مجلس سنا: اظـهارات اسحـاق گیـلانی خـلاف منـافع ملـی است

گزارشگر:دو شنبه 6 حمل 1397 - ۰۵ حمل ۱۳۹۷

mandegar-3مجلس سنا می‌گوید که اظهارات اسحاق گیلانی خلاف منافع ملی است و حکومت افغانستان باید آقای گیلانی را زیر پیگرد قرار دهد.
فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا در نشست روز یکشنبه (۵ حمل) این مجلس، در واکنش به اظهارت اسحاق گیلانی گفت که اظهارات آقای گیلانی خلاف منافع ملی و قوانین نافذه کشور است و هیچ اخلاق و آداب جواز چنین اظهاراتی را نمی‌دهد.
آقای مسلم یار گفت: «نهادهای امنیتی باید کسانی را که حلقه غلامی به گوش شان کرده اند را زیر پیگرد قرار دهند و از رییس جمهور غنی نیز می‌خواهیم که در این مورد جدی باشد تا دیگر کسی جراآت نکند برخلاف منافع ملی حرف بزند».
در همین حال، برخی سناتوران نیز گفته‌های اسحاق گیلانی را ضد منافع ملی افغانستان خوانده و تاکید کردند که دولت افغانستان هیچگاهی به کشورهای خارجی حتا به امریکا که بیشترین نیروهای نظامی در افغانستان دارد، اجازه نمی دهد تا از خاک افغانستان برعلیه کشور دیگر استفاده کنند.
انارکلی هنریار دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: «اسحاق گیلانی مدیون احسان پاکستان است که بر ضد منافع ملی افغانستان حرف زده است».
خانم هنریار دولت هند را از کمک کننده‌های اصلی دولت افغانستان خواند و افزود که دولت افغانستان هیچگاهی به هیچ کشور خارجی اجازه نمی‌دهد که از خاک کشور برعلیه کشور دیگری استفاده کند.
فوزیه سادات هم یاد آور شد که سید اسحاق گیلانی از دولت پاکستان پول می‌گیرد و بر خلاف منافع ملی افغانستان صحبت می‌کند.
جمعه الدین گیانوال دیگر عضو سنا هم گفت که سید اسحاق گیلانی دشمن مردم افغانستان است و هیچ تفاوتی با آنانیکه حملات انتحاری و انفجاری انجام می‌دهند، ندارد.
آقای گیانوال افزود که گیلانی باید در زندانی که انتحاری‌ها زندانی اند، توسط امنیت ملی زندانی شود.
رحمت الله اچکزی نیز گفت که سید اسحاق گیلانی معاش خور آی اس آی پاکستان است و باید به جرم خیانت به امنیت ملی افغانستان زندانی شود.
سید اسحاق گیلانی اخیراً در یک نشستی در اسلام آباد پایتخت پاکستان گفته است که هند از خاک افغانستان برعلیه پاکستان استفاده می‌کند.
آقای گیلانی همچنین گفته است که جنگ طالبان بر علیه امریکا همانند جنگ مجاهدین علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق است.
این اظهارات آقای گیلانی با واکنش‌های زیادی مواجه شده است. امنیت ملی نیز گفته است که اظهارات آقای گیلانی را بررسی می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.