوع بیماری‌های سرطانی، تنفسی، مشکلات هاضمه، سوء شکل جنین، سکته‌ها، بلندرفتن فشار خون و ضعف بینایی می‌شوند.
گفتنی است که شام روز پنجشنبۀ هفتۀ گذشته، نیروهای امریکایی بزرگترین بمب غیر هسته‌یی دنیا موسوم به «مادر بمب‌ها» را بالای روستای مومند درۀ ولسوالی اچین که در بین دو کوه واقع شده و پناهگاه داعشیان شده بود، پرتاب کردند. بربنیاد آمار نیروهای امنیتی تاکنون از محل رویداد ۹۲ جسد داعشی دریافت شده‌است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.