سفیر افغانستان در دهلی: هند در بخش امنیتی کمک‌مان کند

گزارشگر:سه شنبه 21 قوس 1396 ۲۰ قوس ۱۳۹۶

سفیر افغانستان در دهلی‌نو از مقامات هندی خواست تا از کشورش علاوه بر زمینه‌های زیرساختی و ظرفیت‌سازی در بخش امنیتی نیز حمایت کند.
شیدا محمد ابدالی سفیر افغانستان در هند در گفت‌وگو با «گاورننس نو» اظهار داشت تاکنون مقامات هندی از افغانستان در زمینه زیرساخت‌ها و mandegar-3ظرفیت‌سازی کمک کرده است و بار دیگر از هند می‌خواهیم تا ما را در زمینه امنیتی نیز حمایت کند.
این در حالی است که مقامات ارشد پاکستانی بارها تاکید کرده‌اند که نقش نظامی دهلی‌نو در افغانستان خط قرمز آنهاست و هرگز آن را تحمل نخواهند کرد.
ابدالی درباره نقش هند درباره آموزش نیروهای امنیتی افغان نیز گفت: تاکنون ۴ هزار و ۹۰۰ نظامی افغان در هند آموزش دیده‌اند و اکنون نیز ۳۰۰ افسر در این کشور در حال آموزش هستند.
وی خاطر نشان کرد چین نیز منافع مستقیمی از ثبات و صلح در افغانستان دارد و بنابراین پکن باید از نفوذ خود بر پاکستان برای جلوگیری از حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی علیه افغانستان استفاده کند.
ابدالی تصریح کرد: نه تنها چین با افغانستان مرز مشترک دارد، بلکه در این کشور نیز سرمایه‌گذاری کرده است. بنابراین اگر تاثیر ناامنی در افغانستان به کشورهای جنوب آسیا نیز گسترش یابد، چین نیز تحت تاثیر این ناامنی‌ها قرار خواهد گرفت.
وی افزود: چین سرمایه‌گذاری‌هایی را در معادن زغال سنگ و سنگ آهن افغانستان انجام داده اما تاکنون به دلیل وضعیت امنیتی در این کشور کار استخراج را آغاز نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.