رییس‌جمهور کرزی به نیروهای خارجی: به مراکز اصلی تروریسم بپردازید

- ۲۵ قوس ۱۳۹۱

رییس‌جمهور کرزی از نیروهای خارجی خواسته است که از روستاهای افغانستان بیرون شوند و به مراکز اصلی تمویل و تجهیز تروریستان بپردازند. او همچنان از وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی اطمینان داد.
حامد کرزی که روز گذشته در حضور دیپلومات‌های کشور در کنفرانس توسعۀ سیاست خارجی افغانستان سخن می‌گفت، یک بار دیگر تاکید کرد که نیروهای بین‌المللی باید به مراکز تروریسم توجه کنند و از روستاهای افغانستان بیرون شوند.
کرزی گفت: «ما می‌خواهیم که قوت‌های خارجی از دهات افغانستان، از خانه‌های افغانستان، از کوچه و بازار افغانستان، زودتر بیرون شوند و به مراکز نظامی خود بروند و از آنجا، آهسته آهسته انتقال خود به سمت ۲۰۱۴ و خروج از افغانستان را تکمیل کنند».
کرزی افزود: «از دید ما، جنگ با تروریسم در خاک افغانستان نیست… بلکه جنگ علیه تروریسم تنها و تنها در جایی موفق می‌شود که پناهگاه و تمویل‌گاه تروریسم است و جایی است که تروریسم مفکوره می‌گیرد». او گفت کشورهای عضو ناتو و امریکا در اظهارات‌شان به این مسایل اشاره کرده اند، اما این کافی نیست.
کرزی گفت که افغانستان تلاش دارد روند انتقال مسوولیت‌های امنیتی زودتر از وقت تعیین شده تکمیل گردد. به گفتۀ او، هرچند قرار است روند انتقال مسوولیت‌ها تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تکمیل گردد، اما نیروهای امنیتی افغانستان قبل از این تاریخ، در سال ۲۰۱۳ مسوولیت‌های امنیتی کشورشان را به عهده می‌گیرند.
کرزی همچنان تاکید کرد که افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ نه تنها دچار تنش دیگر نمی‌شود، بلکه روند پیشرفت خود را ادامه می‌دهد. او افزود: «من اطمینان کامل دارم که خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نه تنها که باعث کمبود در کار و امنیت ما نمی‌شود، بلکه باعث بهبود در امنیت و زنده‌گی ما می‌شود. به معنای دیگر، ما قسمی که صاحب این خاک هستیم، به نمایش می‌گذاریم که صاحب این خاک هستیم».
حامد کرزی به دست آوردهای کشورش در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت که حکومت‌اش تلاش کرده است روابط مستقلانه خود را با همه کشورها حفظ کند. کرزی گفت که افغانستان با هندوستان روابط استراتژیک و با پاکستان روابط «برادرانه» دارد. او گفت کابل توانسته روابط خود را همزمان با روسیه، امریکا، ایران و چین حفظ کند.
آقای کرزی گفت که روابط استراتژیک با هندوستان به عنوان کشوری در منطقه و با ایالات متحده امریکا به عنوان نیرومندترین کشور در غرب، برای افغانستان اهمیت حیاتی دارد. اما او تاکید کرد که این روابط به هیچ صورتی نمی‌تواند به قیمت روابط افغانستان با دیگر کشورهای جهان باشد.
کرزی افزود: «ایران درک کند که افغانستان براساس ضرورت‌هایی که دارد، به متحدی مانند امریکا ضرورت دارد. و امریکا درک کند که افغانستان به دلیل همسایگی، همزبانی، همدینی و هم فرهنگی، روابط بزرگ تاریخی خود با ایران را به هر قیمتی که شده، نگهدارد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.