والـی بلـخ: دربارۀ ادامۀ کار حکومت وحدت ملی رای‌‌زنی می‎کنیم

گزارشگر:دوشنبه 7 حوت 1396 - ۰۶ حوت ۱۳۹۶

والی بلخ می‌گوید که در آیندۀ نزدیک نشست بزرگ حقوق‌دانان را برگزار خواهد کرد تا آنان با تفسیر قانون اساسی واضح بسازند که مدت کار حکومت چه زمانی به سر می‌رسد.
mandegar-3استاد عطا محمد نور والی بلخ که روز یکشنبه (۶ حوت) در مراسم پایانی «گفتمان مشورتی نخبه‌ها» در مزار شریف صحبت می‌کرد گفت که حقوق دانان با تفسیر قانون اساسی باید بگویند که مدت کار حکومت چه زمانی به سر می‌رسد.
آقای نور گفت: «حقوق دانان کشور را جمع می‌کنیم که در مورد قانون اساسی به ویژه ماده ۶۱ قانون اساسی تفسیر داشته باشند که دوره ریاست جمهوری در اول ماه جوزای سال پنجم ختم می‌شود یا خیر؟».
به گفته وی، هرچند ماده ۶۱ قانون اساسی به حدی واضح است که نیاز به تفسیر ندارد ولی این حکومت نمی‌فهمد.
والی بلخ در ادامه بیان داشت که پس از نشست حقوق دانان، دو نشست بزرگ علما را یکی به شکل حوزه‌ای و دیگری از سراسر افغانستان جمع می‌کند تا یک بحث بزرگی را در مورد حفظ ارزش های ملی کشور انجام دهند.
به گفته او، در شرایط کنونی به این بحث‌ها نیاز است.
آقای نور بار دیگر به دزدی‌های میلیاردی در کمیسیون تدارکات ملی اشاره کرد و گفت که افغانستان جزو کشورها مفسد جهان شناخته شده است و باید روزی از این فساد پرسیده شود.
او تاکید کرد که حکومت وحدت ملی در مبارزه با فساد، خارجی‌ها را فریب می‌دهد؛ «یا خارجی‌ها نمی‌فهمند و یا شریک جرم هستند که در این مورد خاموش اند».
والی بلخ، وضعیت اقتصادی، آزادی بیان و سرکوب فعالیت های مدنی مردم را به حدی بد توصیف کرد و گفت که فقر از ۳۴ درصد به ۳۹ درصد رسیده، ۱۵۰ رسانه در دوران این حکومت بسته شده و جنبش‌های مدنی به شکل فاجعه بار سرکوب می‌شوند.
آقای نور تصریح کرد که با وجود هزینه ۱۰ میلیارد دالری، افغانستان هنوز در فهرست بزرگترین کشورهای تولید کننده مواد مخدر جهان است؛ ولی «اگر بخشی این پول را در اختیار ما قرار داده می‌شد کشت تریاک را گم می‌کردیم».
به گفته وی، مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نه تنها موثر نبوده بلکه کشت تریاک نسبت به سال گذشته ۶۳ درصد افزایش یافته است.
وی یاد آور شد که درآمد سالانه تریاک ۳ میلیارد دالر است که اکثرآً به جیب مافیا و طالبان می‌رود.
والی بلخ با اشاره به این نا‌بسامانی‌ها در کشور خاطر نشان کرد، یک سروی نشان داده است که ۶۱ درصد مردم گفته اند که کشور به سمت نادرست روان است.
آقای نور بیان داشت که رییس جمهور روزانه در کارهای کوچک مثل تعیینات سطح پایین وقت خود را مصرف می‌کند؛ «ما سند داریم که رییس جمهور ۱۲ دریور کمیسیون انتخابات را خودش مقرر کرده است» و به وضعیت مردم توجه ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.