امریکا: پاکستان تغییر نکرده است

گزارشگر:یک شنبه 21 عقرب 1396 - ۲۰ عقرب ۱۳۹۶

mandegar-3جنرال جان نیکلسون، فرمانده ائتلاف نظامی تحت رهبری ناتو در افغانستان گفت، پاکستان از زمانی که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا سیاست جدیدش برای افغانستان و کلیت منطقه را اعلام کرده هیچ تغییری در رفتارش نداده است در حالی که در این سیاست مشخصا از پاکستان خواسته شده که اقدامات بیشتری در قبال تروریسم انجام دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، جنرال نیکلسون بعد از نشستی با وزرای دفاع ناتو در شهر بروکسل به خبرنگاران در پاسخ به اینکه آیا تاکنون هرگونه افزایش همکاری از جانب پاکستان برای از بین بردن پناهگاه‌های طالبان مشاهده کرده گفت: خیر، من هنوز تغییری در رفتار آنها ندیده‌ام‌.
نیکلسون خاطر نشان کرد: شما اظهارات علنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و دیگر مقامات از جمله جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا، جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک و رکس تیلرسون، ‌وزیر امور خارجه را شنیده‌اید. بنابراین ما در عالی‌ترین سطوح در حال تعامل با پاکستانی‌ها هستیم تا با یکدیگر علیه این تروریست‌ها که ثبات کل منطقه را تضعیف می‌کنند، همکاری کنیم.
این در حالی است که ماه گذشته میلادی دونالد ترامپ از پاکستان بابت نقشش در کمک به آزاد شدن یک شهروند امریکایی به نام «کایتلان کولمن» و خانواده‌اش از اسارت شبکه حقانی که وابسته به طالبان است تقدیر کرده بود.
دولت ترامپ اعلام کرده که در راستای راهبرد جدیدی برای جنوب آسیا قصد دارد تضمین کند که هیچ پناهگاه امنی برای تروریست‌ها در پاکستان و افغانستان وجود نداشته باشد.
جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا در مقر ناتو در شهر بروکسل گفت: راهبرد جدید برای جنوب آسیا شامل منطقه‌ای کردن و تغییر آرایش نیروها، تقویت آنها و آشتی به عنوان یک هدف سیاسی است.
ماتیس گفت: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ سازمان تروریستی در این منطقه نتواند پناهگاه امن به دست آورد و با توجه به اینکه پاکستان
مرز طولانی با افغانستان دارد پس اولویت پیدا می‌کند.
وزیر دفاع امریکا تصریح کرد: ما دست به یک تلاش سراسری در دولت زده‌ایم و تلاش‌های بین‌المللی را نیز به پیش می‌بریم و یکی از دلایلی که در اینجا در این باره بحث می‌کنیم این است که اطمینان حاصل کنیم همه ما درخصوص موضع‌مان هم راستا باشیم.
ماتیس درمورد مذاکراتی که با دیگر کشورهای عضو ناتو انجام داده گفت: این نشان دهنده هم راستا بودن قابل توجه ما است چراکه همه ما همکاری می‌کنیم تا پاکستان را وادار کنیم هرآنچه که بتواند برای قطع شریان‌های تروریست‌ها و شبه‌نظامیان انجام دهد.
او خاطر نشان کرد: راه‌هایی وجود دارد که امریکا می‌تواند با استفاده از آنها به پاکستان پاداش دهد و راه‌هایی نیز است که جامعه بین‌المللی می‌تواند با استفاده از آنها پاکستان را پاسخگو بدهد اما اصلی که ما داریم این است که ما می‌خواهیم با پاکستان همکاری کرده و راهبردمان را عملی سازیم تا دیگر تهدیدی از جانب آن سوی مرز در این کشور وجود نداشته باشد. این یک تلاش بین‌المللی است نه فقط تلاشی مختص به امریکا.
ماتیس گفت: اینکه ما اکنون به شکل بین‌المللی هم راستا هستیم و کارهایی که ما انجام می‌دهیم احتمالا نمایانگر بزرگترین تغییر است.
ماتیس در نشست وزرای دفاع ناتو گفت: او و همکارانش مشغول به هماهنگ کردن جنگشان علیه تروریست و گام‌های بعدی از افغانستان تا خاورمیانه هستند.
کشورهای عضو ناتو و شرکای این ائتلاف در حال نهایی کردن طرح افزایش سربازان و حمایت‌ها در افغانستان هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.