مشاور ارشد کاخ سفید: معادن افغانستان به امنیت ملی امریکا گره خورده است

گزارشگر:یک شنبه 8 اسد 1396 - ۰۷ اسد ۱۳۹۶

mandegar-3یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید با تایید گزارش روزنامه نیویارک تایمز مبنی بر علاقمندی ترامپ به استخراج معادن افغانستان، گفت: در عصر کنونی نمی‌توان بحث اقتصاد را از امنیت ملی جدا کرد.
معاون دستیار دونالد ترامپ در مصاحبه با صدای امریکا گفت: برای دانستن اینکه آیا امریکا در جنگ افغانستان برنده خواهد شد و یا خیر باید به این پرسش پاسخ داد که چرا افغانستان برای امریکا اهمیت پیدا کرد و منافع ملی که واشنگتن را به کابل وصل کرده است، کدام هستند.
گورکا که یکی از مشاوران تیم امنیت ملی کاخ سفید نیز هست، افزود: ایالات متحده پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نیروهای خود را به افغانستان فرستاد تا از این کشور برای حمله علیه امریکا استفاده نگردد.
معاون دستیار ترامپ در ادامه گفت اگر تعریف ماموریت امریکا در افغانستان همین باشد که واشنگتن نگذارد از افغانستان برای حملات گسترده علیه امریکا استفاده شود، پس به گفته وی امریکا می تواند در جنگ افغانستان پیروز شود.
این مقام ارشد کاخ سفید همچنین افزود: مشکل در ۱۶ سال گذشته (ماموریت امریکا در افغانستان) این بوده که ما پس از سپری شدن هر ۱۰ ماه تعریف پیروزی خود را تغییر دادیم. این کار به نفع ارتش و منافع ملی ایالات متحده نبوده است.پ
گورکا گفت که دولت دونالد ترامپ اکنون نمی‌خواهد سیاست بازنگری شده واشنگتن در قبال افغانستان را فاش سازد و یا در مورد پیامد های احتمالی آن صحبت کند.
به گفته گورکا، این کاری است که دولت قبلی امریکا به رهبری «باراک اوباما» آن را انجام داده بود.
وی با انتقاد از اعلام پیش از وقت سیاست امریکا در قبال افغانستان توسط دولت اوباما گفت که از این اقدام، دشمنان و رقبای ایالات متحده سوء استفاده کردند.
وی افزود: دولت ترامپ نمی خواهد اشتباهات ۱۶ سال گذشته امریکا در افغانستان را تکرار کند.
معاون دستیار دونالد ترامپ اذعان کرد که در بسیاری موارد استراتژی امریکا در قبال افغانستان بر مبنای فرضیه های نادرست بنا شده بود.
گورکا در پاسخ به این پرسش که آیا وی گزارش روزنامه نیویارک تایمز مبنی بر علاقمندی ترامپ به استخراج معادن افغانستان را تایید می‌کند و یا خیر گفت: نمی‌خواهد درباره این گزارش اظهار نظر کند، اما افزود که در عصر کنونی نمی‌توان بحث اقتصاد را از امنیت ملی جدا کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.