سفارت چین در کابل: علاقه‌مند همکاری در بخش نظامی با افغانستان هستیم

گزارشگر:یک شنبه 1 دلو 1396 - ۳۰ جدی ۱۳۹۶

mandegar-3معاون سفیر جمهوری خلق چین در کابل از آمادگی کشورش برای پشتیبانی ازحکومت افغانستان در بخش نظامی خبر می‌دهد.
ژانک ژیکسین معاون سفیر جمهوری خلق چین در افغانستان روز شنبه (۳۰ جدی) در نشست بررسی روابط دو جانبه افغانستان و چین در کابل از آمادگی کشورش برای حمایت از حکومت افغانستان در بخش‌های مختلف خبر داد.
آقای ژیکسین گفت که افغانستان و چین که مدت ۶۳ سال از روابط دوستانه‌شان می‌گذرد همیشه روابط مسالمت‌آمیز با هم داشته و از ثبات یکدیگر نیز حمایت کرده اند.
وی نقش افغانستان را در اقتصاد منطقه ای بسیار مهم دانسته بیان داشت که کشور چین از این جهت در بخش‌های بازسازی و تطبیق پروژه‌های انکشافی حکومت افغانستان را تاکنون حمایت کرده است.
معاون سفیر چین در کابل از تمایل کشورش برای همکاری با افغانستان در بخش‌های مختلف از جمله بخش نظامی خبر داده اظهار داشت، که ثبات و امنیت افغانستان برای جمهوری خلق چین اهمیت اساسی دارد از این رو چین تصمیم گرفته که در بخش نظامی نیز افغانستان را همکاری کند.
در همین حال عبدالکریم خرم رییس دفتر رییس جمهور پیشین افغانستان در این نشست نقش کشور چین را برای برقراری ثبات در افغانستان مهم عنوان کرد.
آقای خرم گفت که کشور چین که در دهه‌های پیشین همواره روابط مثبت و دوستانه ای با افغانستان داشته است هم اکنون نیز از ثبات و امنیت در کشور حمایت می‌کند.
وی با اشاره به ضرورت روبه افزایش انرژی در چین و وجود ظرفیت رفع این نیازمندی در آسیای میانه، نقش افغانستان را به عنوان یک مسیر ترانزیتی فوق العاده مهم ارزیابی کرده بیان داشت که این دو کشور در بخش‌های امنیتی و اقتصادی همکاری‌های خوبی می‌توانند با یکدیگر داشته باشند.
اما وی در این باره افزود که تعدادی در درون دولت افغانستان برای خوش خدمتی به ایالات متحده امریکا به روابط افغانستان و چین بی توجهی کرده و مانع تحکیم روابط بین این دوکشور می‌شوند.
رییس دفتر رییس جمهور پیشین در ادامه روابط مناقشه آمیز چین و امریکا را مورد اشاره قرار داده و مدعی شد که ایالات متحده برای محدود ساختن نقش چین در افغانستان تلاش می‌کند تروریستان را در کشور مورد پشتیبانی قرار دهد.
وی در این بخش با اشاره به حمایت تروریستان توسط اسلام آباد و روابط استراتیژیک اسلام آباد واشنگتن تصریح کرد که امریکا و پاکستان در تلاش نا امن نگه داشتن افغانستان و تبدیل این کشور به لانه‌های امن تروریسم است در حالی که چین کاملا عکس نقش امریکا را در افغانستان بازی کرده و از ثبات حمایت می‌کند.
آقای خرم در اخیر خواهان باز بینی روابط استراتِیژک افغانستان با امریکا شده و تاکید کرد که حکومت افغانستان به دلیل وجود زمینه‌های مشترک همکاری با کشور چین روابط خود با این کشور را باید تقویت کند.
از سوی دیگر عبدالباقی امین رییس مرکز مطالعات استراتیژیک افغانستان را شاهرگ ثبات چین عنوان کرد.
آقای امین گفت که افغانستان به دلیل موقعیت حساس جغرافیایی خود در ثبات وبی ثباتی چین تاثیر اساسی داشته واین مساله ظرفیت خوبی است برای آنکه دولت مردان افغان همکاری این کشور را در بخش های امنیتی، بازسازی و تجاری جلب نماید.
گفتنی است که مدت ۶۳ سال از آغاز روابط دیپلماتیک افغانستان و چین می گذرد، این دو کشور تاکنون روابط دوستانه دیپلوماتیک داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.