دبیرکل ناتو: نیروهای خود را در افغانستان افزایش می‎دهیم

گزارشگر:چهار شنبه 17 عقرب 1396 - ۱۶ عقرب ۱۳۹۶

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو تاکید کرده که خاک پاکستان تاهنوز پناهگاه امنی برای سران طالبان و سایر گروه‌های تروریستی است.
ینس استولتنبرگ که روز سه‌شنبه (۱۶ عقرب) در نشست خبری در بروکسل پایتخت بلجیم صحبت می‌کرد، از وجود پناهگاه‌های امن تروریستان در خاک پاکستان به شدت انتقاد کرد.
وی گفت که هنوز جنگجویان و شورشیان طالب و سایر گروه‌های هراس افگن در خاک پاکستان از پناهگاه‌های امن برخوردار اند و حملات‌شان را در خاک افغانستان سازماندهی می‌کنند.
او افزود:» ما این مساله را چندین بار به گونه مستقیم با پاکستان در سطح سیاسی و سطح فرماندهی نظامی مطرح کردیم، این کشور باید علیه پناهگاه های امن تروریستان اقدام کند».
دبیر کل ناتو تاکید نمود که، نباید پناهگاهی برای هراس افگنان وجود داشته باشد، سازمان ناتو تلاش‌های منظم را با پاکستان آغاز کرده است تا چالش‌های بزرگی که در رابطه با طالبان وجود دارد را به صورت مشترک مورد ارزیابی قرار دهند.
به گفته وی، شماری زیادی کشورها از تلاش‌های دولت افغانستان در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنند، اگر کشور‌های منطقه نیز کمک کنند، مبارزه با تروریستان بسیار موثرتر به پیش خواهد رفت.
استولتنبرگ با اشاره با حمایت سازمان ناتو از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بیان داشت:»ما تصمیم گرفتیم تا حمایت خود را تقویت کنیم، مهم ترین بخش این است که ما نیروهای خود را در افغانسان افزایش می‌دهیم تا افغان ها قادر به شکستن بن بست شده و به طالبان بفهمانند که شما نمی‌توانید، در میدان جنگ پیروز شوید و باید به پروسه صلح بپیوندید».
وی درباره این که سازمان ناتو چه تعداد سرباز دیگر را به افغانستان می‌فرستد چیزی نگفت اما بیان داشت که این موضوع روز آینده در نشست وزرای دفاع ناتو به بحث گرفته خواهد شد.
دبیرکل ناتو در این باره افزود که حمایت سازمان ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان افزایش یافته و روی تقویت نیروهای هوایی و نیروهای ویژه افغانستان تمرکز بیشتر صورت خواهد گرفت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.