کشـف سنـگ‌هـای گـران‌قیـمت در ارگ

گزارشگر:دوشنبه 23 اسد 1396 - ۲۲ اسد ۱۳۹۶

اطلاعات روز: ارگ ریاست‎جمهوری اعلام کرد که مقدار سنگ‌های گران‌قیمت مربوط وزارت معادن که مدت ۲۵ سال در یکی از اتاق‌های ارگ نگهداری می‌شد امروز کشف و شناسایی شد.
mandegar-3ارگ ریاست‌جمهوری با نشر خبرنامه‌یی گفته است مقدار سنگ‌های گران‌قیمت که سال‌ها در یکی از اتاق‌های ارگ نگهداری می‌شد، توسط هیاتی متشکل از انجنیران وزارت معادن و پترولیم و ریاست‌های حفظ و مراقبت، تدارکات و خدمات دفتر ریاست جمهوری، شناسای و برای حفظ بهتر آن تدبیری سنجیده شد.
بربنیاد خبرنامه این سنگ‌های قیمتی اخیراً در هنگام بررسی یکی از اتاق‌های مربوط به دروازه‌ی ارگ بدست آمده است.
در سال ۱۳۷۱ راکتی به محل نگهداری این سنگ‌ها در وزارت معادن اصابت کرد. بعد به منظور حفظ و مراقبت، سنگ‌‌ها به ارگ منتقل شد.
در خبرنامه آمده است که انجنیر محمد نبی مطهری و انجنیر مرزا، دو تن از کارمندان ریاست سروی جیولوجی-معدن که در ترکیب این هیات شامل بودند، در رابطه به سنگ‌های گران‌قیمت معلومات دادند. آنان گفتند که مقدار و کیفیت سنگ‌های مذکور به صورت دقیق معلوم نیست؛ گمان می‌رود که لاجورد، گرانیت، عقیق، آمتیست، بریل، میکرولیت، تورمالین تخنیکی، بیروج میده شامل این شامل این مجموعه باشند.
انجنیران گفته‌اند این سنگ‌ها در سال‌ها و حکومت‌های قبلی هنگام قاچاق به بیرون از کشور ضبط شده و اسناد جریان ضبط آن نیز موجود است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.