کرزی دست به دامن روسیه: تنها شما می‌توانید کمک‌مان کنید

گزارشگر:سه شنبه 21 حمل 1397 - ۲۰ حمل ۱۳۹۷

حامد کرزی، رییس‌جمهور سابق افغانستان در مصاحبه‌یی با یک شبکه خبری روسی گفت: روسیه تنها نیرویی است که می‌تواند کشور ما را در جنگ با تروریسم کمک کند.
mandegar-3به گزارش ایندیپندنت، حامد کرزی، رییس ‌جمهور سابق افغانستان در مصاحبه با شبکه خبری ان‌تی‌وی روسیه تصریح کرد: من کاملاً و به خوبی درک می‌کنم که اگر شما (روسیه) روابط جدیدی با پاکستان و افغانستان ایجاد کنید شما می‌توانید ما را کمک کنید.
او تاکید کرد: نه امریکا و نه بریتانیا نمی‌توانند به افغانستان کمک کنند.
وی تصریح کرد: نه بریتانیایی‌ها که ما آنها را چند بار از کشورمان بیرون انداخته‌ایم و نه امریکایی‌ها که ۱۷ سال است که ما را می‌کشند نمی‌تواند به افغانستان کمک کند بلکه فقط روسیه می‌تواند. ما آخرین مانع در مقابل تروریست‌ها هستیم. ما بالغ بر یک قرن و نیم است که با آنها به طور مداوم درگیر هستیم.
کرزی تاکید کرد: مسکو همواره به ما کمک کرده است. حتی هنگامی که نیروهایش به دعوت ببرک کارمل، رییس‌جمهور اسبق به افغانستان حمله کردند ما مطمئناً در آن زمان با یکدیگر می‌جنگیدیم اما شما (روسیه) اقدام به ساخت مدارس و شفاخانه‌ها در افغانستان کردید.
انتقاد از امریکا
رییس‌جمهور سابق افغانستان همچنین خاطر نشان کرد: امریکایی‌ها هنگامی که می‌گویند گروه القاعده در نتیجه تهاجم شما (روسیه) به وجود آمد دروغ می‌گویند. آنها تنها می‌خواهند تنها ابرقدرت موجود باشند و این کار را کردند. اتحاد جماهیر شوروری سابق سقوط کرد و یکی از دلایلش جنگ افغانستان بود.
کرزی همچنین از حضور امریکا در افغانستان انتقاد کرده و گفت: هیچ چیز بدون اجازه آنها نمی‌تواند پرواز کند. آنها در کنار ارتش خودشان و نیروهای امنیتی و هواپیماهایشان مزدورانی در افغانستان دارند. من تلاش کردم آنها را از کشورمان بیرون بیندازم اما شکست خوردم.
کرزی ادامه داد: هنگامی که امریکا به اعلام جنگ علیه طالبان پرداخت او به ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه گفت: یک مساله اشتباه شروع به ظاهر شدن کرده است.
وی افزود: امریکایی‌ها در آن زمان همه را فریب دادند. این چه نوع جنگی با تروریسم است. طالبان سلاح‌هایش را هرچه بیشتر می‌کند و ما نمی‌توانیم بدون کمک روسیه با آنها مقابله کنیم زیرا ما متوجه هستیم که طالبان از جانب پاکستان تقویت می‌شود و بخشی از این گروه از خارجی‌ها تشکیل شده است.
کرزی ادامه داد: امریکا اول از همه میلیاردها دالر به پاکستان تزریق کرده و بعد از آن اعلام کرد که هیچ روابط ویژه‌ای با این کشور ندارد.
او گفت: امریکا تنها در پاسخ به درخواست‌ها برای توضیح اقداماتش جملات خنثی مثل «به منظور دفاع از ثبات در منطقه» ارایه کرد.
او گفت که بعد از آن تصمیم به استعفا گرفت که به این نتیجه رسید افغانستان مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.