ادارۀ ملی امور تنظیم دارو و محصولات صحی: فعالیت بیش از ۸۰۰ شرکت وارد کنندۀ دارو را به تعلیق درآورده‌ایم

- ۰۶ عقرب ۱۳۹۶

mandegar-3مسوولان در اداره ملی امور تنظیم ادویه و محصولات صحی می‌گویند که در سه ماه گذشته فعالیت بیش از ۸۰۰ شرکت وارد کننده دارو در افغانستان به دلیل فعالیت‌های غیرقانونی به حالت تعلیق در آمده است.
بازار گرم فروش داروهای غیرقانونی در افغانستان یکی از جدی‌ترین چالش‌های حکومت بوده است. چالشی که عدم کنترول و نظارت آن یکی از دلایل رونق گرفتن بازار این داروها گفته می‌شود. داروهای ارزانی که استفاده از آن اکثراً بازی با جان انسان‌ها گفته می‌شود.
به تازه‌گی اداره ملی امور تنظیم ادویه و محصولات صحی برای کنترول این روند، فعالیت بیش از ۸۰۰ شرکت وارد کننده دارو در افغانستان را به حالت تعلیق در آورده است.
نورشاه کامله‌وال رییس اداره ملی تنظیم امور ادویه و محصولات صحی رور شنبه ( ۶ عقرب ) در یک نشست خبری در کابل گفت که آنان به دلیل تنظیم و کنترول داروها در افغانستان این کار را کرده است.
آقای کامه وال گفت:» در سه ماه گذشته بر علاوه از تنظیم و کنترول ادویه در مارکیت توسط بازرسی منظم و معمول، اسناد و فعالیت‌های شرکت‌های توریدی ادویه را مرور نمودیم که در این راستا جوازهای ۸۱۷ شرکت از جمله ۱۱۹۳ شرکت وارد کننده ادویه بنا بر عدم فعالیت در چوکات قانون و مقرره به تعلیق در آورده شده است».
وی تاکید کرد که این شرکت‌ها تا یک ماه آینده فرصت دارد تا فعالیت‌های شان را قانونی کند و در غیر آن جواز فعالیت‌های آنان به اساس قانون این اداره به صورت دایمی سلب خواهد شد.
به گفته‌ آقای کامه وال اداره ملی امور تنظیم ادویه و محصولات صحی، فعالیت ۱۱۳ شرکت خارجی تولید کننده دارو را که به گونه غیرقانونی در افغانستان دارو صادر می‌کرد را نیز غیرقانونی اعلام کرده است.
وی تاکید کرد که فعالیت‌های این شرکت‌های خارجی در زمینه صادرات دارو در افغانستان در نزد اداره ملی تنظیم ادویه و محصولات صحی ثبت نبوده و آنان به گونه غیرقانونی فعالیت داشتند.
همزمان با این آقای کامه وال می‌گوید که اداره ملی تنظیم ادویه ومحصولات صحی کمپاین سراسری جمع آوری ادویه‌های غیرقانونی را نیز آغاز کرده است. وی تاکید کرد که دور اول این کمپاین دوازه هفته بوده و در سراسر کشور فعالیت ادامه دارد. هدف از این کمپاین جمع آوری ادویه‌های غیرقانونی و بی‌کیفیت گفته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.