وزیر انرژی و آب در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی آب: با کمبود شدید آب مواجه می‌شویم

گزارشگر:دو شنبه 6 حمل 1397 - ۰۵ حمل ۱۳۹۷

مسوولان وزارت انرژی و آب از کاهش منابع آبی در کشور خبر داده و گفته‌اند که منابع آبی با گذشت هر روز کاهش می‌یابد.
علی احمد عثمانی وزارت انرژی و آب همزمان با گرامی‌داشت از روز جهانی آب، هشدار می‌دهد که منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور به دلیل mandegar-3تغییر اقلیم و تخریب محیط زیست روز به روز کاهش می‌یابد.
آقای عثمانی که دیروز یکشنبه (۵ حمل) در مراسمی به مناسبت روز جهانی آب در کابل سخن می‌گفت، از معضل کاهش منابع آب در کشور هشدار داد.
آقای عثمانی گفت که مشکل تغییر اقلیم ناشی از گرم شدن زمین و تخریب محیط زیست با گسترش مناطق مسکونی و از بین رفتن پوشش گیاهی، اثرات مخربی بر منابع آبی سطحی و زیرزمینی افغانستان وارد کرده است.
آقای عثمانی گفت که با گرم شدن روز افزون دمای زمین و تغییر شکل برف به باران، کوهستان‌های برفگیر افغانستان قابلیت ذخیره سازی آب به پیمانه دهه‌های پیش را از دست داده و این مساله بر منابع آبی سطحی کشور تاثیر جدی به‌جای گذاشته است.
به گفته او، سال‌های پیش تولید سالانه آب‌های سطحی در افغانستان بیش از ۵۷ میلیارد متر مکعب بوده که این رقم در حال حاضر به ۴۹ میلیارد مترمکعب در سال رسیده است.
وی با اشاره به منابع آب‌های زیر زمینی کشور نیز بیان داشت که به گسترش مناطق مسکونی و شهری و عدم توجه به معیارهای جذب و ذخیره دوباره آب در این مناطق در کنار مصرف افزوده از منابع آب زیرزمینی کشور، این منابع به خصوص در شهرها رو به کاهش است و ممکن در سال‌های آینده مردم با مشکل کمبود آب روبرو شوند.
آقای عثمانی، تغییرات اساسی در چگونگی مدیریت منابع آب را با توجه به تخریب محیط زیست و تغییر اقلیم در کشور یک نیاز جدی دانسته و گفت که این تغییرات در بخش‌های قوانین، پالیسی، تشکیلات و کادر سازی در وزارت انرژی و آب روی دست گرفته شده است.
او هماهنگی میان اداره‌های مدیریت منابع آب و مصرف آب را با کاهش روز افزون منابع آبی کشور نیاز دیگری دانست که در مدیریت درست آب در کشور تاثیرخواهد داشت.
وزیر انرژی و آب با اشاره به مساله کاهش منابع آبی در مناطق مختلف افغانستان، حوزه شمال را با درجه فقر آبی و حوزه کابل و هریرود را در درجات نزدیک به فقر آب دانسته گفت که در مناطق یادشده دسترسی هرفرد به آب آشامیدنی حدود به یک هزار متر مکعب آب درسال رسیده که این مساله نگران کننده است.
براساس معیارها، سالانه هر فرد ضرورت دارد که بیش از یک هزار و ۷۰۰ مترمکعب آب را به صورت معیاری مصرف کند، اما با کاهش این رقم تا سطح سالانه یک هزار متر مکعب درجه فقر را نشان داده و کمتر از درجه کامل فقر یا فقر مطلق را نشان می‌دهد.
به گفته وزیر انرژی و آب، دسترسی افراد در حوزه شمال و حوزه کابل به ویژه شهر کابل به آب آشامیدنی به مقداری بیشتر از هزار مترمکعب آب در سال رسیده است.
وی در ادامه بی توجهی در چگونگی ساخت و سازهای شهری و عدم ملاحظه به حوزه‌های جذب آب زیر زمینی را زمینه سازی وارد شدن صدمه‌های جدی بر این منابع آبی دانسته و از وزارت شهرسازی خواست که ساخت وسازها در شهرها را با توجه به معیارهای جذب آب و درهماهنگی با سکتور مدیریت آب کشور به پیش ببرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.