وزیر عدلیه: جواز فعالیت ۴۵ حزب سیاسی لغو شده است

گزارشگر:یک شنبه 14 عقرب 1396 - ۱۳ عقرب ۱۳۹۶

وزیر عدلیه کشور می‌گوید که این وزارت در سه سال گذشته جواز فعالیت ۴۵ حزب سیاسی را لغو کرده است.
عبدالبصیر انور وزیر عدلیه، روز شنبه (۱۳ عقرب) در یک نشست خبری در کابل گفت که احتمال دارد جواز فعالیت شمار دیگر از احزاب نیز لغو شود.
mandegar-3آقای انور بیان داشت:» از میان تعداد ۱۱۰ حزبِ که در وزارت عدلیه ثبت شده بودند، جواز فعالیت تعداد ۴۵ حزب سیاسی در جریان سه سال گذشته لغو شده است».
وی عدم فعالیت موثر و دامن زدن به اختلافات قومی از سوی این احزاب را دلیل لغو جواز فعالیت آنان خوانده بیان داشت که وزارت عدلیه در نظر دارد که جواز فعالیت احزابی که عملکردشان مطابق قانون نباشد را لغو کند.
وی که درباره کارکردهای سه ساله وزارت عدلیه سخن می‌‎گفت بیان داشت که این وزارت در سه سال گذشته برای ۳ هزار سازمان اجتماعی جواز فعالیت صادر کرده است.
آقای انور، کارکردهای این وزارت را در بخش تصویب قوانین در جریان این سه سال بی پیشینه خوانده بیان داشت که این وزارت توانسته تعداد ۴۱۱ سند تقنینی که به تعداد ۲۷۶ سند مهم قانونی راشامل می‌شود در طول این سه سال تهیه کند.
به گفته وی، کد جزا، قانون مجازات قاچاق انسان، قانون حمایت اطفال، قانون تدارکات، قانون گمرکات، قانون کاپی رایت و قانون انتخابات از جمله سندهای مهم قانونی است که در جریان سه سال گذشته توسط این وزارت طی مراحل و تصویب شده اند.
وی همچنان با اشاره به کارکردهای این وزارت در بخش جلوگیری از غصب املاک دولت تصریح نمود که در جریان این سه سال از غصب حدود ۳۶هزار جریب زمین و حیف و میل ۲۹میلیون دالر و بیش از ۲میلیارد افغانی از املاک ودارایی‌های دولت در ولایت‌های مختلف کشورتوسط افراد زورمند جلوگیری شده است.
وزیر عدلیه در اخیر خاطر نشان ساخت که این وزارت مصمم است تا با غاصبین زمین به طور جدی مبارزه نموده و آنان را سر جای شان بنشاند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.