۱۰۰ هزار تن در جنگ‌های امسال افغانستان بیجا شده‌اند

گزارشگر:سه شنبه 9 جوزا 1396 - ۰۸ جوزا ۱۳۹۶

ملل متحد روز دوشنبه گزارش داد که جنگ از آغاز سال ۲۰۱۷ به این‌سو بیش از۱۰۰هزار تن را مجبور گردانیده تا خانه‌هایشان را ترک گویند.
در آماری که توسط دفتر هماهنگی بشری ملل متحد نیز ارائه شده، گفته شده است که شمار ۱۰۳ هزار و ۲۲۹ نفر بیجا شده، کاهش بیجا شده‌گان را mandegar-3در مقایسه با عین دوره در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.
تحلیلگر دفتر هماهنگی امور اجتماعی ملل متحد دلایل زیادی را عامل این کاهش بیجا شده‌گان خوانده است. یکی از دلایل این است که برخی جنگ‌ها مانند سال گذشته درعین منطقه ادامه دارند، این به معنای آن ست که بسیاری قبلاً فرار کرده اند.
دوم این که، فقر بسیار زیاد شده است و برخی مردم دیگر توانائی مالی آن را ندارند تا با خانوده های بزرگ به سایر مناطق بروند.
همچنان نا امنی در شهرهایی که قبلاً پناهگاه امنی محسوب می‌شدند، مثلاً شهر کابل نیز افزایش یافته است. این شهرها به طور منظم مورد حمله طالبان و جنگجویان داعش قرار می‌گیرند. ازماه جنوری به اینسو صدها ملکی کشته و یا زخمی گردیده اند.
شمال افغانستان که قبلاً آرام بود، اکنون ۴۲ درصد بیجا شده گان از آنجا می‌باشند. جنوب که مرکز اصلی شورشگری پندانشه می‌شد، در ماه‌‌های اخیر شاهد یک سلسله از شدیدترین جنگ‌ها بوده و ۳۱ در صد بیجا شده‌گان از آنجا می‌باشند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.